Bu Hafta Ne İzlesek ? (PART III)

Merhabalar,

Yine bir hafta daha sizler için seçtiğimiz 10 film ile karşınızdayız ve bu seferki dağılım yine sizlerden gelen yorumlar ile tekrar değişti,işte  bu haftaki dağılım:

1-Aksiyon Macera ( 3 Film)

2- Dram (3 Film)

3-Korku (2 Film)

4-Bilim Kurgu (2 Film)

Ve bu haftaya özel olarak ; (haftaya yine değişmez umarım ) yine 4 kişi olduk  ve bu şekilde de devam edeceğiz artık başka bir 4. kişi ile Mahşerin 4 Atlısı döndü diyebiliriz…

Çok uzatmadan hemen filmlere geçelim:

1-Aksiyon-Macera:

 Edge Of Tomorrow(2014)

Filmin Kadrosu:Tom Cruise,Emily Blunt,Brendan Gleeson

iMDB Puanı:7.9

GBY Puanı:7.9

Filmin Konusu:Uzaylıların dünyaya saldırması üzerine dünyadaki ordular birleşir ve uzaylılara karşı savaşmaya başlar. Bill Cage, hiç savaşmamış tecrübesiz bir kumandandır ve kendisine intihar görevi verilir. Daha ilk hamlede öldürülen Cage, dirilip tekrar dünyaya gelir ve kendisini sürekli ölüp dirildiği bir zaman döngüsünün içinde bulur. Bu sayede sürekli aynı gün içerisinde dirilip geri dönerek her seferinde daha güçlü bir şekilde mücadele edecektir.

Editörün Yorumu:Söz konusu Tom Cruise olunca hemen hemen her yıl 2-3 film çıkarıyor ve hiç de yaşlanmıyor açıkçası ama konu şu ki; her filmi aynı tadı vermiyor yani çıkan bu kadar film arasında hepsi iyi olmuyor kimileri orta seviye kimileri ise vasat bile oluyor.Görevimiz Tehlike ile birlikte Edge Of Tomorrow kesinlikle son yıllarda Tom Cruise’un oynadığı en iyi 2 film ama hangisi daha iyi buna cevap veremem çünkü tarz olarak da bu iki film birbirinden çok farklılar.Neyse biz Edge Of Tomorrow hakkında konuşalım:Filmin konusu böyle başta çok normal gelebilir ama  bu aynı anı yaşama durumları sırasında  cidden ara ara da komedinin girmesiyle zevk alıyorsunuz ve 3D efektleri de bu savaş sahnelerinde kullanıldığı için harika anlat yaşatıyor yani bir baştan yaşama olduktan sonra film harika bir şekilde ilerlemeye başlıyor  diyebiliriz.Toplamak gerekirse boş vaktiniz mi var hemen izleyin ve izlettirin….

Kick-Ass(2010)

Filmin Kadrosu:Aaron  Taylor-Johnson,Garrett M.Brown,Evan Peters,Deborah Twiss

iMDB Puanı:7.7

GBY Puanı:7.6

Filmin Konusu:Çizgi romanda süper kahramanlara ilgi duyan Dave Lizewski (Aaron Johnson) isimli sıradan bir gencin süper kahraman olmaya karar vermesi ile yaşananlar anlatılıyor. Yeşil kostümü ile kötülerin peşine düşen nam-ı diğer Kick-Ass’in karşısına birbirinden ilginç karakterler çıkıyor.

Editörün Yorumu:Yıllardır çizgi romanlar sinemaya uyarlandı;Marvel ve DC den bahsetmiyorum diğer özellerden bahsediyorum(Kingsman gibi..) bu belki de bu tarz filmlerin ilki ve bu filmlerin devamını sağlayan film,Süper gücü olmaksızın süper kahraman olmaya çalışan birinin maceraları dediğimizde direk zaten komedi unsuru işin içine giriyor ve öyle klasik standart bir senaryoya sahip olsa da dövüş sahneleri sayesinde  aksiyon sahneleri de keyif veriyor.Uzun lafın kısası aksiyon ve komedi diyebileceğimiz bu film tam anlamıyla boş vakitleriniz için yaratılmış gibi,beklentiyi çok yükseltmeden zaman geçirmek için izlenebilir bir film.

Ride Along(2014)

Filmin Kadrosu:Ice Cube,Kevin Hart,Tike Sumpter

iMDB Puanı:6.1

GBY Puanı:6.6

Filmin Konusu:Bir lisede güvenlik görevlisi olarak çalışan bir video oyun bağımlısı Ben (Hart), hizmet madalyası sahibi disiplinli ve sert bir dedektif olan James’in (Cube) kız kardeşi Angela’ya (Tika Sumpter) aşıktır. Ancak James, geveze Ben’in kız kardeşini hak etmediğini düşünmektedir, bu nedenle birlikte olmalarına karşı çıkar. Ben ise kendini kanıtlayabilmek için her şeyi yapmaya, hatta polis olmaya bile razıdır.
Ben, sonunda akademiye kabul edilince tecrübeli polisin saygısını kazandığını düşünür ancak James, öğrencisini korkutmak üzere tasarlanan bir devriye görevine davet eder. Ama bu çılgın gece kendilerini Atlanta’nın en kötü suçlusuna götürdüğünde James, yeni ortağının hızlı konuşmasının en az üzerine gelen kurşunlar kadar tehlikeli olduğunu görecektir.

Editörün Yorumu:Öncelikle evet bu haftaki filmlerimizin çoğunun cidden  puanı çok düşüktü ama puana bakmadan izleyin diyebileceğim filmlerden biriyle daha karşınızdayız.Zaten Kevin Hart‘ın komedisiyle;XXX filmindeki performansıyla hatırlayabileceğiniz Ice Cube  bir araya gelince film eğlenceli bir film olmuş.Evet ,beklentiiyi yükseltmeyin ama boş vakitleriniz için birebir bir film,izleyin,izlettirin….

2-Dram:

Silsile (2014)

Filmin Kadrosu: Nehir Erdoğan, Tardu Flordun, İlker Kaleli

iMDB Puanı: 6.2

GBY Puanı: 6.9

Filmin konusu: Sıcak bir yaz gecesi Ece Amerika’dan yeni dönmüş olan Cenk’in kaldığı eve gider ve eskide kalmış bir aşk alevlenir. Yakın bir dost aldatılmak üzeredir. Bir anda sessiz ve karanlık evde bir hırsızlık girişimi olur ve ardından bir suç işlenir. Ece gider, Faruk gelir. Üç insan hem birbirlerinden sakladıklarıyla, hem de bir suçla beceriksizce baş etmeye çalışır. Olaylar birbirinin içine geçerek gelişir ve karmaşık şehirli ilişkilerin, derin yaraların ve hayatın kırgınlığının sorgulandığı bu üç insanın yaşamlarını sonsuza kadar değiştirecek olaylar silsilesi de başlar.

 Editörün yorumu: Güzel reklamların yönetmeni Ozan Açıktan bana sorarsanız son zamanlarda izlediğim en farklı yerli yapımı ortaya koymuş. Diyaloglar, mekanlar ve olayların tek gecede geçmesi seyirciyi gerçekten içine alıyor. Ne yazık ki yeterli ilgiyi ve sinema perdesini göremedi. ‘Yerli olsa da izlesek’ diyorsan Silsile’ye bir gözat. –Bu arada filmin zor bulunduğunu duydum. Ben Digiturk dilediğinyerde üzerinden izlemiştim.-  Son söz: Aşk suça karışır. Suç aşka karışır. Ve olaylar silsilesi başlar.

Inside Llewyn Davis (2013)

Filmin Kadrosu: Oscar Isaac, Carey Mulligan, Justin Timberlake, John Goodman

iMDB Puanı: 7.4

GBY Puanı:8.0

Filmin konusu: Coen Kardeşler’in yine bir dönem dramasına imza attıkları Inside Llewyn Davis, 1960’lı yılların New York’unda geçiyor. 1960’lı yılların başında Greenwich Village, folk müziğin devrimine sahne olur. Film ünlü folk sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatından ilhamla yola çıkarak, dönemin müzik piyasasında yaşananları ünlü sanatçılar Bob Dylan, Joan Baez ve Joni Mitchell eşliğinde beyazperdeye taşımakta. 2013 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan filmin başrollerinde Justin Timberlake, John Goodman ve son dönemin dikkat çeken yeteneklerinden Carey Mulligan yer alıyor.

Editörün yorumu: Coen kardeşlerin tarzını sevenler hayal kırıklığına uğramayacaklar. Her zaman kullanmayı sevdikleri ilginç ama bir o kadar da gerçek karakterler, zekice diyaloglar, çok az kişinin sevdiği espri anlayışları ve iyi oyunculukla bezenmiş üst düzey bir film, ben zevkle izledim. Eğer ‘arkadaşlarla seyredeceğim tempolu bir film olsun’, ‘konudan bir ders çıksın’, ‘iyiler kazansın’, ‘kötüler kaybetsin’ tarzında beklentileri olanlar, Justin Timberlake hayranıyım -J- diyenler film ne yazık ki sizi tatmin etmeyecek. Ama bunlar Inside Llewyn Davis’in bir Coen biraderler şaheseri olduğu gerçeğini değiştiremez,Uzun lafın kısası izleyin…

Whiplash(2014)

Filmin Kadrosu: Miles Teller,J.K.Simmons,Paul Reiser,Melissa Benoist

iMDB Puanı:8.6

GBY Puanı:8,6

Filmin Konusu:Prestijli müzik okulu Shaffer’da 1. sınıfta okuyan 19 yaşındaki Andrew Neiman (Miles Teller), hırslı bir davulcudur ve günün birinde efsaneler arasına girmeyi hayal etmektedir. Buranın en önemli orkestrasının şefi ise Terrence Fletcher (JK Simmons) adında, oldukça katı eğitim prensipleri uygulayan bir müzisyendir. Günün birinde Neiman’ın yeteneği Fletcher tarafından farkedilir ve okulun ana orkestrasına alınır. Fletcher’ın gözüne girebilmek için insanüstü bir çalışma sergileyen, ailesini ve özel hayatını bile bir kenara atan Neiman ile Fletcher’ın arasında tansiyonu hiç düşmeyecek bir öğretmen-öğrenci ilişkisi başlayacaktır.

Editörün Yorumu:Konusu müzik gibi duran bu filmde genel olarak azim,hırs ve başarı temel almış ve bence bu açıdan bakıldığında son yılların en iyi filmlerinden biriydi.Bu konuda başrol J.K Simmons efsanevi performansını da öne çıkarmak isterdim ama zaten  Oscar la taçlandırdığı için zaten hemen hemen hepiniz bunu biliyordur ama cidden efsaneviydi ( Bkz:Legen-waitforit-Dary).Filmin tamamında tempo çok yüksek ve  izlerken filmden kopmayacak daha da kenetleneceksiniz .Hatta bazı sahneler de o kadar iyi oyunculuklar var ki kendinizi o karakterlerden etkilenirken bile bulabilirseniz yani uzun lafın kısası; hiç vakit kaybetmeden izleyin.(Dipnot: finali müthiştir.)

3-Korku:

 Unfriended (2014)

Filmin Kadrosu: Heather Sossaman, Matthew Bohrer, Courtney Halverson, Shelley Hennig

iMDB Puanı: 6.0

GBY Puanı: 7.0

Filmin konusu: İnternete yüklenen uygunsuz video ve görüntüler yüzünden intihar eden Laura Barns’ın sonrasında gelişen olaylar konu alınıyor. Aynı sınıf’ta okuduğu arkadaşlarının bu intihar olayının yıldönümünde yaptıkları Skype Grup görüşmesi olduça ilginç bir hal alıyor. İlgi çekici olansa tüm film bir Mac ekranında geçiyor.

Editörün yorumu: Uzun zamandır keyif veren bir korku filmi yakalayamamıştım. Ta ki dün geceye kadar ! Unfriended kesinlikle bilgisayar ekranında geçmesiyle yeni bir türe öncülük edecek. Bu sayede film size çok daha içine alıp hiç tatmadığınız bir deneyim yaşatıyor. Bu arada ikincisi de onaylanmış. Ayrıca not düşmek istedim, filmi tek bir evin 6 farklı odasında çekmişler. İzlediğiniz takdirde bir şey kaybetmeyeceksiniz. Korku için güzel seçeneklerden biri.

 The Human Centipede (2009)

Filmin Kadrosu:Dieter Laser,Ashlynn Yennie,Ashley C.Williams

iMDB Puanı:4.5

GBY Puanı:5.0

Filmin Konusu:İki Amerikalı kız ve bir Japon turist, Almanya’da bir deli dokturun eline düşerek akıl almayacak korkunçlukta bir tıbbi deneyin parçası oluyorlar

Editörün Yorumu:Öncelikle değim yerindeyse cidden izlerken iğrenç bir film diyebilirsiniz,mideniz bulanabilir ama bunlara rağmen senaryosu cidden güzel ve konu olarak da orijinal bir film ama dediğim gibi herkes izleyemez ki izlediyseniz bile sonu  filmin gidişatına göre çok boş gelebilir size;tüm  bunlara ek olarak ciddi ciddi emin olmadan bu filmi izlemeyin diyorum ben…

4-Bilimkurgu: 

  Contact(1997)

Filmin Kadrosu:Jena Malone,David Morse,Jodie Foster,Matthew McConaughey,William Fichtner

iMDB Puanı:7.4

GBY Puanı:7.5

Filmin Konusu:Astronom Dr. Arroway, Bir gece Vega yıldızından gelen bir sinyal keşfeder. Arroway’in bu keşfi bütün Amerika’yı ayağa kaldıracaktır. İşin daha da tuhaf olan tarafı, Vega yıldızından gelen bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı ortaya çıkmaktadır. Bu bir truva atı mıdır? yoksa başka gezegen ve galaksilere seyahatin yolunu açan bir makine midir? Bunu öğrenmek için Amerikan Hükümeti makineyi yapmaya karar verir.

Editörün Yorumu:Bana gore şu ana kadar izlediğim  en ilginç bilimkurgu filmiydi  ve ilginçliğinden dolayıdır çok da merak uyandıran bir bilimkurgu filmiydi gerçekten.Bu kategoride kıyıda köşede kalmış, efsane filmlerden biridir diyebilirim rahatlıkla. Filmin ilk yarim saati genel filmlerde olduğu gibi ( ki bilimkurgu da daha da uzun sürer durgunluk ) biraz durağan geçse de sonraki 2 saat çok hızlı geçiyor.Klasik “uzaylı” senaryosunu işlemesine rağmen  izledikten sonra keşke bitmeseydi diyebileceğiniz bir film olacak, kesinlikle izleyin,hatta açın şimdi izleyin

Interstellar(2014)

Filmin Kadrosu:Matthew McConaughey,Anne Hathaway,Jessica Chastain,Michael Caine,Casey Affleck,Matt Damon

iMDB Puanı:8.7

GBY Puanı:8.8

Filmin Konusu:Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir… 

Editörün Yorumu:Öncelikle şunu belirteyim bilinen oyuncuları  yazarım diye çıktığım bu yolda filmin neredeyse tüm kadrosunu yazarken buldum kendimi çünkü kadrosu bir harika ama durun! kadrosundan daha harika bir şey varsa o da filmin ta kendisidir.Hatta şunu da diyeyim:Christopher Nolan filmi olduğunu söyleyip direk izleyin desem de çok yanlış olmaz daha da bilgi isteyenler için ;Filmi Efsaneler Kuşağında yayınlayacaktım normalde ama  yakın zaman filmi olduğu için buraya koyayım dedim,kesinlikle izlemenizi öneririm hatta izleyin derim.Filmi ilk açıp uzunmuş diye başlarsınız sonra git gide biraz biraz merak eder sonunda harikaydı bir daha mı izlesem dersiniz.Bu kadar övmem genelde zaten oradan da anlayabilirsiniz ki bu film cidden harika,hemen açın izleyin ( ki büyük ihtimal  bu yazıyı okuyanların hepsi  zaten izlemiştir bu filmi)

 

Evet,şimdi gelelim haftanın Aktörüne ve aktristine ;

Haftanın Aktörü:Armie Hammer

Şimdi kabul ediyorum; biraz şaşırmış olabilirsiniz neden Armie Hammer diye ama kendisi tam bugün dünyaya gelmiş bir aktör ve aynı zamanda da The Man From U.N.C.L.E filminin de yakın zamanda vizyona girmiş olması ( evet o da bugün girdi) bugünü Armie Hammer günü ilan etti diyebiliriz!

 

Haftanın Aktristi:Melissa McCarthy

Melissa McCarthy, son yıllarda git gide daha büyük rollerde oynayan ve neredeyse her yıl 2-3 filmde rol alan aktristimiz de bu hafta  yani 26 Ağustos günü dünyaya gelmiş ( yılı söylenmez 😀 ) Ondan dolayı biz de bu haftayı ona armağan edelim dedik…

 Bir sonraki hafta yine bir 10 filmde görüşünceye kadar,kendinize iyi bakın.Hoşça kalın…

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir