DC FANDOME 2020

Kısmen uzun kısmen kısmen kısa bir sürenin ardından tekrar karşınızdayım ve de bu sefer beklenenin çok dışında bilgi ağırlıklı bir yazı…

22 Ağustos’taki fragman ve bilgi bombardımanını görüp neden hepsi bugün diyenlere ve de DC Fandome ne acaba diyenlere özel yazımla karşınızdayım.

DC Fandome Nedir ?

Hepinizin de tahmin ettiği gibi Korona süreci tüm sektörler gibi televizyon ve sinemayı da derinden etkiledi. Çıkacak çoğu film ertelendi hatta bazıları iptal bile edildi. Durum böyle ciddi ilerlerken geeklerin bir araya geldiği ve çıkacak film,dizi,çizgiroman gibi ürünlerin tanıtıldığı Comic-Con lar da iptal edildi.

DC de San Diego Comic Con‘a katılmayarak kendi dijital etkinliğini yani DC Fandome‘ u duyurdu.Bu etkinlikte DC evrenine ait tüm dizi,film,çizgiroman,oyun gibi yapımlar hakkında son bilgiler ve panelleri dijital olarak düzenlendi.

24 saat olarak planan bu etkinlik baştan tek etkinlik iken sonradan DC bu etkinliği iki parçaya böldüğünü açıkladı.22 Ağustos’ta DC FanDome: Hall of Heroes adıyla yapılan 24 saatlik yayın;12 Eylül’de DC FanDome: Explore the Multiverse ile devam edecek.

Pazar akşamı 19:30’da The Batman filminin paneliyle biten bu etkinlikteki önemli gelişmeleri sizler için listeledim ve yazdım.

The Batman

Kuşkusuz çıkacak filmlerden en çok beklenenlerden biri Matt Reeves’in çektiği The Batman filmiydi. Karantina süreci dolayısıyla çekimleri durdurulan filmin henüz %25-30’u çekilmiş olmasına rağmen filmden önce 3 fotoğraf yayınlandı sonra da bu kadar az çekim yapılmış olmasına rağmen 2:34 lük süreye sahip bir fragman yayınlandı.

Fragmandan benim gözüme çarpan noktalar ise şunlar:

-Batman’den bu fragmanda rol çalan biri varsa o da Colin Farrell’dı,1 sahne görmüş de olsak suratı ve tipi o kadar değişmişti ki çoğumuz ilk gördüğünde ünlü aktörü tanıyamadı bile.Kimileri bu kadar makyaj yapıldığı için eleştirse de ben şahsen bu halini çok beğendim ve Penguin karakteri için de gerçekten beklentilerimi yükselttim.

Robert Pattison biraz emo görüntüsüyle bildiğimiz Bruce Wayne karakterinden ne kadar uzaksa kostüm içerisindeki hali de beğendiğimiz bildiğimiz Batman’e o kadar yakındı. Batman olarak 2.yılını geçiren bir Bruce Wayne izleyeceğimizi bilmemize rağmen henüz yaşının ve olayların bilinmezliğinden dolayı bu “emo” halini erken eleştirmemekte fayda var.

-Çizgi romandaki ailesini öldüren silahın metalini eritip kostümüne yarasa sembolü yapma olayını da silahtan logo yapması şekline dönüştürmeleri de hoşuma giden bir nokta,önceden de gördüğümüz bir noktaydı fakat fragmanda duruşunu incelemek istemiştim.

-Kostümün yanak kısımlarının Robert Pattison’un çene-yanak şekline uygun olarak boş bırakılması daha rahat hareket eden ve konuşan batman göreceğimize yönelik umutlarımı arttırdı.

Dedektiflik yetenekleri üzerine odaklanacak bir film izleyecek olmamız aksiyon açısından soru işaretlerimi artırmıştı fakat fragman iki yönden de kuvvetli bir film geleceğini bizlere gösterdi.

-Catwoman kostümünü pek beğenmemiştim fakat sonrasında asıl kostümün bu olmadığı açıklandı.

Film ile ilgili fragmanı buraya koymadan önce son sözümü söylemek gerekirse %25lik kısımdan böyle bir fragman gelmesi biraz ters gelse de oldukça beğendiğim bir fragmandı,beklentilerim oldukça artırdı.Ayrıca Warner Bros ‘un fragmanın ülkelere göre değiştirmesi filmdeki yazılarının dillerinin değiştirilmesi oldukça güzel bir noktaydı.

James Gunn övüyor muyuz ?

Guardians Of The Galaxy filmlerinin yönetmeni olan James Gunn geçmişte attığı pedofili içeren tweetler attığı için Marvel’dan kovulmuştu,sonrasında filmin oyuncuları ortak bir açıklama ile James Gunn’ın yanında olduklarını açıklamış fakat Marvel geri adım atmamıştı.

Tüm bunlar yaşanırken DC de Suicide Squad filmindeki yaşadığı hayal kırıklığını düzeltmek için bu olayları fırsat görüp James Gunn ile bir Suicide Squad filmi için anlaştı. Daha sonra Marvel tekrardan James Gunn ile anlaşmış olsa da James Gunn ilk olarak Suicide Squad filmini çekmeye başladı ve bizler de bu etkinlikte bu filmden bir kamera arkası-fragman karışımı bir video izledik.

Yayınlanan video; filmdeki karakterlerin filmden kısa sahneler ile tanıtılmasıyla başlıyor,James Gunn’ı övüp kamera arkası görüntüler ile de tamamlanıyor.Çok detaylı bilgi içermese de kesinliklikte ilkinden daha iyi bir film izleyeceğimizi düşünüyorum ve James Gunn’ın bu film için doğru tercih olduğunu düşünüyorum.Kısa bir tahmin de eklemek gerekirse bu kadar kalabalık bir kadro bana çok olası gelmiyor filmin son yarısına 5-6 karakterin sağ kalacağını düşünüyorum.

Justice Leauge Synder Cut sonunda geliyor!

Önce bir ön bilgi vermek gerekirse;kızının kaybı sonrası Justice Leauge filminden ayrılan Zack Snyder’ın yerini Joss Wheedon almış ve filmi tamamlamıştı.Film vizyona girdiğinde eleştiri yağmuruna tutulunca Zack Snyder hali ile farkları gündeme gelmeya başlamıştı.

Seyircilerdeki istek artıp imza kampanyalarına dönüşünce Hbo Max bunu fırsat olarak gördü ve Snyder Cut halini çıkarmak için DC ile anlaştı.

Fırsat olarak görme kısmına katılmayanlarınız olabilir fakat şahsi görüşüm tam anlamıyla bu,

Belki de büyük bir DC hayranı olmadığım için heyecanlamadığım bir yapım fakat çıktığında izleyip yine görüşlerimi sizlere yazacağım: Filmin etkinlikte çıkan fragmanında DarkSeid gibi önemli karakteri,Cyborg’un geçmişini,siyah Superman kostümü gibi bir çok ekstra detay gördük. Bu arada film 1’er saatlik 4 part halinde çıkacak ve bahsettiğim gibi HBO Max (Netflix gibi HBO’nun platformu) kullanıcılarına özel yayınlanacak.

Black Adam Vs DC

Yıllardır yazılan fakat asla çekimlerine başlanmayan Black Adam filmi ile ilgili de fragman görmesek de oldukça keyif veren bilgiler edindik.Shazam filminde olması planan fakat sonrasında solo filme dönen filmle alakalı Dwayne Johnson kendisi kamera karşısına geçti,önce filmle alakalı tasarım resimlerinden oluşan bir teaser gösterildi ardından da Dwayne Johnson tarafından bilgiler açıklandı.

Filmde Justice Society of America yi göreceğimiz söylendi yani filmde Cyclone, Atom SmasherHawkman ve Doctor Fate’i göreceğimiz açıklandı.Ayrıca yayınlanan videonun sonunda Dwayne Johnson‘ın DC kahramanlarına meydan okuduğu anlar oldukça keyifliydi.Benim şahsi olarak beklentim 0 olsa da böyle fanları olan istenen filmin sonunda çekiliyor olması herkes gibi beni de mutlu etti.

Wonder Woman 1984

DC’nin oluşturmak için çok çabaladığı DCEU nın belki de en iyi hamlesi ilk Wonder Woman filmiydi.Film kadın bir karakterin başrol olduğu ilk süper kahraman filmiydi ve hem gişe açısından hem de izleyicilerin beğenisi açısından oldukça başarılı oldu. Tabii durum böyle olunca stüdyo ikinci film çekimlerini hızlandırdı ve etkinlikte filmden ikinci fragman izledik.

Trevor’un nasıl filmde kanlı canlı olduğu hakkında sorularımızı artıran fragman bize Zeus yıldırımları ile aşırı havalı şekilde uçan; ilk filmin sonunda Ares’i yenen halinden bile daha güçlü bir Diana gösterdi. Ayrıca filmin ana kötüsü Cheetah’ı da çizgiromanlardaki haliyle görmek oldukça keyiflydi.Fragmanı özetlemek gerekirse de klasik bir DC fragmanıydı oldukça cool gözüküyor ve beklenti yükseltiyordu.Umarım en az ilk filmdeki kadar başarılı bir film bizler ile buluşur.

Batman oyunları ama… (?)

Filmlerden sonra bahsetmek istediğim diğer nokta ise oyunlar oldu çünkü daha önce Batman oyunlarını yapan 2 firmanın da yeni oyunlarından fragmanlar gördük.

Arkham serisini (Asylum,City ve Knight) yapan Rocksteady’nin bir suicide squad oyunu üzerinde çalıştıkları dedikoduları etkinliğe kısa bir süre kala doğru çıkmıştı ve etkinlikte de gameplay içermeyen fakat keyifli bir fragman izledik Suicide Squad: Kill the Justice League isimli oyunda Superman’i öldürmeye çalışacağımızı gösteren bir fragman ile bizi baş başa bırakmaları kafada bir çok soru işareti oluştursa da gameplay içermediği için henüz beklenti yaratmaya veya düşürmeye çok gerek olmadığını düşünüyorum fakat oyuna dair ekstra beklentimin olmasının tek sebebi ise oyunu yapan Rocksteady firmasının Batman filmlerinde yakaladığı muhteşem başarı.

Arkham Origins’i yapan Montreal firması ise WarnerBros çatısı altında oluşturulmuş bir şirket.Bu şirket de bir Batman oyunu yapacağız dediklerinde Origins benzeri oyun beklerken bir anda karşımıza içinde Batman olmayan Batman’in ortadan kalkmış olduğu bir evrende geçen bir batman oyunu duyuruldu.Gotham Knights isimli oyunda NightWing,Batgirl,Red Hood ve Robin i yöneteceğiz ve istersek tek başımıza istersek de online oynayabileceğiz.Bu anlattıklarım Marvel’ın çıkacak olan Avengers oyununa inanılmaz derecede benzediği için ve Montreal firmasına güvenim olmadığı için beni pek de heyecanlandıran bir yapım olmadı.

Etkinlikte dizi,çizgiroman gibi konularda da bir çok yeni gelişme yaşansa da ben sizlere kendi dikkatimi çeken gelişmelerden bahsetmek istedim. Yani çıkan Flash fragmanında Irıs ölüyor desem “yine mi?” diyeceğinizi bildiğim için dizilerine girmek bile istemedim ki ben de o dizileri bırakalı çok oldu. Yine soru ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Hepinize maskeli ve sosyal mesafeli iyi günler diliyorum!

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir