Bir Başkadır |Mini İnceleme|

Geçtiğimiz hafta Netflixte yayınlanan yeni yerli bir dizi önce çok fazla övüldü sonra da aynı şekilde çok fazla eleştirildi,ben ise bu ayrışmaları-farklılıkları sessizce uzaktan izlemeyi ,kargaşanın bitmesini beklemeyi tercih ettim.

Hemen hemen her yazımda bahsettiğim beklenti ve popülaritenin dizinin değerini etkilemesine izin vermek istememek size bu yazıyı bir hafta geç yazmama neden oldu.


Aslında diziyi kendisinin eleştirilmesi ile anlatabiliriz; “Bir başkadır” diziyi çok övenler ile çok övüldüğü için durmadan eleştirenlerin birbirinden beslenen ama bir o kadar da birbirine ters hayatlara benzer karşıt hayatları,kişileri anlatıyor.

Fakat çok daha çarpıcı örneklerle anlattığı bu hayatları özellikle dizinin başlarında çok net bir şekilde ayrı ayrı sınıflandırıyor farkını deyim yerindeyse yüzümüze vuruyor. Dizi ilerledikçe bu hayatların hem kendi içinde hem de dışarıdan etkilerle geçirdiği evrim ise bize bu hayatların aslında ne kadar birbirlerini beslediğini gösteriyor,hissettiriyor ve de empati yapmamızı kuvvetlendiriyor .


İşte filmin herkesi tam bu noktada içine aldığını söylemek de hatalı olmaz. İzleyen herkes kendisinden veya çevresinden bir şeyler buldukça hayatının ne kadar ‘ön yargı’ larla dolu olduğunu fark ediyor ve kendi hayatıyla da sert bir yüzleşme yaşıyor.

Bu noktada belirtmem gerek ki dizideki bu farklı hayatların kesişimi yani düğümlerin sayısı fazlaca tercih edilmiş ve bu da biraz rahatsızlık oluşturuyor. Bu kadar fazla rastlantıların iç içe geçmesi beni içinde kendimi kaptırdığım diziden uzaklaştırdı,dizinin yapaylığını hissettirdi,fakat bu noktalardan sonra karakterlerin kendi kendilerine yaşadıkları sorgulamalar beni tekrardan diziye döndürecek kadar gerçekti.


Oyunculukları,kurgusu ve tarzıyla alışılmışın çok dışında bir şekilde hayatı bize anlatan #Birbaskadir kesinlikle şans verilmesi gereken bir dizi. Diziyi sevmeyebilirsiniz,dramı sizi içine almayabilir hatta sıkıladabilirsiniz fakat bu dizinin iyi yaptığı şeyleri yok etmiyor, bazı kesimin yaptığı gibi yerden yere vurmayı gerektirmiyor hatta diziyi izleyen herkesin diziyi beğenip beğenmemeden bağımsız olarak oyunculuklardan etkileneceğini düşünüyorum,Özellikle Öykü Karayel ve Fatih Artman benim şahsi favorilerimdi.

Bu yazıyı okuduktan sonra eminim hala “En iyi yerli Netflix dizisi mi ?” diye soran birkaç kişi olacaktır ben de buradan o arkadaşlara “kesinlikle şans vermen gereken yerli dizi” diye döneceğimi şimdiden belirteyim.

Sorgulamalarımız ve karşılaştırmalarımızda birbirimizi eleştirmediğimiz günleri görmek dileğiyle herbirinize iyi günler dilerim,farklı kalın.

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir