CITIZEN KANE |GEÇ GELEN MİNİ İNCELEME |

Uzun zamandır bloga yazmama sebebimin okulum ve yazmak üzere çalıştığım başka bir eser olduğunu açıklamak için uygun bir giriş yapmam gerekiyordu fakat bunu direkt söylemek dışında başka bir şekilde anlatamadım. Ama söz veriyorum zamanı geldiğinde her şeyi buradan uzun uzun anlatacağım. Şimdilik sadece konumuza odaklanalım:

Öncelikle sayın okuyucu şu noktada anlaşalım 1941 yapımlı bir filmi sevmek gerçekten çok zor.
Siyah-beyaz olması,dönemin diline,kültürüne göre yapılması kısacası dönemini yansıtıyor olması;bırakın bu dönemi sonraki 20-30 yılda dahi yaşamamış olan birinin bakışını etkiliyor,ön yargı yaratıyor.


Bu ön yargımın ve de önceden bildiklerimle izlemeye başladığımda ‘Citizen Kane’ den tek beklentim; sahne geçişleri ve çekimleri ile çağının ötesinde bir film izlemekti fakat çok çok daha fazlasını buldum.Ama o fazlasına gelmeden şu çekimlerden bahsedelim:

25 yaşında hem başrol hem yönetmen olarak böyle bir film çeken Orson Welles filmin her sahnesinde kendisini ve kalitesini hissettirmiş. Kurguyu her zaman çok önemsediğini belirten Welles bu filmin de sadece çekimlerinde değil kurgusunda da inanılmaz başarılı bir iş çıkarmış.
Toparlamak gerekirse küçük Kane’i ilk kez gördüğümüz sahnedeki perspektif hilesi,seçim sonrası sahnesini çekmek için stüdyonun zemininde çukur açtırması,başlangıçtaki jenerik,ışık hileleri vb sayamayacağım o kadar çok şey var ki bu filmde…


Bir kalıp vardır ya ‘çağının ötesinde’ diye işte Citizen Kane bu kalıbın tam karşılığı.


Peki ya senaryo ?


Mank’ı duyanlarınız olmuştur #DavidFincher ın babasının yazdığı senaryoyu yıllar sonra oğlu filme dönüştürdü ve Aralık ayında #Netflix üzerinde yayınlanacak.Peki Mank neyi mi anlatıyor? Citizen Kane’in senaristi Herman J.Mankiewicz’in senaryoyu yazarken yaşadığı süreci. Çünkü Citizen Kane yani Charles Foster Kane aslında tam olarak kurgu bir karakter değil asla kabul edilmese de Kane birçok açıdan William Randolph Hearst isimli bir gazete sahibinin ta kendisi
Hearst film çıktıktan sonra filmi kötülemek için her şeyi yapsa da yıllar geçti ve hiçbir şey Citizen Kane’in değerini azaltamadı.


Ne anlatıyor bu film ?


Citizen Kane’de Charles Foster Kane’nin ölümü sonrası büyük bir gizemin aydınlatılması gerekiyor bizler de bu gizemin peşinde henüz yeni vefat etmiş karakterinin hayatındaki noktaları birer birer irdeliyoruz.


Çocukluğundan ölümüne her noktasını hissettiğimiz hayat hikayesi bizi öyle bir içine alıyor ki hemen hemen her sahnesinde içinizden “Bu Charles Foster Kane gerçekten nasıl biri?” diye sorguluyorsunuz.


Herkesin bambaşka gördüğü bu karakter aslında hem çok sevilen biri hem çok nefret edilen biri,hem büyük bir aşık hem de aşkına ihanet eden bir çapkın…

Gerçekten kim olduğunu filmin son anlarına doğru bir puzzle gibi çözümlediğimiz ‘Citizen Kane’ defalarca izlenebilecek ve zamanını aşabilen bir şaheser.

Tek bir soru ile bitirmek istiyorum cümlelerimi:
“What is Rosebud ?”

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir