Bu Hafta Ne İzlesek ? ( PART V)

Bu hafta yine birbirinden güzel 10 film ile karşınızdayız.Ekibimiz uzun süre sonra sabitlendi bu da üzerinde durmak istediğim diğer bir nokta.Bundan sonra da bu ekiple yola devam edeceğimizi umuyorum ama tabi katılmak isteyen arkadaşlara kapımız her zaman açık…

Az sayıda Dram yazdığımızı düşünerek ve sizden gelen yorumlar ışığında   bu hafta ağırlığı drama verdik.Bir sonraki hafta başka bir türe ağırlık vermemizi isterseniz bize ulaşmanız yeterli olacaktır ve gelen yorumlar,öneriler ışığında yazı yeniden şekillendirelecektir.Fazla uzatmadan hemen konulara ve film sayılarına bakalım:

1-Dram  (4 Film)

2-Aksiyon Macera  (3 Film)

3-Bilim-Kurgu ( 2 Film)

4-Efsane Kuşağı (1 Film)

 

1-Dram:

                                                        The Judge (2014)

Filmin Kadrosu: Robert Downey Jr., Robert Duvall, Vincent D’Onofrio, Jeremy Strong
iMDB Puanı: 7.4
GBY Puanı: 8.0
Filmin konusu: Başarılı bir avukat olan Hank, çocukluğunu geçirdiği kasabaya annesinin ölümü üzerine geri döner. Kasabanın Yargıç’ı olan babası cenazenin ertesi günü 20 yıl hüküm giydirdiği bir suçlunun cinayeti ile suçlandığında araları pek iyi olmasa da, Hank babasının davasının ardındaki gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışır. Böylece yıllar önce koptuğu ailesi ile de tekrar bir araya gelmenin yollarını bulacaktır.
Editörün yorumu: Son zamanlarda izlediğim en etkileyici drama oldu ‘The Judge’. İki Robert da muhteşem bir oyunculuk sergiliyor. Sadece onlar değil diğer tüm ekip üst düzey bir performans sergiliyor ki bence bu filmi bu kadar etkileyici yapan da bu olmuş. Baba-oğul ilişkinizi sorgulatacak bir film. Aranız iyi değilse daha da… -:|-. Koltuğumda otururken tebessümle sonu bekledim. Bir kırılma noktası umarken film sona erdi. Aslında bir kırılma noktası vardı, gözlerim doldu. Ama bu gidişatın bir parçasıydı ve ben bunu garipsemedim. Sonra fark ettim ki… Hank ile Shelburne Falls’a geri döndüğümüz sekans ile kırılmışım çoktan.

 

The Spectacular Now (2013)

Filmin Kadrosu: Miles Teller, Shailene Woodley
iMDB Puanı: 7.2
GBY Puanı: 7.3
Filmin konusu: Sutter, kafası çalışan bir öğrenci olmasına karşın geleceğini hiç düşünmeyen, anı yaşamaya meraklı okulun gözde isimlerinden biridir. İçki içmek ve partilerde eğlenmekten başka yaptığı pek bir şey yoktur. Annesiyle yaşayan Sutter, sarhoş geçirdiği bir gecenin sabahında, bir evin önündeki çimenlerin üstünde hiç tanımadığı bir kız tarafından uyandırılır. Ve olaylar silsilesi başlar. –Silsile’ye selam çakalım-
Editörün yorumu: ‘’Klişe !’’ diye eleştirdiğimiz sırada bütün film boyunca bir sonraki karede ne olacağını tahmin edebileceğimizi düşünüyoruz, ama yanılıyoruz. Kendimizi ya hiç beklemediğimiz bir yerde buluyoruz ya da ‘bir sonraki kare’ diye bir şey olmuyor. Coming-Age filmleri izlemekten zevk alan biri olarak The Spectacular Now’ın kategorinin ortalama çıtasının üstünde olduğunu düşünüyorum. Hala gençken kaçırmayın.

                                                    The Intouchables (2011)

Filmin Kadrosu:Omar Sy , François Cluzet , Anne Le Ny , Audrey Fleurot , Alba Gaïa Kraghede Bellugi

iMDB Puanı:8.6

GBY Puanı:8.7

Filmin Konusu:Geçirdiği kazadan sonra felç olan zengin aristokrat Philippe, cezaevinden çıkmış Driss’i bakıcısı olarak işe alır. Herkes Driss’in bu iş için uygun olmayacağını düşünürken, Philippe O’na inanır ve bir şans verir. Dünya dursa yan yana gelmeyecek olan bu iki karşıt dünya görüşünün çarpışmasının ve zamanla çılgın bir dostluğa dönüşmesinin, insanı derinden etkileyen hikâyesi.

Editörün Yorumu:Dram az izleyen biri olarak izlememe sebebim ise gayet açıktır: Etkinlenmem! yani arada sırada izlediğim bazı yapımlar dışında benim favori filmlerime bir dram filmi girmesi oldukça zordur  ama bahsettiğim filmlerden biri de  bu filmdi.Filmi bitmesi ile birlikte beni garip bir yolculuğa çıkarmıştı adeta,daha da uzatmayayım;aksiyon filmi yazarınızdan bir dram tavsiyesi gördünüz mü direk izleyin hatta  şimdiden işiniz varsa bırakın izleyin derim ben, şimdiden  iyi seyirler…

                                                      The Gambler (2014)

Filmin Kadrosu:Mark Wahlberg , John Goodman , Sonya Walger , Jessica Lange , Brie Larson

iMDB Puanı:6.0

GBY Puanı:6.6

Filmin Konusu:Bir edebiyat profesörü olan Jim Bennett , kumar problemleriyle mücadele etmektedir. Ama bu tutkusu, başını mafyayla derde sokacaktır.

Editörün Yorumu:Bu filmi şöyle kısa bir cümleyle açıklayıp farklı bir inceleme yazmak istedim: “Bu film parayla mutlu olamayacağımızın kanıtıdır” .Boş zamanınız olursa izleyin derim iyi seyirler…

 

2-Aksiyon-Macera:

Shooter(2007)

Filmin Kadrosu: Mark Wahlberg , Danny Glover , Kate Mara , Rhona Mitra , Michael Pena

iMDB Puanı:7.2

GBY Puanı:7.4

Filmin Konusu:Eski bir keskin nişancıdan son bir görev için işine geri dönmesi istenir. Ancak bu yeni görevi sırasında ABD Başkanına yönelik bir suikast senaryosu tuzağına düştüğünü fark etmesi uzun sürmez. Öncelikle bu komplo üzerindeki karanlık perdeyi kaldırmak zorundadır.

Editörün Yorumu: Maceranın her zaman dorukta olduğu bir film o yüzden izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim ki keskin nişancılara ilginiz varsa düşünmeden hemen açın izleyin, zaten keskin nişancılığı konu alan filmler arasında başarı yakalamış 2 nadir filmden biri ile karşınızdayız bu hafta ilerleyen haftalarda diğeriyle görüşene dek siz bunu izleyin derim ben…

                                                                    Undisputed 3(2010)

Filmin Kadrosu:Scott Adkins , Mykel Shannon Jenkins , Lateef Crowder , Mark Ivanir , Marko Zaror
iMDB Puanı:7.5

GBY Puanı:7.5

Filmin Konusu:Rus Mahkum Boyka, Yenilmez 2′nin Sonunda Dizinden Sakatlandığı İçin Hayatına Sakat Bir Bacakla Devam Etmektedir. Artık Dövüşerlere Katılmayıp Tuvalet Temizliği Yapmaktadır. Ama Bu Yeni Cezaevi Turnuvası Uluslararası Bir Turnuva Haline Gelmiştir.Dünyanın Dört Bir Yanından Gelen En Azılı Mahkumların Bir Arada Olduğu Nefesleri Kesen Bu Turnuvada Boyka Hayatta Kalmak İçin Dövüşmek Zorundadır.Hayatta Kalana Özgürlüğün Vaad Edildiği Bu Cehennemden Kurtulmak Hiçde Kolay Olmayacaktır…

Editörün Yorumu:3 filmlik bir serinin içerisinde  en sevdiğim filmi 3. yani son filmidir çünkü gerek ilerleyişi gerekse seriden apayrı bir yeri oluşu ( yani sadece 3. filmi bile izleseniz zevk alırsınız) apayrıdır.Dövüş filmi sevenlere önerimdir,iyi seyirler…

 

Parker (2013)

Filmin Kadrosu: Jason Statham,Jennifer Lopez,Micheal Chiklis

iMDB Puanı:6.2

GBY Puanı:6.4

Filmin Konusu:Donald Westlake’in uzun soluklu roman serisinden uyarlanan film, işinde ‘merhametiyle’ ün yapmış hırsız Parker’ı odak noktasına alıyor. Zira Parker, paraya ihtiyacı olan insandan ‘çalmamakla’ tanınan, ahlaki değerleri de olan bir hırsız! Üstelik karşısına büyük bir mücevher soygunu fırsatı da çıkıyor ama Parker bu teklifi önce reddediyor. Sonra da karşısına çıkan emlakçı Leslie’nin planı yeniden teklif etmesiyle soyguna dahil oluyor!

Editörün Yorumu: Evet,duyuyorum diyorsunuz ki Jennifer Lopez mi? Aynen öyle,ee tabi ana karakteri de gördünüz Jason Statham.“Vay be ben bu filmi nasıl kaçırdım!” diyorsunuz belki de.Doğru diyorsunuz ama o kadar da üzülmeyin yani şöyle belirteyim;Klasik bir Jason Statham filmi.Senaryo’dan büyük beklenti içine girmeyecek,dövüş sahnelerini izleyecekseniz ( Jennifer Lopez’i izleyecekler siz de tabi ki ….) başarılı bir film,beklentiyi çok büyütmeden izlemenizi tavsiye ederim….

3-Bilim Kurgu:

                                                            Ex Machina (2015)
Filmin Kadrosu: Domhnall Gleeson, Oscar Isaac, Alicia Vikander
iMDB Puanı: 7.7
GBY Puanı: 8.0
Filmin konusu: Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir “ödül” kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. “Ava” adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.
Editörün yorumu: Yapay Zeka beni alt etti. Bahse girerim sizi de alt edecek. Ex Machina’yı son zamanların ‘en farklı filmi’ kılan da bu oldu. Her diyoloğu ile Caleb’a ve bize oyunlar oynayan filmimiz bilim-kurgunun paradan çok zeka ile de çekilebileceğini kanıtlıyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Divergent(2014)

Filmin Kadrosu:Shailene Woodley,Theo James,Ashley Judd,Jai Courtney

iMDB Puanı:6.8

GBY Puanı:6.8

Filmin Konusu:Fütürist bir distopya hikayesi olan bu filmde toplum her biri farklı bir erdemi temsil eden beş bölgeye bölünmüştür. On altı yaşına gelenlere kendi bölgelerinde kalıp kalmayacakları sorulmaktadır. Çünkü hayatları boyunca verdikleri karar sonucu seçtikleri bölgede yaşamak zorundadırlar. Beatrice Prior herkesi şaşırtan bir seçim yapar. Bunun üzerine Tris ve bölgenin diğer üyeleri yaptıkları seçimden sonra hayatta kalmak için oldukça rekabetçi bir başlangıç sürecine girerler. Ağır fiziksel ve psikolojik testlerden geçmek zorunda kalırlar. Bu testler sonucunda değişeceklerdir. Ancak Tris bir sır saklamaktadır. Sırrı herhangi biri öğrenirse kesinlikle bu sonu olacaktır. Görünüşte mükemmel olan toplumunu tehdit eden bir çatışmanın hızla büyüdüğünü gördükçe, sırrının sevdiği insanların hayatını kurtarabileceğini fark eder.

Editörün Yorumu:Yine bir kitaptan sinemaya uyarlanan bir bilim kurgu filmi daha…Bu aralar çok oluyor bu tarz filmer ve sağolsun kitlesi de genç-çocuk kitlesi olduğu için de tutuluyor ve film sayısı kitap sayısını geçecek sayıda filmi çekiliyor (Genelde part part çekme olayı)Bu film de onlardan biri fakat aldığı temel konu olarak diğerlerinden daha realistik bir gerçeklik üzerine kurulmuş,vaktiniz varsa izleyin derim ben….

4-Efsane Kuşağı:

Matrix(1999)

Filmin Kadrosu:Keanu Reever,Laurence Fishburne,Carrie-Anne Moss,Hugo Weaving

iMDB Puanı:8.7

GBY Puanı:8.8

Filmin Konusu:Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson aynı zamanda Neo nickname’li çok usta bir “hacker” dır. Ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamların yakın takibindedir. Bu takibin nedenini ise karşılaşacağı Morpheus’dan öğrenecektir. Neo, birden kendini Morpheus’un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içinde bulacaktır. İçinde yaşadığımızı sandığımız bu dünya tamamiyle aldatıcıdır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus’un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır.

Editörün Yorumu: Açıkçası Wachowski kardeşler ( eskiden brothers’dı ama malum biri….)işin içinde oldu mu izleriz mantığı getiren bir efsanedir Matrix.Sadece bir film senaryosu da değildir,Wachowski kardeşlerin inandığı dindir Matrix,Hristiyanlığa yönelik ve dini sembollerinin olmasını siz farketmemiş olabilirsiniz ama Matrix tam bir efsane filmdir.Anlattığı şeyin derinliği fakat bir o kadar da aksiyon dolu ilerleyişiyle sizi içerisine alan film serisinin ilk filmi belki de en güzelidir çoğu insana göre.Malum Neo‘nun harika bir hareket yaptığı ve yıllarca ilk okulda herkesin sözde o hareketi yapmaya çalıştığı akımı başlatan filmdir Matrix.Hala izlememiş olan arkadaşlara “Çaktırmadan izleyin” bakışı atar,size iyi günler dilerim…

Şimdi de sıra sizin için seçtiğimiz haftanın aktöründe…

Haftanın Aktörü:Tom Hardy

Legend yolda iken Tom Hardy’i es geçmek istemedik,2 Ekimdeki beyaz perde randevumuzdan önce Garip Bir Yer ekibi olarak haftanın aktörü köşemizden ağırlamaktan gurur ve mutluluk duyarız…(Ki 16 Eylül de doğum günüymüş şimdiden onu da kutlarız…)

Haftanın Aktristi:Emmy Rossum

Bu haftaki aktrist köşemizdeki aktiristimiz Emmy’i Phantom Of The Opera ve Shameless yapımlarından bileniniz vardır.Ama bilmeyenlerin de olacağını biliyorum…Bugün doğum günü olan oyuncuya nice yıllar deriz….

 Yazıyı bitirmeden de bugün doğum günü olan Paul Walker’ı anmak istedik….Erken yaşta ve zamansız aramızdan ayrılan Paul Walker’ı unutmadık,unutmayacağız…

 For Paul… 

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir