Bu Hafta Ne İzlesek ? (PART IV)

Merhabalar,

Bir hafta sonra yine haftalık filmleriyle karşınızdayız ve bu hafta mümkün olduğunca farklı tarzlarda filmler seçmeye çalıştık daha fazla uzatmadan işte bu haftaki konularımız ve o konulardaki film sayıları:

1-Aksiyon-Macera (3 Film)

2-Dram (3 Film)

3-Gerilim (1 Film)

4-Komedi (1 Film)

5-Animasyon-Çizgi Film (2 Film)

Küçük bir aksaklıktan dolayı  daha önce verdiğimiz her konuda en az 2 film sözüne uyamamak zorunda kaldık,affınıza sığınarak filmlere geçiyoruz:

1-Aksiyon-Macera

Lone Survivor(2013)

Filmin Kadrosu:Mark Whalberg , Taylor Kitsch , Emile Hirsch , Ben Foster , Eric Bana

iMDB Puanı:7.6

GBY Puanı:7.6

Filmin Konusu:Gerçek bir olaydan sinemalara uyarlanan filmde Red Wing Operasyonu adı verilen bir görevle birlikte dört kişilik Amerikan SEAL ekibi, Taliban lideri Admad Shad’ı ölü ya da diri ele geçirmek için Afganistan’ın Kunar bölgesine gönderilirler. Ancak operasyon sırasında dört kişilik ekipten üçü yaralanır ve aralarından sadece Marcus Luttrell kurtulur. Marcus her ne kadar köylülerin evine sığınmış olsada, geride bıraktığı arkadaşlarının düşüncesi ona ağır gelmeye başlayacaktır.

Editörün Yorumu: Film tam anlamıyla aksiyon  dolu bir süre sonra o kadar alışıyorsunuz ki sanki her dakikasında bir şey olacakmış gibi bir beklentiye giriyorsunuz.Ayrıca filmde  amerikan askerlerini yüceltme teması alttan altta işlenmiş  ama olsun  eğer siz bunun farkındaysanız  ve değilseniz her türlü bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

The Expendables (2010)

Filmin Kadrosu:Sylvester Stallone ,Jason Statham , Jet Li , Dolph Lundgren , Eric Roberts ,Randy Couture ,Steve Austin

iMDB Puanı:6.5

GBY Puanı: 6.9

Filmin Konusu:The Expandables bir kiralık savaş timidir ve bu sefer ki görevleri Güney Amerika’da bir ülkeye sızarak, bu ülkenin acımasız dikatatörünü devirmektir.. Fakat görev başlar başlamaz The Expandables grubu herşeyin tam olarak göründüğü gibi olmadığını anlar ve kendilerini tehlikeli bir ihanet ağının içerisinde bulurlar. Görevlerinin tamamlanmasının engellenmesi ve masum bir insanın hayatının tehlikeye atılmasından başka The Expandables grubu daha zor bir durum olan grubun dağılma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Editörün Yorumu: Film beklentilerin çok altında kalmış bir yapım  ama kadro bakımından bakarsak inanılmaz kadrosu filmi izlenebilir kılıyor yani kısacası kurtarıyor . Filmde beğendiğim nokta ise hem aksiyon hem de komedi olması o yüzden bu hafta bu filmi tercih ettim.Serinin ilk filmi olan bu filmi 2 film daha takip etmektedir.Okul başlamadan yakında izlemenizi tavsiye ederim

Red (2010)

Filmin Kadrosu:Bruce Willis Mary-Louise Parker Heidi von Palleske Karl Urban Chris Owens Rebecca Pidgeon Morgan Freeman

iMDB Puanı:7.1

GBY Puanı:7.2

Filmin Konusu:Emekli CIA ajanı Frank Moses artık sakin bir emekli hayatı yaşıyordur. Fakat bir gün karşısına, kendisini tehdit eden ve yüksek teknoloji silahlarla donanmış bir suikastçı çıkar. Artık hayatı tehlikede olan Frank eski takım arkadaşlarını toplar…

Editör Yorumu :Aksiyon ve Komedi’nin iç içe girdiği,oyuncu kadrosuyla sizi etkileyebilecek filmlerden biridir.Sürekli aksiyon olmasa da özellikle konu oturtulduktan sonra kesintisiz aksiyona hazır olun.2 filmden oluşan bir serinin ilk filmidir.Boş zamanınız varsa izleyin derim.

2-Dram:

Everybody’s Fine (2009)

Filmin Kadrosu: Robert De Niro, Drew Barrymore, Kate Beckinsale, Sam Rockwell, Lucian Maisel

iMDB Puanı: 7.2

GBY Puanı: 7.6

Filmin konusu:Hiçbir aile mükemmel değil. Bir aile ne kadar çok mükemmel gibi görünürse o ailede o kadar çok sır vardır ve Goode ailesinde de durum farklı değil. Frank Goode ailesini ayakta tutabilmek ve mümkün olan her imkâna ulaşmak için fırsat bulduğu her saat çalıştı. Ve beklendiği gibi artık 60 yaşına geldiğinde, zamanın geçip gittiğini ve çocuklarının büyüdüğünü göremediğini fark eder.Zamanı geri döndürüp çocuklarıyla tekrar bir araya gelme hevesiyle Frank ani ve kıtalararası bir yolculuğa çıkar. Ancak kısa sürede karısının ona çocukların durumlarıyla ilgili bilgi verirken, kötü haberleri atladığını ve iyi haberleri abarttığını fark eder.

Editörün yorumu: ‘’İnsanlar değişti, hayat değişti. Biriyle tokalaştığın zaman beş parmağını da geri alabildin mi diye kontrol etmen gerekiyor.”Ağzımda acı-tatlı bir tat bıraktı. Deli gibi iç burkan bir film. İnsanın kendini “baba” gibi hissetmesine neden oluyor. Aynı zamanda, hayatında şartlanmış başarılara yer veremeyip, elde edilen başarısızlıkta boğulan insanları, o şaşkınlıklarını da anlatıyor. Bana kalırsa Robert De Niro’nun en üst düzey (2.) oyunculuk sergilediği bu film en iyi drama örneklerinden biri.

Dallas Buyers Club (2013)

Filmin Kadrosu: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto

iMDB Puanı: 8.0

GBY Puanı: 8.0

Filmin konusu:Teksas’lı elektrikçi Ron Woodroof’un hikayesini anlatan filmde Ron’un kendisine 1986’da HIV- pozitif teşhisi konulduktan sonra, tıbbi kurumlarla ve ilaç şirketleriyle mücadelesi ve alternatif tedavileri arayışı anlatılıyor.

Editörün yorumu:Matthew McConaughey bu filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ını, Jared Leto ise en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını aldı. Sanırım oyunculuklar hakkında övgü cümlelerine gerek yok. Çok başarılı bir ‘mücadele’ draması izledim. Eğer konu ilginizi çektiyse kesinlikle film ile birlikte güzel bir yolculuğa çıkacaksınız. -İlaç firmalarının döndürdüğü dolapları ortaya çıkarmak adına daha sağlam ve bilimsel filmler yapılması adına cesaret verici olmasını umuyorum. Zira kimse bu konu üzerine eğilemiyor.-

 

I Origins (2014)

Filmin Kadrosu: Michael Pitt, Astrid Berges-Frisbey, Brit Marling, Steven Yeun

iMDB Puanı: 7.3

GBY Puanı: 7.5

Filmin konusu:Bir moleküler biyoloji uzmanı ve partnerleri , laboratuarlarında yaptıkları deneyler sonucunda toplumu derinden sarsacak bazı kanıtlara ulaşırlar. “Another Earth” filminin senaristi ve yönetmeni Mike Cahill, kariyerinin üçüncü filminde din ve bilim arasındaki anlaşmazlığa bambaşka bir yorum getiriyor.

Editörün yorumu: Bir kuş düşünün. Tüm zamanları kısa bir süre içerisinde tecrübe ediyor. Aşk ile öfkenin; korku, eğlence ve üzüntünün şarkısını bir kerede birleştirerek muhteşem bir sesle söylüyor. Ve bu kuş hayatının aşkıyla tanıştığı zaman hem sevinir hem de üzülür. Sevinir çünkü onun için bu bir başlangıçtır. Ve üzülür çünkü çoktan bunun sona ereceğini biliyordur.

2014’ün en iyi filmlerinden biri kanımca. Soundtrack’leri ve oyunculukları ile büyülüyor. Başyapıt olabilme potansiyeli varken yönetmen çıtayı o noktaya taşıyamamış. -kim bilir belki ileride herkes Mike Cahill ismini duyar.- Buna rağmen ortalamanın çok üstünde bir film.
+ 2 sahnede de tüylerimiz diken diken olur. Karakterimizin 2 sahnede de nutku tutulur. Bize ise Radiohead eşliğinde veda edilir.

3-Gerilim:

M (1931)

Filmin Kadrosu: Peter Lorre, Ellen Widmann

iMDB Puanı: 8.4

GBY Puanı: 8.5

Filmin konusu: Seri cinayetler işleyen çocuk katili Hans Becker tüm şehirde kaosa sebep olur.Nazi-öncesi Almanya’sında Berlin’de yaşayan Hans’a karşı dönemin hükümeti çalışmakta, ancak polis katile ulaşamaz. Polise karşı, yeraltı suç örgütlerinin katilin peşine düşmesi olayların karışmasına sebep olur.

Editörün yorumu: Fritz Lang‘ın yönetmenliğini yaptığı gerilim filmi ‘M’; toplum psikolojisi üzerine izlediğim en iyi filmlerden biri. Şu filmi izledikten sonra, almanlar gibi en disiplinli ve soğukkanlı bir milletin bile nasıl dünyayı kana buladığını az çok anlayabiliyorsunuz. Hiç öyle onlarca saat süren ikinci dünya savaşı belgeselleri izlemeden bile, sadece bu filmden gerekli çıkarım yapılabilir.

Çoğu sinema sevdalılarının artık klişeye kaçacak derecede tekrarladığı bir şey vardır; Avrupa Sineması çok daha derinlikli ve ruhu olan sinema. ‘M’ de bu savı destekliyor. – ve hatta nazi partisi iktidara gelince ilk işi filmi yasaklamak olmuş 1934 yılında.– Sinema dahisinin harika filmi mutlaka izlenmeli.

4-Komedi:

 

Ted (2012)

Filmin Kadrosu:Mark Wahlberg , Mila Kunis , Joel McHale , Giovanni Ribisi , Patrick Warburton

iMDB Puanı:7.0

GBY Puanı:7.2

Filmin Konusu:Family Guy’ın yaratıcısı Seth Macfarlane, sınırları zorlayan mizah anlayışını hem yazdığı hem yönettiği hem de seslendirdiği AYI TEDDY (TED) ile beyazperdeye getiriyor. Bu canlı-aksiyon animasyon komedide John Bennet isimli bir yetişkinin çocukluk dileği sonucu canlanan ve sürekli el üstünde tutulan yaramaz oyuncak ayısıyla olan hikayesi anlatılıyor.

Editörün Yorumu: Ben gülmüştüm baya tabi  herkesin komedi anlayışı farklıdır ama en azından bir şans verip izlemenizi isterim. Film seri filmdir ve  2 filmden oluşur.Bu dalda fazla rakibi bulunmadığının da altına çizerek hepinize iyi seyirler diyeyim şimdiden…

5-Animasyon-Çizgi Film:

 

Batman: Assault on Arkham (2014)

iMDB Puanı:7.4

GBY Puanı:8.0

Filmin Konusu:“Çok beğenilen oyun serisinden uyarlanan filmde Batman hem Joker tarafından kurulan bombayı kurmalı hemde yeni kurulan mistik takımla uğraşmalıdır; İntihar Takımı.”

Editörün Yorumu:Cidden çizgi film demeyip izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor seneye vizyona girecek Suicide Squad filmiyle ilgili sizi bilgi sahibi edebilir şimdiden seyredenlere iyi seyirler .

 

Batman: The Dark Knight Returns (2012)

iMDB Puanı:8.0

GBY Puanı:8.5

Filmin Konusu:Bruce Wayne emekliliğe zorlanan diğer süper kahramanların çoğu gibi, üzerindeki pelerini çıkarıp atalı tam on sene oldu. Orta yaşın getirdiği olumsuzluklarla karşı karşıya kalan huzursuz Bruce Wayne öfkesini yarış arabaları ve içkiyle yatıştırmaktadır. Ancak yarasa şehrin Mutantlar diye bilinen barbar suçluların eline düştüğünü izlerken Wayne’i çağırmaya devam eder…Harvey Dent’in “İki Yüz” olarak geri dönmesi, sonunda Wayne’in Kara Şövalye şapkasını yeniden takmasını sağlar. Kötü adamı dramatik bir şekilde yakalaması onun suçla savaşa geri dönmesine neden olur. Tabii bunun sonunda, Batman kanun yaptırımının hedefi ve perişan Gotham City’nin yeni umudu haline gelir. Carrie isimli genç bir kız Robin’in yerine geçer ve sonunda Batman’i Mutantların liderinin korkunç saldırısından kurtarır. Yeni bir yardımcıyla güçlenen ve belirli bir amacı olduğu için yeniden enerji toplayan Kara Şövalye Gotham’ı eski ve yeni düşmanlarından korumak için geri dönmüştür…

Editörün Yorumu:Kesinlikle mükemmel bir çizgifilm zaten 8.5 vermemden bunu bazıları hissetmiştir. Yine batman ama bu çizgifilmde de Batman v Superman: Dawn of Justice (seneye vizyona girecek film) hakkında bilgiler  içeriyor. Bence izlenmesi gerek, bu haftaki filmleri izlerseniz seneye çıkacak filmlerin konusu daha kolay anlayacağınızı düşünüyorum,iyi seyirler…

Şimdi de bu hafta için seçtiğimiz oyuncululara bakalım:

 

Haftanın Aktörü:Charlie Sheen

 Tabi Aktörümüz Charlie Sheen olunca böyle bir resim koymak istedik ki onu biraz da olsun resmiyle anlatabilelim,fazla cümleye gerek yok,ünlü oyuncuya iyi ki doğdun diyor,Nice yıllara dileklerimizi de iletiyoruz…

Haftanın Aktristi:Cameron Diaz

 Yine benzer şekilde yılların Aktristi Cameron Diaz’ın bu hafta doğum günüydü,kendisine iyi dileklerimizi iletiyoruz…

 Haftaya bir sonraki yazımızda görüşünceye dek,hoşça kalın…

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir