Çarpışma |Mini-İnceleme|

Merhabalar;

Uzun zaman sonra karşınızda olmanın mutluluğunu hissettiğim şu an aynı zamanda yine bir Türk dizisi ile dönüyor olmanın heyecanını da yaşıyorum.

İçerde’den sonra bir türk dizisi uzunca bir süre yazmadım ve de yazma düşüncesine dahi girmedim çünkü beni etkileyen bir yapım yoktu; “aa iyi bir şeye benziyor” dediğim diziler ise 2.bölümden sezon finalini belli edecek yapıya dönüştü.

Çarpışma dizisini ise ilk duyduğumda yönetmeni Uluç Bayraktar isminden kaynaklanan bir heyecanlanma yarattı;okuduğum haberin detaylarında Kıvanç Tatlıtuğ ismini görünce beklentilerim de yavaştan oluşmaya başladı çünkü Uluç Bayraktar‘ın hemen hemen her dizisini severek izlemiştim üstüne üstelik başrol olan Kıvanç Tatlıtuğ’un da benim bakış açımdan canlandırdığı en iyi 2-3 karakterden biri Ezel‘deki Sekiz karakteriydi.

Tüm bu noktalar bir araya gelince beklentim oluştu ve dizi hakkında araştırma yapma gereksinimi duydum;dizinin konusunu ilk okuduğumda tanıdık bir şeyler geldiğini düşündüm ve Çarpışma çeviri ismine sahip bir yabancı film olduğunu fark ettim;üstelik dizinin yayınlanan konusu da oldukça filmin konusuna benziyordu yani o an İçerde den sonra bir uyarlama daha izleyeceğimi düşünmeye başladım.

Sonrasında üşenmeden açıp 2004 yapımlı- 2006 Oscar Ödüllü Çarpışma ‘yı izledim (bu arada 2 yıl sonra Oscar alması da çok garip bir nokta bunu da araştırırken öğrenmiş oldum)

Filmi izledikten sonra bizim diziyle aynı konuyu içermediğinden emin olmuştum;film Irkçılık karşıtı bir konuya sahipti ve bir kaza olayı etrafında birbirinden çok bağımsız olayları inceliyordu ki bu olayları açıklayışı sunuşu açısından Tarantino tarzını anımsattığını da belirteyim.

Bahsettiğim tarzda bir konuyu filmde işlemek kolayken dizi gibi bir yapımda anlatılmayacak tarzda olduğunu farketmem de çok uzun sürmedi fakat filmdeki Polis karakterin kötü yola düşmüş bir kardeşi olduğunu görünce diziden paylaşılan ilk karakter posterleri arasından bir benzerlik kurmuştum.Bu benzerlikler tabi ki oldukça küçük şeyler olduğu için filmden yola çıkıldı demek de çok doğru olmaz ama dizideki Kadir,Kerem ve dolaylı olarak Yakup karakterleri arasındaki ilişkiyi bu olaya benzettiğimi ifade etsem çok yanlış olmaz.

Tüm bunların ardından yaklaşık 6-7 hafta önce ilk bölümü izlemek için TV karşısına oturdum hatta hem sınav çalışıp hem de Fenerbahçe’nin avrupa maçını izlediğim için çok da verimli bir gece geçirdiğimi de hala hatırlarım.

Dizinin konusu filmden komple bağımsız gözükünce açıkçası hoşuma gitti ve araştırmalarımı artırdım ve karşıma hiç beklemediğim bir haber çıktı;çarpışma dizisi çok az reyting almıştı ve bu yüzden dizinin erken final yapma ihtimali ortaya çıkmıştı.

Bu haberin mantığını sorgulayınca açıkçası çok da şaşırtıcı olmadığını fark ettim çünkü dizinin bazı unsurları Türk televizyonuna oldukça tersti;

1-Öncelikle dizi karışık bir şekilde başlamıştı biz genelde dümdüz konu anlatımını seven bir millet olduğumuz için zaten dizinin yayınlandığı perşembe günü izlediği bir dizi olan kitle;bu karışık yapıyı uzun zamandır izlediği bildiği diziye tercih etmek istemedi.

2-Dizi aksiyon umut verse de daha sessiz geçen bir ilk bölümle başladı;evet patlaması çarpışması oldukça iyi çekilmiş sahnelerdi ama aksiyon olarak diziyi izleyecek insanları tutacak sahne yoktu;bu dizinin veya halkın herhangi bir kısmının sorunu değil tamamıyla beklenti/sonuç uyuşmazlığı diyebilirim.

3-Dizinin baştan itibaren 1-1.5 saat bandında tutulacağı söylense veya her bölümü öyle olsa dizi izlenebilirdi belki ama  Türk televizyonlarında ortalamanın çok çok üstünde olan 2 saatlik dizi formatları kullanıyoruz;bu tarz dizilerde karışık konuların aydınlanma süresi veya merak unsuru gereksiz uzayabiliyor.Konu dökümü açısından değil çekilen sahnelerin uzunluğu açısından bahsettiğimin altını çizmek isterim.

Tüm bunların ötesinde kişisel görüşüm yukarıda saydığım hiç bir unsur diziyi izlenmeyecek noktada tutacak bir ayrıntı değil aksine bu tarz kafa zorlayıcı merak unsurunu direkt gidermeyen dizilerin artmasını ben daha çok isterim.

Tek katılabileceğim nokta dizinin süresinin 1.5-2.5 saat arasında değişkenlik göstermesi keşke 50-60 dakika bandı gibi bir sürede tutulsaydı böylece hem farklı bir yapıya sahip olduğu için hem de gereksiz uzun sahnelerden kurtulduğu için ekstra ilgi de çekebilirdi.

Tüm bu noktalardan bahsettikten sonra dizinin konusu ve genel görüşlerimi ifade etmek isterim:

”   Baş komiser Kadir eşini ve kızını bir terör eyleminde kaybetmiştir acılı bir adamdır çok acı çeken Kadir artık yaşamayı istemez ve hayatını bir araba kazasıyla bitirmek ister; ancak bu kazaya dört araba karışır. bu dört arabada dört farklı hayat dört farklı insan vardır.

   Kazaya karışan Zeynep Kadir’in yetimhaneden aşık olduğu kızdır ve Kadir bankacı olan Zeynep’e yeniden aşık olarak hayat tutunur. Zeynep ise kocası Galip yüzünden kızı Aylin’e kavuşamayan bir annedir; Zeynep Kadir sayesinde kızına kavuşacaktır. kazaya karışan Kerem ve Cemre ise daha sonra bir birlerine ölümüne aşık olacak iki farklı gençtir. Cemre babası gibi başarılı bir avukatken Kerem ise hapisten yeni çıkmış fakir ve kimsesiz bir adamdır . “

Dizinin konusu açıkçası ortalama bir Türk dizisinin çok da üstünde diyemem fakat bir çarpışma sonrasında başlayan hikayemizin gidişatı onu diğer dizilerden ayıran noktalar diyebilirim.Spoiler veremeden bu son dediğimi anlatmak çok zor  ama şöyle diyebilirim; bir dizinin sezon finaline yakın noktalarda ortaya çıkacağını düşündüğünüz şeyler dizinin başlarında seyirciyle buluşuyor ve bu da bize ya bilinen yazılmış planlı bir senaryo olduğunu kanıtlar ya da reytingler düşük olduğu için erkenden o patlama noktalarını seyirciyle buluşturup reyting kovalıyordur.

Temennim ve ekibe güvenimden dolayı gönlüm yazılmış  oturmuş bir senaryo olduğundan yana.

Başta Kadir karakteri olmak üzere oyunculukların çok iyi olduğunu düşündüğüm bu dizinin bir şekilde hakettiği ilgiyi çekeceğini inancımı hala sürdürüyorum;farklı bir yapım olduğu için ve biraz bile olsa kafayı kullanmamızı gerektiren bir yapım olduğu için de bu dizinin bitmemesini ekstra temenni ediyorum diyebilirim.

Bu mini inceleme diye  nitelendirebileceğimiz yazımızın sonuna geldik;spoiler vermemek için karakterler ve konu hakkında çok detaya girmedim fakat dizi devam ettikçe yazılarıma devam edeceğim.

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir