My Bloody Valentine Ve Yeni Albümleri

Merhabalar;

Garip Bir Yer’in yeni ve yavaşça içerikleri artacak Müzik köşesine hoş geldiniz.Bu köşemizde bilinen/bilinmeyen ayrımı yapmaksızın dinlediğimiz şeyler hakkında sizlerle bilgiler paylaşacağız.Çoğul konuştum çünkü bu köşede çok sevdiği bir grubu veya kendi oluşturduğu bir listeyi paylaşmak isteyen herkes yazılarını bizlerle paylaşabilecek.Son ayrıntı ise bu yazılarımızı genelde çarşamba günleri yayınlayacağımızın altını çizmek olacaktır.

Bu yazılardan ilki de kesinlikle şans vermeniz şiddetle tavsiye edilen  My Bloody Valentine ve de onun yeni çıkacak albümleri hakkkında olacak.

Yeni albüm yoldayken. – Geçmişteki üç Loveless albümünü hatırlayalım.

1991 yılında bir grubun ışığını daha iyi görmemizi sağlayan, bir alt türün (Shoegaze/Shoegazing) tanımını yaparken öncü olarak sayılabilen ve yıllar sonra da efsane olarak değerlendirilebilecek türden bir albümdü “Loveless”.

Yeni albümden mahrum geçen yıllardan sonra My Bloody Valentine, sosyal medya üzerinden resmi MBV sayfasının pitchfork haberini paylaşmasıyla öğrendiğimize göre yeni albümleri için kolları sıvamış durumda.

Zaman içinde İrlanda’dan gelen bütün bu tınıları duyarken belki Uzak Doğu’dan gelenleri kaçırmış olabiliriz. Eğer öyleyse işte:

Japonya’dan yükselen melodiler:

Ve yine onlara pek de uzak olmayan bir yerden, Kore’den gelen tınılar:

Albümler, bir yandan MBV’in efsane albümüne saygı duruşu niteliğindeyken diğer yandan da bütün Rock dünyasının batıdan ibaret olduğunu düşünen dinleyicilere, Uzak Doğu’daki saklı incileri keşfetme fırsatı sunan bir vesile niteliği taşımakta.

Kore dizileri, Kpop, Anime, Japon kültürü ve müziğinin dünyadaki yerini, algısını düşünürsek bu albümlerin farklı bir bakış açısı sunduğu aşikar. Amaçlarını ve beslenme kaynaklarını farklı bir noktadan aldıklarından şuan Uzak Doğu severler için hayli ilginç bir keşif olarak sayılabilir bu gruplar. Albümlerde bir araya gelmiş farklı türlerde müzik yapan gruplardan kimileri MBV şarkılarını aslından fazla saptırmadan yorumlamış olsalar da bazıları MBV severler için de farklı bir deneyim olarak nitelendirilebilecek türden işlere imza atmışlardı.

          — Evet çünkü albümler 2012 (Blue Loveless) ve 2013 (Yellow Loveless) yıllarına ait—

Açıkçası konu müziğe gelince de muhafazakar olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrılabilir ancak her zaman için bir şans vermekte fayda vardır.

Ve son olarak geçenlerde yayınlanan Brian Eno ile MBV’in kilit ismi Kevin Shields’in ortak imzasını taşıyan çalışma:

 

Bir sonraki hafta başka bir yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir