Ayşe Deniz Gökçin Kimdir?

Merhabalar;

Geleneksel Müzik Çarşambasının bu haftaki bölümünde;yeni çıkan Chopin albümü ile beraber Ayşe Deniz Gökçin‘i sizlerle beraber tanıyacağız.

Küçük yaşlarda piyanoyla tanışan Ayşe Deniz, yeteneği ve azmi ile daha henüz 9 yaşındayken Gordion Oda Orkestrası eşliğinde Bach’ın 5. Klavye konçertosunu icra etme başarısı gösteren bir isim. İbrahim Yazıcı, Fahrettin Kerimov, Antonio Pirolli, Cem Mansur, Rengim Gökmen gibi daha pek çok orkestra şefiyle birlikte çalan Ayşe Deniz, ünlü piyanist ve müzik adamı Nikolai Petrov’un, çaldığı Chopin performansını duyup onu Kremlin Sarayı’na konsere davet etmesiyle kariyerinin daha hemen başlarında bir dönüm noktası yaşadı.


(12 yaşında Cem Mansur yönetimindeki orkestra ile çalarken)

Sonrasında Eastman Müzik Okulunda ve Kraliyet Müzik Akademisinde değerli hocaların önderliğinde eğitimini piyano alanında tamamladı.

Klasik müzik alanında çalışmasına rağmen bir genç olarak döneminin müziklerine de kayıtsız kalamadı. Gençlik yıllarını bir yandan Rachmaninov, Liszt, Beethoven gibi isimlerle geçirirken diğer yandan da Pink Floyd, Nirvana gibi grupları dinleyen Ayşe Deniz, daha Kraliyet Müzik Akademisindeyken aklında olan Pink Floyd projesiyle geniş bir kitleye ilk defa adını duyurmuş oldu. Pink Floyd müziğini klasik müzikle yoğurarak ortaya koyduğu bu çalışma Pink Floyd grubunun da ilgisini çekmiş ve sayfalarında çalışmadan şöyle bahsetmişlerdi:

“Günümüze kadar Pink Floyd şarkılarının binlerce yeni düzenlemeleri yapıldı. Ancak, grubun 3 parçasına getirilen yeni yaklaşım, klasik müzik dünyasının hayal gücünü uyandırdı. Londra Kraliyet Akademisi’nde yüksek lisansını bitiren genç Türk piyanist Ayşe Deniz Gökçin, Floyd’un müziğini ” Liszt” tarzında yeniden yorumladı.”

 “Amacım aynı platformda iki farklı yüzyılın çılgın icracılarını, bestecilerini, piyanonun gücüyle birleştirmek.”

  – Ayşedeniz

Pink Floyd eserlerini klasik müzikle birleştirirken aynı zamanda John Cage deneyselliğini andıran, piyanonun tellerini farklı nesneler yardımıyla çalarak çıkardığı seslerle de Pink Floyd’un ruhunu daha iyi yansıtmış oldu.

Bütün bunların yanında Michael Jackson ve Piazzolla gibi müzisyenlerin eserleriyle de ilgilendi.

Ardından yine bir rock grubu olan Nirvana ile dönüş yapan genç müzisyene bu sefer Bulgar DJ Ivan Shopov ve dansçı Ekin Bernay eşlik ediyordu.

Son dönemde ise kendi besteleri ile ünlü yerli ve yabancı bestecilerin eserlerinin yer aldığı “Piano Playlist No.1” albümüyle klasik müziğe tekrar yoğunlaştığının sinyallerini veriyordu.

Yeni yılla beraber gelen albümü “A Chopin Affair” ise Chopin’in ikinci,üçüncü piyano sonatları ve Op.28 – 4 numaralı mi minör prelüdünden oluşuyor. Chopin’in bilindik eserlerinden oluşan bu çalışma aslında klasik müzikle fazla ilgilenmeyen kişiler için de güzel bir deneyim olacak gibi görünüyor.

Ayrıca Ayşe Deniz’in 2017 sonlarında yapmış olduğu TEDx konuşmasını dilerseniz aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Kaynakça olarak  Andante dergisini kullandığımı da söyleyerek yazımı bitiriyorum.

Bir sonraki çarşamba başka bir yazımızda görüşmek üzere;müziksiz kalmayın,bizden kopmayın

 

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir