Çeşitli Müzisyenler Tarafından Yorumlanan 10 Joy Division Parçası

Manchester grisinde başlayan ve birkaç sene içerisinde de Ian Curtis’in intiharı ile sona eren kısa soluklu bir yolculuktan geriye kalanlar, ardılı olan pek çok müzik grubunun üzerine sinmiş kayda değer müzikal bir etki

( Grup üyeleri birçok müzisyenden etkilenerek stillerini şekillendirmişti. Summer’ın belirttiğine göre Curtis, The Doors, Iggy Pop, David Bowie, Kraftwerk, The Velvet Underground ve Neu! gibi müzisyenlerden etkilenmişti. Hook kendine Carol Kaye ve Jean-Jacques Burnel’ı rehber edinmişti. Morris, The Velvet Underground’dan Maureen Tucker ‘ın “benzersiz stilinden” ve Neu! ile Can’in motor vari davullarından, Summer ise The Rolling Stones’un gitarlarından, Neil Young’dan ve müzikal ufkunu biraz daha genişleten Jimi Hendrix’ten etkilenmişti. Ayrıca Siouxsie and the Banshees’in müziğinin de grup için önemi büyüktü. Bütün bu birikimle şekillenen ve grup üyelerinin kendilerinden yaptıkları katkılarla da gelişen müzik anlayışı ile Joy Division, müzik gazetecisi Dave Thompson’ının da deyimiyle, kendi zamanının “saygın ve en etkili” gruplarından biriydi. New Wave, Cold Wave, Gothic Rock ve Dark Wave gibi türlerin oluşumunda ve dolaylı yoldan da Neue Deutsche Welle üzerinde genel kanıya göre grubun müziğinin ve özellikle Curtis’in vokali ile Hook’un basının etkisi büyüktü. )

ve diğer grup üyelerinin kurmuş olduğu “New Order”.

+ Curtis’in gittikçe daha da karanlığa bürünen şiirselliğini yansıtan bariton vokali,

( Grubun söz yazarlığını tek başına üstlenen Curtis’e göre şarkıların sözleri mutlaka anlamlı olmalıydı. Eleştirmen Robert Palmer’a göre yazar William S. Burroughs ve J. G. Ballard, Ian Curtis üzerinde “bariz bir etkiye” sahipti. Grup arkadaşları ve eşinin aktardıklarına bakıldığında ise Curtis ayrıca, T.S. Eliot, Fyodor Dostoyevski, Friedrich NietzscheJean-Paul SartreFranz Kafka ve Hermann Hesse gibi yazarları okuyordu. Curtis’in intiharının ardından çıkan grubun son stüdyo albümü “Closer” da ve önceki stüdyo albümlerinde yer almamış şarkıların da bulunduğu “Still” albümünde genel kanıya göre yine bazı yazarların izlerine rastlamak mümkün. Closer(1980): “Atrocity Exhibition” (J.G. Ballard), “Colony” (Franz Kafka) – Still(1981): “Dead Souls” (Nikolay Gogol). )

Hook’un melodiyi taşıyan bası, Summer’ın tamamlayıcı ve enerjik gitarı, Morris’in kendine has davulu sahneye çıkmalarıyla birlikte yalnızca bu kadarlık bir etkiye mi sahip olmuştu?

Zannetmiyorum. Ancak konu dışına daha fazla çıkmamak adına müzikal etkilerinin de bir tür göstergesi olan aşağıdaki şarkılarla sizleri baş başa bırakmak iyi bir fikir olacaktır.

 

The Killers- Shadowplay (The Killers grubunun üyeleri ile birleşen görüntüler Ian Curtis’in biyografisini içeren “Control” adlı yapımdan alınmış sahnelerdir):

 

Radiohead- Ceremony:

 

Moby- New Dawn Fades ( “Heat” filminin müziği olarak kullanılmıştır):

 

LCD Soundsystem- No Love Lost ( “House M.D.” 7. sezon 10. bölümde kullanılmıştır):

 

The Cure- Love Will Tear Us Apart:

 

Nine Inch Nails- Dead Souls ( “The Crow” filminin müziği olarak kullanılmıştır):

 

Nine Inch Nails ve Peter Murphy- Atmosphere:

 

The Smashing Pumpkins- Transmission:

 

John Frusciante- New Dawn Fades:

 

Clan of Xymox- Decades:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir