3 Hafta Karantina Süresinde Izlenebilecek Film Ve Diziler

Tahminimden çok daha kısa bir süreden -2 aylık bir aranın ardından- tekrar karşınızdayım.Haberler tahmin ettiğiniz gibi pek iyi değil Corona Virüsü ile tüm dünya savaşıyoruz.Ülkemizde de virüs daha da yayılmasın diye 3 hafta üniversitelerimiz tatil etildi.Fakat vaka sayısı dün gece itibari le 47’ye gelince kafeler,sinemalar gibi dışarıdaki oturma mekanlarının hepsi kapatıldı ve bizler zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamamız konusunda bilinçlendirildik.

Her şeyden önce yazıyı okuyan sen;lütfen dışarı çıkma.Bu virüs seni,arkadaşlarını öldürmeyebilir evet bağışıklık sistemin güçlü fakat dokunduğun görüştüğün her insanın da bir ailesi olduğunu asla unutma.Farkında olmadan bu virüsü yaymayalım.Bilinçli bir şekilde evlerimizde oturalım ancak bu şekilde bu süreci en az hasarla atlatabiliriz.

Dışarı çıkmak zorunda kalırsan ellerini sürekli sabunla yıkamayı veya dezenfektan kullanmayı unutma!

Ben de bu tarz bir durumda 3 hafta boyunca sizler evde daha keyifli vakit geçirebilin diye liste hazırlamak üzere bilgisayarın başına oturdum.İnternette pek çok liste var salgın ve karantina ile ilgili filmlerden oluşan fakat benim listem biraz daha farklı olacak.

Bir Üniversitelinin günde ortalama 2-3 saat ve haftanın 5 günü evde film ve diziye vakit ayıracağını düşünüyorum bu yüzden de basit bir hesapla 45 saaat gibi bir süre oluyor.Biz bunu 50’ye yuvarlayalım,Elimizde doldurmamız gereken 50 saat var ve seçimlerimizi de bu saate uygun yapacağız.

50 saat dediğimiz şeyi önce sizler için filmler açısından inceleyeceğim.Fakat filmlerde saat açısından bakmak neredeyse imkansız o kadar film öneremem.O yüzden filmleri daha çok karantina ile ilgili seçeceğim fakat sonrasında dizilere geçeceğiz.

Diziler açısından bakarken 50 saat 40 dakikalık bir dizinin 75 bölümü demek,20 dakikalık komedi yapımlarına bakarsak da 150 bölüm yapıyor.Paylaştığım tüm yapımların ortalama süre ve bölüm sayılarını da yazacağım ki sizler bu yazdığım bilgilere göre bakarak seçim yapabilin.

Lafı daha da uzatmadan filmlerimiz ile başlayalım.

Filmler

Contagion (2011)

Böyle bir salgında en kötü ne mi olur merak mı ediyorsunuz işte izlemeniz gereken film bu.9 yıl önce çıkan bu film tam anlamıyla kötümser bir Spoiler bütünü diyebilirim.En azından evden çıkmamanızı sağlayabileceği için bu listeye gönül rahatlığıyla ekledim.

28 Days Later (2002)

Corona virüsünden daha kötü nasıl bir şey olabilir diye düşünüyorsanız izlemeniz gereken film kesinlikle bu film.Ben Efsaneyim’in fikir babası olarak nitelendirilen bu film aynı zamanda 7.6 gibi korku filmleri açısından oldukça yüksek bir puana sahip.Korku sevmeyen ben bile size bu filmi öneriyorsam açın izleyin derim.

Outbreak (1995)

Zamanına göre de oyunculuklara göre de oldukça iyi bir film.Usta oyuncularla dolu kadrosuyla göze çarpan filmde virüsü yok etmek için komple bir bölgeyi içindeki insanlarla birlikte yok etme fikri işlenmekte.Akıcılığı oldukça iyi fakat süresi sizleri bir miktar sıkabilir.

World War Z (2013)

Bu karantinayla alakalı filmleri en kanlı en canlı zombilerin olduğu zombi filmiyle bitirelim dedim.Bir bilimkurgu filmi olmasına rağmen aksiyonu ve adrenalini oldukça yüksek.Ee Brad Pitt de oynuyor izlememeniz için bir gerekçe görmüyorum.

Karantina altındaki fimleri bitirdiğimize göre artık evde iken serisini yapabileceğiniz saatlerinizi harcayabileceğiniz sıkılmayacağınız (yazarken bile gaza getiren) filmlere geçelim.:

THE LORD OF THE RINGS ÜÇLEMESİ

Ne desem eksik kalacak kadar iyi,muhteşem bir üçleme.Anlatmayacağım izlemeyen varsa bir zahmet gitsin izlesin,umarım yoktur,.

Harry Potter Filmleri

Geçtiğimiz günlerde instagram sayfamızda bir anket yapmıştım ve ankette;Yüzüklerin Efendisi serisinin karşısına film bulamayınca Harry Potter serisini koymuştum.24 Saat sonra sonuçlara bakınca yaşadığım şok ise inanılmazdı.80-78 şeklinde bitmişti.Ben açık ara Yüzüklerin Efendisi alır derken beni şaşırtan bu seriyi de buraya yazmasam olmazdı.Oldukça keyifli filmleri olduğunu kabul eder bir sonraki filme devam edelim.

The Matrix Üçlemesi

Mayıs’ın sonunda gelece olank 4.filmi öncesi bu seriyi hala izlememiş olanları yavaşça izlemeye doğru alalım.Fakat İlk filmden sonra git gide düşen kalitede 3.filmi izlerken sıkılabileceğinizi belirtmekte fayda var.

John Wick Üçlemesi

Geldik Keanu Reeves abimizin diğer bir serisine; sadece Matrix’i mi önersek bilemedimfakat sonrasında Matrix 4 ile John Wick 4’ün aynı gün vizyona gireceği aklıma gelince hemen yazının sonuna eklemek istedim.Bence 1deki etkiden git gide uzaklaşsa da şans vermeniz gereken aksiyon garantili bir seri diyebilirim.

Daha pek çok film ve seri önerebiliriz fakat bu yazımızdaki film sayımız bence yeterli oldu.Şimdi ise 50 saati doldurmanın diğer yolu yani dizilerimize bakalım:

Diziler

EZEL

Eminim kimse bu diziyle başlayacağımı düşünmüyordu hatta bu dizi öyle bir dizi ki 50 saate bitirmeniz imkansız çünkü tam 2 katı yani 100 saate gerektiriyor.Fakat yine öyle bir dizi ki eminim günde filme diziye ayıracağınız vakit 3 saatse Ezel izlerken bu rahat 5 olacak yani benim zamanında oldu oradan biliyorum.3 kere bitirdiğim için Youtube’dan sahnelerini izleyerek geçiniyorum artık ama hala izlemeyen varsa direkt başlasın izlesin derim ben .Çünkü burada tavsiye edeceğim hem tek türk dizisi hem de 1.5 saatlik formatına rağmen 3 kere izlenebilecek kadar iyi bir yapım.

Bölüm Süresi:84 Dakika
Bölüm Sayısı:71

Breaking Bad

Game Of Thrones’çular gelmeden hemen yazayım dedim,hala izlemediyseniz kesinlikle izleyin derim.Belki de dramıyla sizi biraz sıkabilir ama pişman olmayacağınıza garanti verebilirim.Üstelik tam da 50 saatte bitirebilirsiniz yani kesinlikle şans verin derim.

Bölüm Süresi:49 dakika
Bölüm Sayısı:62

Band Of Brothers

Bu sefer kendi izlemediğim daha doğrusu henüz bitiremediğim bir yapımdan bahsetmek isterim.10 bölümden oluşan bu yapımda şu anda bildiğiniz neredeyse tüm İngiliiz aktörleri 2001 yılında çoğunu kariyerinin başında izleyebilirsiniz.Verdiği dram ve gerçekçiliği ile olduça konuşulan yapım şahsen beni ilk 3 bölümü ile oldukça etkiledi hemen yazıyı bitirip devam etme planları içerisindeyim.Toplam sadece 10 saatinizi ayırıp 2 günde bitirin derim ben..

Bölüm Süresi:60 dakika
Bölüm Sayısı:10

Broklyn Nine-Nine

Friends ve How I Met Your Mother rüzgaları içerisinde herkesin bilmediği fakat benim yemek dizisi olarak başlayıp vazgeçemediğim Broklyn Nine-Nine’a kesinlikle bir şans verin.Hala devam etmekte olan diziyi izleyenlere kahkaha garantisi verdiğimi de belirtir toplam 45 saat süreceğini de eklemiş olayım.

Bölüm Süresi:20 Dakika
Bölüm Sayısı:137(Devam ediyor)

Sherlock

Uzunca bir süre en sevdiğim diziyi soranlara hep şöyle demişimdir;Kısa dizi ve 90 dakika ama bence çok iyi.İşte bu yapım olan Sherlock’u hala izlemeyen varsa kesinlikle vaktini ayırsın.Ekstra bölümüyle beraber 13 bölüm yapan diziyi izlemeniz 18 saat gibi bir süre alıyor,kesinlikle vakit verin.(Imdb’de 15 bölüm yazıyor fakat 1 erken çekilen plot ve 1 adet kısa bölüm vardı onları da sayarak 15 oluyor)

Bölüm Süresi:90 dakika
Bölüm Sayısı:13

Dark

Şimdi size anlamayacağınız bir dizi önereceğim.İzleyeceksiniz ve diyeceksiniz ki “Nasıl Yani?” Dark’ı daha iyi ve daha farklı tarif etmek benim için neredeyse imkansız.33 yıl diyeceğim ve açıklamaya giremeyeceğim siz izleyin,pişman olmayacaksınız.Üstelik 18 saat’te bitireceksiniz,güvenin ve izleyin.

Bölüm Süresi:60 dakika
Bölüm Sayısı:18

Benden şimdilik bu kadar.Eğer daha fazlasına ihtiyaç duyacak kadar film ve dizi izlerseniz veya bunları izlemişseniz;sizi instagram sayfamıza davet ediyorum.Orada günlük film önerilerine devam ediyor olacağız.

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir