BABİL (TV Dizisi) |İNCELEME|

Çoğu okuyucumun bildiği üzere Türk dizileri hakkında fazla yazan biri değilim fakat konu Ezel ise her yerde çoğu yabancı diziye karşı bile savunurum.Sadece Ezel de değil;İçerde,İşler Güçler,Şahsiyet,Behzat Ç. ,Leyla ile Mecnun,Kardeş Payı ve Karadayı gibi dizilerin de çok iyi yapımlar olduğundan hemen hemen her arkadaş sohbetinde bahsederim.
  ( sevdiğim bu kadar türk dizisi olduğunu ben bile bilmiyordum sayın okuyucu)

Bu saydığım dizilerden Ezel,İçerde ve Karadayının ortak noktaları ise Ay Yapım tarafından yapılmakta olmaları ve yönetmenlerinin Uluç Bayraktar olması.Hatta Çarpışma da yine Ay Yapım/Uluç Bayraktar projesidir onu da severek takip ettim fakat dürüst olmak gerekirse diğerlerinin bir tık altında olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

Tüm bu Uluç Bayraktar dizilerini severek takip ettiğim için genelde de yeni dizisi çıkacağı zaman önceden araştırır ve ona göre başlardım.Normalde Türk dizilerini pek izleyemediğim için anca araştırır ona göre vaktimi ayarlardım da diyebiliriz.Fakat bu şu anki konumuzun olduğu dizimizde çok farklı ve garip bir şey oldu.

BABİL

Tatil’de olmamdan da kaynaklı belki ilk kez bir diziyi ön bilgim olmadan denk gelerek izledikten sonra beğenerek yönetmenini merak ettim ve karşıma yine Uluç Bayraktar çıktı.Bu yüzden de yazıma az önce ki Uluç Bayraktar kısmı ile giriş yapmaya karar verdim.Kendisinin bu yazıyı okumadığından emin de olsam kendisine bu diziler için teşekkür ediyorum ve asıl konumuz olan Babil dizisine geçelim.

İlk Babil dizisini duyduğum her ne kadar ekip beni etkilese de Bein Connect’te yayınlanacak olduğu için Blu tv dizileri gibi ondan da uzaklaşmıştım.Bein Connect aboneliğim yoktu ve bu dizi için de alacak değildim.Belki de Uluç Bayraktar’ı gözden kaçırmamın sebebi de bu Bein Connect’te yayınlanacak olması olabilir.

Dizinin yayınlanan resmi konusu ile başlayalım:

İdealist bir ekonomi profesörü olan İrfan’ın (Halit Ergenç) hayatı, haksız yere işten atılması ve 7 yaşındaki oğlu Deniz’in hastalanmasıyla alt üst olur. Kapılar birer birer yüzüne kapanırken karısı Eda’nın (Nur Fettahoğlu) çocukluk arkadaşları Egemen’den (Ozan Güven) yardım istemesiyle İrfan kendisini hayal bile edemeyeceği karanlık bir maceranın içinde bulur. Evlenmek üzereyken ayrıldığı büyük aşkı İlay’ın (Birce Akalay) tehlikeli iş adamı Süleyman’ın (Mesut Akusta) sevgilisi olarak ortaya çıkmasıyla birlikte, İrfan bu macerada aşması gereken birçok sınavla karşı karşıya kalacaktır. Bu macerada karşısına çıkan idealist genç kız Ayşe (Aslı Enver), onun kurtarıcısı olabilecek mi?

Ay Yapım

Aslında bu şekilde konuya baktığımızda çok da farklı bir hikaye karşımızda yok;farklı hayatlarda olan eski tanıdıkların bir araya gelmesi sıradan işlenilen bir konu.Fakat çekimlerin belki platform’da yayınlanacağından dolayı daha serbest yapılması ve de tabii ki repliklerin bu yüzden de çok daha keskin yazılması en azından ilk bölüm açısından dikkatleri çeken en büyük noktalar oldu.
Çekimlerin serbest yapılması dediğim kısmı açmam gerekirse öncelikle dizinin renk paletleri bile televizyonda gördüğümüz işlerden çok farklı.Renk paletleri konusunda çok bilgim olmasa da genelde mavi tonlu olan paleti sinemada gördüğümün farkında olan bir birey olarak bu dizideki de bu mavi tonları beni oldukça heyecanlandırdı.

Ayrıca Bein Connect’ten Star Tv’ye geçim sürecinde bölümlerin sürelerinin televizyona uyumlandırılması için uzatılması için ek çekimler yapıldığına dair bilgiler de varken Türk dizilerinden alıştığımız oyuncunun suratına zoom yapma ve diyalog sırasında müzik arkaplanında açı değiştirme ile süre uzatma hileleri neredeyse hiç yoktu.Bu yüzden de ekstra beğenimi kazandığını söyleyebilirim.Diziye başlarken sıkıldığımda kalkarım derken bir anda sona gelmiş olmam bana bu ekstra çekimlerin neredeyse hiç rahatsızlık vermediğinin kuşkusuz en büyük kanıtı.

Repliklerin keskin yazılması diye bahsettiğim konuyu ise kuşkusuz herkesin duyduğu Ozan Güven ve Halit Ergenç’in karakterleri arasında geçen şu diyalog ile açabilirim:

Bu tarz diyalogları uzunca süredir televizyonda bazı sebeplerden göremiyoruz ki bu dizi baştan platform için çekilmiş olmasa muhtemelen bu kadar keskin replikler ile yine göremeyecektik.Ama tam da bu sebeplerden diziye olan ilgim sürmeye devam edecek.

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda ülkemizde gündemi meşgul eden Saadet Zinciri’nin de bu dizide işleniyor olması da şahsen biz seyircilerin zevkini artıran faktörlerden biri.

Elde edilen bilgilere göre final bölümleri hariç çekimler zaten tamamlanmış durumdaymış yani 13 bölümlük bir dizinin 11-12 bölümü tam olarak çekilmiş;televizyondaki duruma göre sonunda değiştirilmeler yapılacakmış.

Fakat Ay Yapım’ın İçerde ve Çarpışma’da uyguladığı tek sezonluk hikaye formülünden memnun olduğu için de bu diziyi yine bir sezonluk yapmayı düşündükleri de bilinen bir başka gerçek.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

“Evine ekmek götürmeye çalışan adamsın sen.Hayatta en önemlisi huzur,aile,sağlık diyorsun ama öyle değil.Her şey para.İnsanın başını dik tutan da adam yerine koyduran da çocuklarına yüzüne huzurla baktıran da para.Bak;öfkelisin görüyorum.Öfkem öfkeni tanıyor.Benden sana bir tavsiye asla düşme!Eğer düşersen bütün kapılar yüzüne kapanacak.O eş dost akraba dediklerin hepsi telefonuna dahi çıkmayacak.Dibe vuracaksın!Biliyorum çünkü ben o dibi gördüm.Ve ben o dibin en dibindeyken bir karar verdim:Bu dünya adaletsiz,adi,aşağılık bir yer!Ve ben bu dünyanın canına okuyacağım!İnsan gibi yaşamak senin de hakkın benim de hakkım.Ve ben hakkım olanı almaya gidiyorum!” Babil(2020-) Babil hakkında yazımızı ve görüşlerimizi profildeki linkten görebilirsiniz. #babil #halit ergenc #ozanguven #nurfettahoğlu #aslienver #dizireplikleri #tvseries #thechoice #movie #quotes #moviescenes #moviequotes #diziler #sinegram

@ sinegram‘in paylaştığı bir gönderi ()

Açıkçası ben bu dizinin bir sezon olmasından yanayım;evet dizi konusu oyuncuları ile oldukça iyi fakat konu sığ ve uzatmak bizdeki bu seyir zevkini alabilir.O yüzden bence en azından 13 bölümlük senaryo’ya sadık kalınmalı sonrasında eğer sonu uygunsa bir devam hikayesi yazılabilir.

Dizinin adı ile ilgili ufak araştırma yaptığımızda ise  Babil Kulesi karşımıza çıkıyor.Tanrıya karşı dik başlığı göstermek amacıyla inşa edilen Babil Kulesinin inanışa göre Tanrı tamamlanmasına izin vermemiş.O zamana kadar tek dil konuşan tüm insanlar ise bu yıkımdan sonra ayrılarak bambaşka hayatlara savrulmuştur.Dizinin bu konuya ne kadar paralel olacağı şüpheli fakat ana karatkerimiz İrfan’ında bir nevi düzene baş kaldırışını görüyor olduğumuzda ayrı bir gerçek.

Halit Ergenç,Ozan Güven,Aslı Enver,Nur Fettahoğlu,Birce Akalay gibi usta oyuncuların oynadığı Babil dizisinden benim şu an için bahsedeceklerim bu kadar.Yine sizlerden gelen geri dönüşlere göre finali için veya tahminler hakkında başka bir yazıyla daha buluşabiliriz.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz beni instagram sayfamdan da takip ederseniz oldukça sevinirim.Sayfamın linkini buradan veya sitenin üstündeki instagram logosundan bulabilirsiniz.

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir