Bu Hafta Ne İzlesek ?

Merhabalar,

10-12 günlük bir aradan sonra tekrar bir yazıyla karşınızdayım ve Garip Bir Yer olarak yine, yeni projelerle dönmenin gururunu yaşıyor aynı zamanda tam bir fiyasko olan(fiyaskoya dönmekte olan  da diyebiliriz) Sosyal Peron projesinden dolayı da utanıp,affınıza sığınıyoruz…

Tabi dikkatinizi çekmiştir hatta kendi kendinize  “neden bu çocuk çoğul konuşuyor? ” diye sormuş da olabilirsiniz;çünkü biraz garip gelebilir ama bu sefer çoğul konuşabilecek bir konumdayım (Bu sefer plan değil,gerçek…)

Bütün blog’tan bahsetmek için biraz erken ama en azından bir  serimizde artık çoğul konuşabileceğim fazla uzatmadan bu serimizi ve kimlerle beraber yazacağımdan bahsedeyim (Hangi seri olduğu tabi belli değil,başlığa filan bakmadınız siz ona göre :D)

4+4+4 belki çok eleştirilen bir sistem oldu hatta bence hiç de iyi bir sistem değildi ama 4×4  sistemi Garip Bir Yer‘e çok iyi gelecek;bu 4×4 ü açmak gerekirse:4 ana maddeden oluşuyor:

1-Haftalık Filmler

2-Vizyon Filmleri

3-İzlenecek Diziler

3-Efsaneler Kuşağı(Film,dizi,oyun,aktör…)

Bu 4 konu hakkında blogta sürekli yazı göreceksiniz ve bu 4×4 ün ikinci 4′ü ise 4 haftayı simgeliyor yani bir ayda bunlardan hepsini görecek,okuyacaksınız bunun müjdesini vereyim ve 2 önceki paragraftaki çoğul olayına geri dönelim :

Bu 4×4 ‘ü tek başıma yapmayacağım tabi ki de bu projeye de 4 kişilik bir ekip oluşturduk(Şu an farkettim de 4x4x4 de olabilirmiş :D) Şu an isimlerini veremeyeceğim daha bu yazıdan haberleri olmadığı için ama zaman geçtikçe isim verilecektir ama şunu söyleyeyim;beni nasıl biliyorsanız onlar da öyle… diyemem,yani aslında bilerek değil çünkü bu ekibi oluştururken farklı farklı insanlar topladık ki her kesime seslenebilelim(Sanırsın Milletvekili adayı çıkardık :D) Şöyle bir örnek vereyim;mesela ben hayatım boyunca hiç bir korku filmi izlemedim (Korkunç Bir Film  serisi korku filmi sayılıyor mu diye soranlara sayfayı kapatmaları ve buradan uzaklaşmaları rica olunur 😀 )  bundan dolayı yazılardaki korku filmleri kısmını daha bir profesyonel’e verdim böylece rahatlıkla diyorum ki: “Korku filmi isteyen arkadaşlar,Garip Bir Yer‘e hoş geldiniz!”

Bu şekilde 4 kişi de birbirinden farklı konularda ilgisi olan bireyler ondan dolayı bu “Bu Hafta Ne İzlesek ?” adı altındaki haftanın filmleri konusunu bu 4 kişi yazmaya karar verdik ve şu an itibariyle bu amaçla ilk yazımızı yazmış bulunuyoruz yalnız bu ekip 4 kişi tabi ki ama şu an bu yazı daha ilk çalışmalar olduğu için 4 farklı insan olduğunu cümlelerden anlayamayabilirsiniz ama zaman geçtikçe bu 4 yazar konusu gündeme gelmese bile inanın size anlayabileceksiniz yani kendi kendinize “Bu filmi kesin Talha izlemiştir!” diyebileceksiniz. (veya Enes de diyebilirsiniz tabi 😀 ) Çok da uzatmadan bu ilk yazının ana başlangıcını yapalım:

Yaz tatilindesiniz ve canınız mı sıkıldı ? Film izleyeyim dediniz ama film mi bulamadınız ? bu tarz reklam cümleleriyle sizi etkilemek istemezdim ama EVET,doğru yerdesiniz.İşte 1 Hafta boyunca izleyebilmeniz için Mahşerin 4 Atlısı ( Şu an uydurdum diğer 3 arkadaştan özür diliyorum 😀 ) tarafından oluşturulmuş;bu hafta izlemeniz için 4 film türünde ayrılmış tam 10 film (az gelmiş olabilir ama ortalama bir insanın günde 1 en fazla 2 film izlediğini varsayarak sayı belirlendi) ve o haftanın 1 Aktör  ve 1 Aktrisi’ni içeren yazılarımız haftada bir gelecek hatta belirli bir gün ve saat’e de sabitlemeyi amaçlıyoruz ama bakalım neler olacak,Neyse çok uzatmadan filmlerimize geçelim  fakat filmlerimizin 4 film türünden ve o türden gelecek film sayısından bahsedelim:

Romantik,Komedi ve Romantik Komedi :3 Film

Aksiyon-Macera:3 Film

Korku-Gerilim:2 Film

Efsane Kuşağı:2 Film (Burada editörlerimizin özellikle tavsiye ettiği ve tüm dünyanın beğenisini toplamış filmlere yer vereceğiz)

Tabi yanlarındaki  film sayıları genel sayılar yani extra olarak suç,gizem,polisiye türünde de filmler gelecek (Mesela bu hafta 2 aksiyon-macera 1 suç-gizem filmi yaptık ilerleyen haftalarda bu daha da değişecek) ve sizden gelen istekler ve feedback’ler ışığında sayılar değişecek;animasyon gibi farklı türlere de ara yer verilecek ayrıca yazdığımız filmlere de Garip Bir Yer adına GBY puanı vereceğiz bu puan editör tarafından verilen puan olacak.Uzatmadan ilk film türümüzle başlayalım:

 1-Aksiyon-Macera

Looper(2012)

Filmin Kadrosu: Joseph Gordon – Levitt , Bruce Wills , Emily Blunt , Paul Deno

iMDB Puanı: 7.5

GBY Puanı: 8.1

Filmin Konusu:  Rian Johnson’ın Brick ve The Brothers Bloom  filmlerinden sonra çektiği Looper, zamanda yolculuğun mümkün olduğu 2077 yılında geçiyor. Yasadışı ilan edilen bu zamanda yolculuğu yalnızca mafya kullanmakta ve ortadan kaldırmak istediklerini geçmişe yollayarak tetikçiler tarafından öldürülmelerini sağlamaktadır. Gelecekten gelen kurbanları öldüren uzman tetikçilerin en iyilerinden biri Joe’dur. Ne var ki, Joe’nun yeni kurbanını elinden kaçırır. Hedefini öldüremeyen Joe, bu işi çözmelidir, yoksa kendisi de öldürülecektir.

Editörün Yorumu: Öncelikle şunu söylemeliyim film senaryosu hakikaten güzel.Boş vaktiniz var ve değerlendirecek o vakite değecek bir film arıyorsanız çok düşünmenize gerek yok hemen açın  ve izleyin. Filmin senaryosu ve gidişatına biraz şaşırabilirsiniz  o yüzden spoiler vermek istemediğim için fazla ayrıntıya girmiyorum .Oyuncu kadrosunda yılların tecrübesi Bruce Wills ve her filminde daha yükseklere tırmanan Joseph Gordon-Levitt  var ,kesinlikle kaçırmamanız gereken bir film. Şimdiden izleyecek olan arkadaşlara iyi seyirler dilerim.

 Kingsman:The Secret Service (2014) 

Filmin Kadrosu:Colin Firth,Samuel L.Jackson,Taron Egerton,Michael Caine

iMDB Puanı:7.9

GBY Puanı:7.95ten 8.0

Filmin Konusu: Çok yetenekli, ancak işlenmemiş bir sokak genci olan Eggsy’nin (Taron Eggerton) çok gizli bir casusluk organizasyonuna kabul edilmesi ve organizasyonun çok zorlayıcı eğitim aşamalarından geçmesi konu ediliyor. Tam bu sırada sorunlu bir dahinin tüm dünyayı tehdit etmeye başlaması, işin şeklini değiştirecektir.

Editörün Yorumu: James Bond parodisi diyebileceğimiz bir film fakat öyle hemen negatif yaklaşmayın;evet James Bond ile ilgili çok şey var filmde konusu,replikleri her yerde bir gönderme görebilirsiniz ama kendine ait ayrı bir dokusu olduğunu da kabul etmek gerekir.Film tam anlamıyla bir aksiyon filmi ki bir sahnesi bir çok film eleştirmenine göre 2014’ün en iyi aksiyon sahnesidir.Filmden büyük,çok harika  senaryo beklememekte fayda var ki zaten kaç tane bu tarz aksiyon filminin senaryosu iyidir  o da tartışılır.Bence bu yazıyı okuyan herkesin izlemesi gereken bir film ki kendi çevremde de herkese izlettirmeye çalışıyorum yani diyorum ki keyifli vakit için izleyin,izlettirin.

 

Extra:Suç-Gizem

Prisoners(2013)

Filmin Kadrosu: Hugh Jackman , Jake Gyllenhaal , Terrence Howard , Paul Dano

iMDB Puanı: 8.1

GBY Puanı: 8.2

Filmin Konusu: İki ailenin şükran günü için  bir araya geldiği bir günde, iki ailenin küçük kızlarının kaybolduğunu ortaya çıkar.Bu konuda genç ve yetenekli bir dedektiften yardım istenir fakat saatin ilerlemesine rağmen iki küçük kız ortaya çıkmayınca panik dolu anlar ortaya çıkar.

Editörün Yorumu: Açık konuşayım bu filmi ilk gördüğümde izlemek istememiştim daha sonra başka bir sitede filmin yapımcılarından birinin Mark Wahlberg olduğunu görünce direk izledim çünkü iyi de olsa kötü de olsa onun içinde bulunduğu bütün filmlerini izledim,izlerim,izleyeceğim. Öte yandan film gayet güzeldi ,gizem ve şuç meraklılarının izlemesi şiddetle tavsiye edilir . Zaten oyuncu kadrosunu gören birinin izlememe olasılığı oldukça düşer. Boş zamanınız varsa kesinlikle açın ve izleyin pişman olmayacaksınız .

 

2-Efsane Kuşağı

The Usual Suspects(1995)

Filmin Kadrosu:Stephen Baldwin,Gabriel Byrne,Benicio Del Toro,Kevin Pollak,Kevin Spacey

iMDB Puanı: 8.6

GBY Puanı: 8.9

Filmin Konusu: Beşi de birbirinden yetenekli ve kendi alanlarında uzman sabıkalı, basit bir kaçırma olayından sonra gözaltına alındıklarında hiçbiri olaya bir anlam veremeden boş gözlerle birbirlerine bakmaktadır. Hikayeyi araştıran ajan David Kujan Kaliforniya San Pedro Limanı’nda 27 kişinin ölümü ile sonuçlanan gizemli patlama ile bu beş kişinin bağlantısı olduğunu varsaymaktadır. Elinde kalan tek canlı tanık Verbal Kint hikayeyi baştan sona soğukkanlılıkla kendisine aktarmaktadır fakat tüm soru işaretleri bir kişinin üzerinde yoğunlaşır: “Keizer Soze”.

Editörün Yorumu: Söze nasıl girsem bilemedim çünkü benim en beğendiğim 3 filmden birisi açıkçası hatta ilk 2 belki en iyisi bile diyebilirim.Filmi ilk açtığınızda sıkılabilirsiniz belki  ama film ilerledikçe seviyorsunuz filmi merak ediyorsunuz ve bitince diyorsunuz ki “Vay Anasını,ne güzel filmdi !” Spoiler vermek istemediğim için konuya girmeyeceğim ama senaryo harika,zamanınız varsa değil yoksa bile açın izleyin derim ben,çünkü tam bir efsane!

 Se7en(1995)

Filmin Kadrosu: Morgan Freeman,Brad Pitt,Kevin Spacey,Gwyneth Paltrow

iMDB Puanı: 8.6

GBY Puanı: 8.6

Filmin Konusu: Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. Bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini tanrının görevlisi sayar ve kurbanlarını acımasızca öldürür.

Editörün Yorumu: Belki de en zor olan bu Efsane Filmleri yazmak yani zaten bugüne kadar zaten duymuş olmanız hatta izlemiş olmanız büyük ihtimal ama ben yine de bu kısmı hiç duymadığınızı varsayarak yazıyorum.Filmin senaryosu ve konusu cidden oturtulmuş bir konu fakat böyle direk Hristiyan propogandası diye ön yargı ile izlemeyin,sıfır bilgi ile girin ve filmden inanılmaz zevk alırsınız.Zaten kadrosuna bakmanız bile bu filmi izlemeye sizi teşvik eder hatta izlettirir çok uzatmadan söylüyorum o zaman vaktiniz varsa değil bu efsaneyi de izleyin çünkü pişman olmazsınız.

 

3-Korku-Gerilim

 Sinister(2012)

Filmin Kadrosu: Ethan Hawke,Juliet Rylance

iMDB Puanı:6.8

GBY Puanı:7.2

Filmin Konusu: Bir gerçek suç yazarının yeni taşındığı evde, içerisinde evde çekilmiş korkunç görüntülerin olduğu bir kutu film makarası bulması sonucunda kendisini ve ailesini korkunç bir kabusun ortasında bulmasını konu alıyor.

Editörün Yorumu: Genelde korku filmleri fazla güzel olmaz yani güzelliği sadece korkudan kaynaklar,senaryo açısından zayıftır ki hatta bazıları gerilimden bile uzaktır ama bunda gerilimi hissettim diyebilirim. Bence arkadaşlarla birlikte izlenebilecek bir film . Kesinlikle izleyin diyemem belki ama şunu diyebilirim ki eğer izlerseniz kesinlikle izledikten sonra pişman olmayacağınızdan eminim ki 2.filmi de 21 Ağustos’da vizyona girecek bunu da belirteyim

 The Conjuring(2013)

 Filmin Kadrosu: Patrick Wilson , Vera Farmiga , Ron Livingston

iMDB Puanı: 7.5

GBY Puanı: 7.5

Filmin Konusu:  Gerçek bir hikayeden uyarlanan “ The Conjuring”, paranormal olayları araştıran Ed ve Lorraine Warren’ın nasıl dünyaca meşhur olduklarının korkutucu hikayesini anlatıyor; olaylar Ed ve Lorraine’in, karanlık bir varlık tarafından hayatları alt üst edilen bir ailenin çiflik evine çağırılmalarıyla başlıyor. Şeytani bir varlıkla yüzleşmeye zorlandıklarında, Warrenlar, kendilerini hayatlarının en korkunç vakasının içinde buluyorlar

Editörün Yorumu: İzlediğim nadir korku filmlerinden biri ve açıkçası  en iyilerden birisi belki de en iyisi, imdb puanı bile filmin ne kadar iyi olduğunu tek başına gösterir ki şöyle açıklayayım:korku filmleri ender 7.0 ve üzeri puan alır ki bu filmin puanı 7.5, o yüzden anlatılacak bir şey yok .Aç ve hemen izle hatta  sınavın olsa bile boş ver ve izle derdim .

 

4-Romantik ve Komedi

Due Date(2010)

Filmin Kadrosu: Robert Downey Jr.,Zach Galifianakis,Michelle Monaghan,JamieFoxx

iMDB Puanı:6.6

GBY Puanı:6.8

Filmin Konusu:Peter Highman  beş gün sonra doğuma girecek karısına yetişmek ve zamanında orada olmak için Atlanta’da çok hızlı hareket etmesi gereken bir baba adayıdır. Ancak uçağını yakalayamayınca tüm programı alt üst olur. Kendisini Ethan Tremblay’in arabasında bulan Peter, karısının ve çocuklarının yanında zamanında olabilmek için bu yolculuğu yapmak zorunda kalır. Tüm ülkeyi bir uçtan diğerine katedeceği yol arkadaşı ise tam anlamıyla sinir bozucudur.

Editörün Yorumu: Öncelikle bu filmden önceki filmlerde de bahsettiğim üzere oyuncu kadrosu filmin güzelliğinde çok etkili  (Ters örnekleri de yok değil tabi ) Herhalde bu film de kısmi o örneklerden biri sayılabilir Robert Downey Jr. ve Zach Galifianakis (Soyadını kafamdan yazamıyorum illa kopyala yapıştır yapıyorum sizler gibi …) isimleri bir araya gelince tabi beklenti yüksek oluyor ki bir de Zach Galifianakis’in Hangover Performansını göz önüne alınca komedi beklentisi yüksek oluyor ama ne yazık ki öyle harika,çok güzel diyebileceğimiz bir film ortaya çıkmamış.Evet film komik bazı olaylara çok gülüyorsunuz ama genel olarak beklentinin altında, boş zamanlarda izlenebilecek bir film ama komedi filmi istiyorum ve çok çok  gülmek istiyorum diyorsanız doğru film bu değil.Doğru filmi haftayaki listemizde göreceksiniz şimdiden spoiler da vereyim:)

Fakat Müzeyyen Bu  Derin Bir Tutku(2014)

Filmin Kadrosu:Erdal Beşikçioğlu, Sezin Akbaşoğulları

iMDB Puanı:6.5

GBY Puanı: 7.0

Filmin Konusu:Hiçbir kitabı yayınlanmamış yazar” Arif (Erdal Beşikçioğlu), kadınlarla ilgili belli konularda doğru fikirlere sahip olduğunu düşünmektedir. Fakat Müzeyyen’le (Sezin Akbaşoğulları) tanışması tüm yargılarını yerle bir eder. Müzeyyen tanıdığı kadınların hiçbirine benzememektedir. Müzeyyen’in dünyasına girdikçe büyük acılar çeken Arif, aynı zamanda kadınlarla ilgili aklındaki soruların bazılarına yanıt bulacaktır.

Editörün Yorumu: Öncelikle bu film ile ilgili görüşlerimi açıklamadan önce bu filmi bana öneren kişiye teşekkür etmek istedim gerçi bu 4 kişilik ekibimizden biri kendisi ama olsun ben yine de romantik film izlemezdim tavsiye etti ve onun tavsiyesine uyarak bu filmi izledim ki beğendiğim için şu an o filmi yazıyorum teşekkürler Blogger… Filme geçersek genelde Romantik filmlerde uykum gelir ama bu filmde öyle olmadı büyük bir ilgi ile izledim.Kitaptan uyarlama olan bu filmi izlerken şüphesiz en çok hoşuma diyalogları gitti öyle cümleler var ki filmde ciddi ciddi sizi düşündürüyor.Filmi beğenip sonra başka arkadaşlarıma da tavsiye ettiğimi de belirterek filmi öneriyorum vaktinizi ayırın izleyin güzel bir film,pişman olmasınız.

 Pek Yakında(2014)

Filmin Kadrosu:Cem Yılmaz,Ozan Güven,Zafer Algöz,Özkan Uğur,Çağlar Çorumlu,Tülin Özen

iMDB Puanı:8.0

GBY Puanı:7.9

Filmin Konusu:Eski bir figüran ve korsan DVD satıcısı olan Zafer, hayatta dikiş tutturamamış bir adamdır. Karısı Arzu ondan ayrılmak isteyince ona kendini kanıtlamak için son çaresine başvurur: 1970’lerde yazılmış ancak hayata geçmemiş bir film projesi olan Şahikalar’ı çekmek ve artık boş işlerle uğraşmadığını ona gösterecektir. Bu planında ona eski Yeşilçam emektarı arkadaşları yardımcı olmaya çalışacaktır, Zafer filmde Arzu ve diğer arkadaşlarıyla birlikte ünlü oyuncu Boğaç Boray’ı oynatacaktır. Zafer hem yeteneklerini ispat etmek, hem karısına güzel bir film hediye etmek, hem de onu ayrılıktan caydırmak için bu yetenekleri kısıtlı ekiple zorlu ve eğlenceli bir maceraya atılır.

Editörün Yorumu:Açıkçası en zor film yorumuna geldik çünkü benim Cem Yılmaz’a olan hayranlığımı bilmeyen yoktur fakat mümkün olduğunca tarafsız yorumlar yapacağım.Öncelikle bir komedi filmi istiyorsanız izlemeyin,dram filmi istiyorsanız izleyin,ama öyle sürekli kötümser olaylar değil film sizi güldürüyor ve bir anda da olayın içine sokuyor açıkçası bence en güzel yanı da bu filmin içerisine giriyorsunuz ve bir anda replikleri anlamaya çalışıyorsunuz o kadar çok atıflar var ki ben çoğunu anlayamadım desem yalan olmaz .Ama kesinlikle izleyin filmi,pişman olmazsınız ki bu film ile ilgili daha önce yazdığım detaylı incelemeye de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

    Evet filmlerimizi geçtik,şimdi de dediğim gibi GBY haftanın aktörü köşemize geçtik.Burada her hafta  1 aktör paylaşacağız ve bu aktör o haftayla özdeşlecek yani öyle zevkimize göre değil o hafta olan olaylar arasından bakarak bir aktör belirleyeceğiz.

   

Haftanın Aktörü: Tom Cruise

Tom Cruise ise neden diye sormanıza gerek olmayan biri,fakat açıklayayım:Geçen hafta vizyona giren Görevimiz Tehlike 5 (Mission Impossible:Rogue Nation) bir rekor daha kırdı açılış olarak harika açılış yaptı.3.filmden sonra yapımcılığını da üstlendiği seride 5.film, ilk filmi yakalayacak bir hava vermiş bunun incelemesini de en yakın zamanda sitemize koyacağız ama şunu söylemeliyim ki Tom Cruise döktürmüş…

Evet yine aynı şekilde her hafta bir aktris paylaşacağımız bu köşemizde de haftanın olayları esas alınacak.

    Haftanın Aktrisi:Angie Harmon

Angie Harmon,10 Ağustos günü doğum günü olan aktirist  Rizzoli And Isles dizisiyle şüphesiz herkesin aklında bir yerinde isim olarak da olsa tip olarak yer edinmiştir.Bu doğum günü vesilesiyle kendisine GBY olarak iyi yıllar dileriz…

 

Bu haftalık Filmlerimizin sonunda geldi haftaya aynı gün aynı saatte görüşünceye dek kendinize iyi bakın 🙂

 

 

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir