Arrow

Zenginden alıp fakire veren Robin Hood’u tanımayanınız yoktur sanırım. Bu karakteri bilmeyen olmadığı gibi “Green Arrow” karakterini bilen de o kadar azdır.1941 yılında ilk kez Morton Weisinger (Aquaman’in yaratıcılarından) ve George Papp (Congorilla’nın yaratıcılarından) ikilisinin yarattıkları yeni bir kahraman, ilk kez More Fun Comics’in 73. sayısında görücüye çıkıyor.Yani Green Arrow 1941 yılında ilk kez ortaya çıkıyor fakat  Green Arrow kimdir?

(Smallville izleyenler direk bu bölümü geçebilirler karakteri biliyorlardır zaten )

 Green Arrow: Oliver Queen ya da nam-ı diğer Green Arrow, Star City isimli şehrin milyarderi Robert Queen’in oğludur. hemen aklınıza  Batman gelmiş olabilir ancak  Green Arrow’un Batman ile benzerlikleri bununla sınırlı değil. Fakat tabiki bunu bir sonraki paragrafta inceleyeceğim neyse Green Arrow’a devam edelim.Green Arrow az önce de bahsettiğim gibi dış görünüşü Robin Hood’a benzer fakat o okçuluk alanında tam türkçesi olmayan “Trick” Oklarını yani en yakın anlamıyla hüner oklarını bulmuştur.Tabi Robin Hood’tan çok daha sonra ortaya çıktığı için kullandığı teknoloji de tabiki daha ileridir.(Bombalar vb…) Ya yine Batman’e gireceğim ama DC  yazarları onu ilk önce Batman’in okçu versiyonu gibi yarattıkllarını kabul etmişler ancak daha sonra politikaya daha çok katılmasıyla bu konuda onu Batman’den ayırdıklarını  kabul ediyorlar.

Benzerliklerine devam etmek gerekirse  her daim yanında koşuşturan Robin benzeri bir sidekick olan Speedy, Batmobile’in sarı hali Arrow-Car (ya da Arrow-Plane) ve tabi ki işlerin yürütüldüğü, planların yapıldığı, olmazsa olmaz bir yer altı karargâhı Arrow-Cave bu benzerliklerden sadece bir kaçı. Bu bölüme de böyle son verip dizi ile bilgilere ve karakterlere geçmek istiyorum.

arrowwallpaper

Arrow(2012-)

Şimdi dizi hakkında kendi kelimelerimle tanıtmak isterim ama öncelikle internetteki tanımını vermek istedim ki  daha net anlaşılsın:

“Milyarder bir çapkın olan Oliver Queen korkunç bir deniz kazasından sonra hayatında yeni bir sayfa açar. Beş yıl boyunca bulunamayan ve öldüğü zannedilen Oliver sonunda Büyük Okyanus’un ortasındaki tropik bir adada bulunur. Oliver Starling City’e, evine geri döner. Kendisini karşılayan annesi Moira, kız kardeşi Thea ve en iyi dostu Tommy, Oliver’ın son beş sene içinde yaşadığı şeyler yüzünden çok değiştiğini fark ederler. Birçok süper kahraman gibi Oliver da dönüştüğü adamı insanlardan saklamak ister ama bir taraftan da eskiden işlediği günahların bedelini ödemeye de kararlıdır. Bu nedenle suçlularla mücadele etmek ve şehrin eski ününe kavuşmasını sağlamak için gizli Green Arrow kişiliğini yaratır. Ancak Green Arrow’un yetkisi olmadan düzeni korumaya çalışırken kullandığı yöntemler bazılarının canını sıkmaktadır. Detektif Quentin Lance’in en büyük dileği (Oliver’ın eski kız arkadaşı Laurel’in babası) Green Arrow’u yakalamaktır. Bir süre sonra Oliver’ın dönüşünden çevresindeki bazı insanların memnun olmadığı da anlaşılır…”

İnşallah anlamışsınızdır çünkü başka tanım yok yani 😀 neyse yani anlayacağınız ciddi anlamda güzel bir dizi ve işin iyi tarafı daha önce hiç dizisi ve filmi olmayan bir DC karakteri genelde hep yardımcı karakter veya çizgidizilerde canlandırılmış bir karakter.Ve oyuncu kadrosu da oldukça iyi yani açıkçası Smallville izlemedim ama oradaki karakteri gördükten sonra bu  oyunculuğa hayran kalacağınıza garanti veriyorum.Neyse devam edelim :

Dizinin karakterlerini teker teker incelemek istemiyorum çünkü internette mevcut ve spoiler vermiş olurum  ben daha çok bilmeniz için bir ön bilgi vermek istiyorum.O yüzden direk  karakterlerinin isimlerini ve bilgi yazıp geçeceğim:


1-Olive
r ‘Ollie’ Queen / Green Arrow:Malum ana karakter.Üç kelime ile özetlemek gerekirse: zengin,çapkın,okçu,sonradan doğru yolu bulan ana karakter.Dört bilgi ve 8 kelime olmuş ama çaktırmayın anlayan anladı.

oliver-queen-in-arrow-1280x800

2-Dinah ‘Laurel’ Lance:Oliver Quee’in eski sevgilisi mi desem yatta kaza geçirirken birlikte olduğu kızın kardeşi mi desem yani eski sevgilisi ve yatta kardeşiyle aldatırken kardeşi kaza da ölüyor öyle diyeyim ben size.

laurel_lance_arrow_bc-thumb-550x411-102276

 

Moira Queen:Oliver’ın annesidir ne kadar acımak istesek de…(devamını veremem spoiler olur )

moira-queen

 

 Thea Queen:Oliver’ın uyuşturucu bağımlısı salak kardeşi desem yeterli olur herhalde 

8d9a0adb7c204239c9635426f35c9522

Tom Merlyn:Oliver’ın kankası diyeyim ama Laurel le bir birlikteliği var bunu da söylemesem olmazdı herhalde.İleri de bir okçuya dönüşecek benden size bilinmedik bilgi olsun bu da.

Tommy-Merlyn-tommy-merlyn-32562276-1600-900

Diğer Karakterler:

Walter Steele:Üvey Baba.

Detective Quentin Lance:Lance ailesinin babası.

John Diggle:Koruma diyelim şu anlık.

 

Evet sevgili arkadaşlar bu yazımın da sonuna geldik.Okuyan herkese teşekkürler, bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın 🙂

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir