GG:Infinity War #11

Merhabalar

Eğer ilk kez bu yazıyı görüyorsanız şuradan veya hemen alttaki alıntıdan serimizin ilk yazısına gidebilir ve bu seri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

GG:INFINITY WAR #1

Bu filmimiz 3.Fazın ilk filmi olmasıyla bir önem taşırken aynı zamanda çizgi romanlardan bildiğimiz Civil-War’u bizlere göstereceği için de en çok beklenilen ve de beğenilen MCU filmlerinden biridir.

Captain America:Civil War |SPOİLERSIZ İNCELEME|

 

Captain America:Civil War

 

Filmimiz bizlere 1991 yılında Kış Askeri’nin uyandırılıp bir kitaptan seçilen çeşitli kelimelerle kodlandığı ve görevlendirildiğini gösteriyor;Kış Askeri görevi olan araca kaza yaptırtıp  araçtaki çantayı alır ve görevini tamamlar.

Günümüze döndüğümüzde ise Wanda,Natasha,Falcon (Sam) ve Steve’i Nijerya’da bir görevde iken görüyoruz.Kaptan Amerika:Kış Askeri filminden bildiğimiz Rumlow ve ekibinin biyolojik silah çalma girişimlerini ekimiz engelliyor.Fakat Rumlow kendi üzerindeki bombaları patlatarak Steve’i de yanında götüreceği sırada Wanda patlamayı kontrol altına alır Steve’i kurtarır fakat patlamayı bir binanın bir katına atmak zorunda kaldığı için beklenmedik bir hata yapılmış olur.

Tony Stark ise üniversitede yaptığı bir  konuşmanın ardından Sokovya’daki mücadele sırasında oğlunu kaybeden bir anne ile konuştuğunda yaptıkları şeylerden şüphe etmeye başlar.Niejryadaki saldırıda 11 vatandaşını kaybeden Wakanda Kralı T’Chaka ise yaptığı açıklamalarla açık açık Avengers ekibini suçlamaktadır.

Tony;Dış İşleri Bakanı Ross (ki kendisini Hulk filminden biliyoruz) ile birlikte Avengers üssüne gelir.Bakan; ekibe onların görevlerinin kısıtlanacağı yalnızca Birleşmiş Milletlerin izninde çalışacakları Sokovya Anlaşması adıyla bilinecek olan anlaşmayı sunar ve 3 gün sonra BM’nin yapacağı toplantıda resmiyete geçireceklerini söyleyip eğer görevlerine devam etmek istiyorlarsa kabul etmek zorunda olduklarını açıklar.

Tüm bu olaylar sırasında Zemo adında birisi ise Kış Askeri’nin kodlanırken kullandığı Kitabı ele geçirmek için eski Albaylardan birine gider kitabı ele geçirir fakat 16 Aralık 1991 Görev Raporunu sorduğunda cevap alamaz ve Hydra ajanını öldürür.

Natasha,Vision,Tony ve Rhodey anlaşmayı imzalarken sevdiği kadın olan Peggy’nin ölüm haberinin ardından üsten ayrılan Steve’e Natasha gelerek bir kez daha gelip anlaşmayı imzalamasını söyler fakat Steve bir kez daha reddeder.

Viyana’daki BM zirvesi sırasında patlatılan bir bomba sonucu Wakanda Kralı T’Chaka dahil bir çok insan hayatını kaybederken görüntülerde bombalı araçtan Kış Askeri’nin indiği gözükmektedir.Wakanda veliahtı T’Chala ise Kış Askeri’nin peşine düşüp babasının intikamını almak istemektedir.

Peggy’nin yeğeni ve eski gizli görevdeki komşusu olan Sharon’dan Bucky’nin yerini öğrenen Steve ve Sam ;Bükreş’e Bucky’nin yanına gider.Steve ve Sam;görevli askerlerin elinden Bucky ile kaçmak üzereyken Black Panther yani T’Chala olaya el atar ve sonuçta görevliler Bucky,Steve,T’Chala ve Sam’i yakalarlar.

Zemo ;BM görevlisi olarak Bucky ile görüşmeye gittiğinde tüm şehirdeki elektriği keser ve Bucky’e kitaptaki  kelimeleri  verip onu kodlar;ona 16 Aralık 1991 görev raporunu sorar;onu yine herkese karşı savaştırır.Kaptan zor da olsa Bucky’i baygın olarak ele geçirir fakat tüm bunlarla birlikte artık Sam,Steve birer kaçaktır.Zemo ise Bucky’den Sibiryadaki tesise doğru yola çıkmış ve hala dondurulmuş şekilde duran Bucky dışındaki Kış Askerlerine doğru gitmektedir.

Tony ve Natasha kaçakların peşine düşecekken Tony  Queens’ten Peter Parker’ı yani bildiğiniz ismiyle Spider-man’i ziyaret ederek ekibine katar.Hawkeye ise Vision gözetimindeki Wanda’yı kaçırır.Natasha ise T’Chaka’yı ekibe katar.Tüm bunlar olurken Sam Steve’e Scott’tan yani Ant-Man’den bahseder.

(Daha doğrusu gizlice söyler ama biz Ant-man After Credit sahnesinde gördüğümüz için anlarız…)

Havaalanında Steve,Sam,Bucky,Wanda,Clint,Scott’tan oluşan ekip Tony,Rhodey,Natasha,Vision,Black Panther ve Spiderman’li ekiple karşı karşıya gelir ve  MCU’nun en heyecanlı aksiyon sahnelerinden biri karşımıza çıkar.Rhodey Vision’un Wanda ile olduğu sahnede yaptığı bir hata yüzünden yere çakılır ve sakatlanır.Natasha ise bu mücadelede son anda Steve’e yardımcı olur;Steve ve Bucky diğer ekibin elinden kurtularak Sibirya’ya doğru ilerlerler.

Kaptan’ın ekibinin kalanı denizin ortasındaki yüksek güvenlikli Raft Hapishanesine yerleştirilir.Tony; Zemo ile ilgili gerçek ortaya çıktıktan sonra hapishaneyi ziyaret eder,Sam’den Steve’in yerini öğrenir ve oraya doğru yola çıkar.

(Bu arada çoğumuzun fark etmediği küçük ayrıntı ise helikopterdeyken giydiği kostümü Mark XLVI’dır.)

Stark,Steve ve Bucky tesise vardığında diğer Kış Askerlerinin öldüğünü görür;Zemo hepsini öldürmüştür çünkü asıl amacı onları buraya çekmektir.(Bu arada tüm bunlar olurken T’Chala da gizlice Sibirya’ya gelmiştir.) Zemo onlara 16 Aralık 1991’deki güvenlik görüntülerini gösterir;Tony’nin ailesini öldüren kişi Bucky’dir yani filmin başında gördüğümüz kaza sahnesinde aslında arabadakiler Howard Stark ve eşidir.Tüm bunlardan sonra Tony dayanamaz ve Bucky’e saldırır.Steve de Bucky’nin yanında durarak Tony’e karşı saldırıya geçer.Zemo Sokovya’da kaybettiği ailesinin intikamını bu şekilde alıyordur.T’Chala onu ele geçirir;Tony ve Steve ise amansız bir dövüş sonucunda yenişemezler.Steve Tony’i yok edecek fırsatı bulduğu halde o vuruşu yapmaz.

    Steve;hapishane’den arkadaşlarını kaçırmış ve Tony’e bir not yollamıştır.Olayları açıklamış ve bir gün ihtiyacı olursa onu araması için bir telefon göndermiştir.

**********After Credit Scene**********

Filmimizde 2 After Credit Sahnesi vardır:

İlkinde Steve;Bucky’i Wakanda’ya götürmüş ve orada  çözüm bulunana kadar dondurmaya karar vermiştir.

 

Diğer After Credit sahnesinde ise Peter Parker;Tony’nin verdiği cihazı deniyordur.

 

Bir sonraki hafta Doctor Strange filmi incelememizde görüşünceye dek kendinize iyi bakın…

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir