GG:Infinity War #12

Merhabalar

Eğer ilk kez bu yazıyı görüyorsanız şuradan veya hemen alttaki alıntıdan serimizin ilk yazısına gidebilir ve bu seri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

GG:INFINITY WAR #1

Bu filmimiz doğaüstü,mistik güçleri konuk almasıyla bir öneme sahipken aynı zamanda blogumuzda incelemesi bulunan filmlerden biri olduğunu da belirtmekte fayda var.

Doctor Strange |SPOİLERSIZ İNCELEME|

Doctor Strange

 

Stephen Strange;dünyaca ünlü ve de çok başarılı bir hekimdir.Çok fazla egosu olduğu için çok sevilmeyen Stephen’in egosunu ve yeteneklerini göstermek için filmimizin başında  Stephen’in eski sevgilisi ve meslektaşı Christine Palmer beyin ölümü teşhisi konulan bir hastayı Stephen’e gösterir ve Stephen imkansız denilen hastayı kurtarır.

Bir akşam konuşma yapacağı bir organizasyona arabası ile giderken aynı anda kendisine gönderilen hasta kayıtlarına bakan Strange çok kötü bir kaza yapar ve kaza sonrası elini kullamaz duruma gelir.Bulabileceği bütün yöntemleri araştıran ve hepsinde hayal kırıklığına uğrayan Strange’in karşısına en sonunda Kamar-Taj adı verilen bir bölgenin ismi çıkar.Alternatif tıp diye bilebileceğiniz Nepal’deki bu bölgeye gitmek artık Strange’in tek çözümüdür.

Kamar-Taj yolunda  büyük sorunlar atlatsa da  sonunda oraya ulaşan Strange;hiç  beklemediği bir şekilde ruhunu tanır ve astral seyahati yaşar.Fakat egolu tavırları dolayısıyla Ancient-One tarafından kabul edilmez.Kapıda saatlerce bekleyen Strange; Mordo’nun da çabalarıyla  sonunda içeri alınır.

Filmimizin başında;kütüphaneciyi öldürürken gördüğümüz Kaecilius‘un Ancient-One’ın eski öğrencisi olduğunun ve sonunda başka idealler uğruna yoldan çıktığının tekrar altını çizen filmimiz;Strange’in zor alıştırmalar yaparak ilerleyişini bizlere gösterir;tabi ki bu süreçte Ancient-One ile birlikte ona en çok yardımcı olan kişi ise Mordo’dan bir başkası değildir.

Sürekli çalışan ve kitaplıktaki neredeyse tüm kitapları okuyan Strange;kaçak olarak bir gün Agamotto’nun Gözü olarak bildiğimiz kolyeyi alır ve Kaecilius’un  yasak ritüeli çaldığı kitabı incelemeye başlar;kolyesindeki göz sayesinde ( ki bu bizim sonsuzluk taşlarından Zaman Taşı’nın ta kendisidir) zamanı geri ileri bükebilen Strange bu özelliği yırtılarak alınan yasak ritüeli okumak için kullanır.Kaecilius ve Dormammu hakkında bilgilerini artıran Strange;Karanlık boyuttan haberdar olur fakat tüm bunlar olurken Kaecilius tarafından dünyadaki tapınakların birine saldırı düzenlenir.Etkisi Kamar-Taj’a kadar gelir ve Strange kendini bir anda New York’taki tapınakta bulur.

Tapınak baş ustasını öldüren Kaecilius ve yandaşlarına karşı tek başına savaşan Strange çok zorlanır.Herkesin kendisine ait olan bir nesnesi olduğundan filmin başında bizlere bilgi verildiği için New York’taki mücadelede de Yükselme Pelerini Strange’i seçerek onun olunca gücünü artırdığında biz seyirciler bir miktar havaya gireriz.

Tam Kaecilius’u ele geçirmişken yandaşı Strange’i yaralar;Strange ise zorla bir şekilde yarasını iyileştirmek için Christine’nin yanına bir portal açarak oraya doğru ilerler.Christine sayesinde hayatta kalan ve Kaecilius’un yandaşını etkisiz hale getiren Strange New York’taki tapınak’a döndüğünde Mordo ve Ancient One ile karşılaşır.

Kayıp Ritüellerden Ancient-One’ın ölümsüzlüğünün sebebinin karanlık boyuttan çektiği güç olduğunu anlayan Strange bunu onun suratına vurur.Ancient-One orayı terk ettikten hemen sonra Kaecilius  ve yandaşları tekrar tapınağa gelir;Strange ve Mordo onlara karşı mücadele eder.

Ancient-One Stange ve Mordo’yu kurtarır fakat kendisi yaralanır ve tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeder.

Mordo Ancient-One’ın karanlık boyuttan güç çektiğini öğrenince çok sinirlenir fakat Strange onu ikna eder ve ikili Hong Kong’taki tapınağı ele geçirmekte olan Kaecilius’u durdurmaya gider.

Hong Kong’a geç varan Strange ve Mordo; Karanlık Boyutu görürler  ve birazdan Dormammu’nun geleceğini anlarlar.Strange; Agamotto’nun gözünü kullanarak zamanı geriye alır.Fakat yine de olayları durduramayacağını çözen Strange;Dormammu ile kendisini bir zaman girdabında bırakır;defalarca Strange’i öldürmesine rağmen aynı anı yaşayan Dormammu en sonunda pes eder ve dünyayı rahat bırakır;Kaecilius ve yandaşları da etkisiz hale gelmiş olur.Fakat Mordo;doğanın kanunlarını çiğneyerek durdukları bu olay sonrası Strange’i ve gittiği yolu terk etmeye karar verir.

*******After Credit Scene*******
Filmimizde 2 After Credit Sahnesi var:

İlkinde Thor:Ragnarok filminden bir sahne görüyoruz.Thor;Odin’i aramak için Strange’den yardım istemektedir.

İkincisinde ise Mordo;Filmde geçen ve hastalığını Karanlık boyuttan güç çekerek iyileştiren bir karakterden gücü çeker ve artık o bildiğimiz kötü Mordo karakteri olmaya doğru adımını atmış olur.

 

Bir sonraki hafta Guardians Of The Galaxy 2 filminde görüşünceye dek kendinize iyi bakın…

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir