GG:Infinity War #3

Merhabalar;

Eğer ilk kez bu yazıyı görüyorsanız şuradan veya hemen alttaki alıntıdan serimizin ilk yazısına gidebilir ve bu seri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz:

GG:INFINITY WAR #1

  Adım adım M.C.U. da diyebileceğimiz serimizde bu hafta Captain America:The First Avenger filmi var.Steve Rogers‘ın nasıl Kaptan Amerika olduğunu öğreneceğimiz bu filmi birazdan sizlerle inceleyeceğiz.Fakat incelemeye geçmeden önce sizlerden sosyal medya üzerinden desteklerinizi beklediğimi belirtmek istiyor ve sizleri yavaştan yazıma doğru alıyorum:

Captain America: The First Avenger (2011)

 

James ‘Bucky’ Barnes ve Steve Rogers çocukluklarından beri beraber olan iki dosttur.James Barnes fiziği ve tipi ile ilgi odağında iken sıska boylu Steve ise genelde ikinci planda kalıyordur.Kavgaya girdiğinde kaçmayan gerekirse ‘tüm gün dayak yiyebilen’ Steve‘i kurtaran ise yine Bucky oluyordur.Ama Steve için boyunun bir önemi yoktur onun için tek önemli olan şey;asker olup düşmana karşı savaşabilmektir.

Bu amacı için farklı farklı şehirlerde farklı bilgilerle başvuru yapan Steve fiziki koşulu ve hastalıklarından dolayı kabul edilmiyordur. Bucky ise askere alınmıştır.Yine başarısız geçen bir askere alınmama denetiminden sonra Barnes ve Rogers şehirdeki fuara gider.Bu fuar aynı zamanda Barnes’ın askere gitmeden önceki son günü olduğu için Barnes iki kız arkadaşını da çağırmış beraber 4 kişi eğleneceklerini  düşünüyordur.

Gözden kaybolan Steve;Fuar’da asker alımlarının olduğu yere gider yine muayene için odaya girecekken Barnes onu bulur.Steve ne kadar asker olmak istediğini belirtir ve Rogers ile daha sonra takılabileceğini öncelikle burada başvuru yapacağını söyler.Tüm bunlara kulak misafiri olan Dr.Abraham Erskine etkilenir ve Rogers’ın askerlik muayenesini kendisi yapar ve askere alır.

Fakat Abraham’ın tek planı Steve’i asker yapmak değildir; Alman kumandan Johann Schmidt ‘in yanında çalışan ve oradan kaçan Abraham Amerika’nın süper askerler üretmesi için görevli ekibin başındadır.Süper asker denilen kavramın sadece kastan olmadığını Alman Kumandan Schmidt’in hırsıyla kullanığı süper asker serumunun sonuçlarından anlayana Abraham için Steve çok önemli bir adaydır.

Schmidt ise dünyaya gelmiş olan Tesseract’ı bulmuş onun üzerinde deneyler yaparak silahlar geliştirmektedir fakat çalışmalarında fazla saplantılı hale gelmesi Hitler ve Alman ordusu tarafından da göze batmış ve onun başında bulunduğu Hydra bölümünü kapatma kararı almaya itmiştir ki tam bu sırada Schmidt’in asıl amacının savaşı Almanya galip gelecek şekilde bitirmek değil;tüm dünyayı yok etmek olduğu ortaya çıkar.Tüm bu olanlar olurken bizler de seyirciler olarak Red Skull olarak Schmidt’e daha da ısınmaya başlamaktayızdır.

Fakat gittiği yerde fiziken sürekli aşağılanan Steve,zekasını kullanarak denetim kurulunun dikkatini çekmeyi başarır;hatta daha doğrusu denetleme kurumundaki Peggy’nin dikkatini çekmeyi başarır diyebiliriz.

Askerlerin başındaki Albay Chester Phillips ise hala Steve’in doğru örnek olduğunu düşünmemektedir.Chester ve Abraham bu konuyu tartışırken Chester’ın yaptığı cesaretlik testini de geçen Steve artık ilk Süper Asker olacak asker seçilmiştir.

Bu deney için gizli tesise götürülen Steve ve Peggy arasındaki samimiyeti bir tık daha artmıştır.Deneyde görevli olan Howard Stark ise Tony’nin babasına ne kadar benzediğini bizlere gösteriyordu.

Deney başarıyla gerçekleştirdikten Steve müthiş fiziğine kavuştuktan hemen sonra tesise sızan bir alman ajanı bir süper asker serumunu alır önüne çıkan Abraham’ı öldürürerek kaçmaya başlar.Daha deney yeni bitmesine rağmen Steve onu kovalar ve bir şekilde kıstırır fakat Alman ajanı dişine gizliği zehir ile intihar ederek olaydan ‘temelli’ kurtulur.

Abraham’ın ölmesinin ardından Chester;Steve’ı deney yapılmak üzere tesiste bırakmak ister.Steve ise bunu hiç istemez ve bu durumdan tek kurtuluş yolu olan ;tiyatral bir gösteri olan Kaptan Amerika gösterisinde oynayarak ülkeyi dolaşmayı tercih eder. Bu durumdan sıkılan Steve ile karşılaşan Peggy ona böyle durmak istemiyorsa durmamasını söyler ve o andan hemen sonra Steve “Kaptan Amerika” olarak esir düşmüş askerleri kurtarmaya gider ki gitmesinin de ana sebebi bu askerler arasında Barnes’ın olmadığını öğrenmesidir.

Howard ve Peggy’nin yardımıyla askeri tesise ulaşır;askerleri ve üzerinde deney yapılan Barnes’ı kurtarır.İlk kez Red Skull ve yardımcısı Zola ile yüzleşen Steve ne kadar kaçak da gitmiş olsa askeri üsse döndüğünde kahraman gibi karşılanır.Zorla da olsa Chester’ın gözüne giren Steve ; Barnes ve kurtardığı askerlerden oluşan bir grup ile bu tarz tesislere saldırılar düzenlemeye başlar.

Zola’nın bir trende olduğunu öğrenen ekibi ile trene saldırı düzenleyen Steve ve ekibi Zola’yı ele geçirir fakat bu yolculuk sırasında Tren’den düşen Bucky ekibe veda eder…

(….veya biz öyle biliyoruzdur….)

Zola’dan Red Skull’ın yerini öğrenen ekip taaruz’a geçer.Mücadele sırasında Steve;Tüm dünyayı bombalayacak olan bomba ve füzelerle dolu olan  Red Skull’ın uçağına kaçak olarak biner ve Red Skull’ı durdurmak için onunla savaşır.Bu olaylar esnasında Red Skull Tesseract’ı elleyerek kendini yok eder fakat Steve ise bu füzelerle dolu uçağın bir yere çarpıp büyük felaketlere yol açmaması için uçağı buzluğa doğru saplamak kendini feda etmek zorunda kalır.

Uyanan Steve etrafındaki saçmalıkları fark eder ve onu bir yerde tuttuklarını fark eder.Oradan kaçtığında ise etrafındaki hiç bir şey ona tanıdık gelmemektedir.Tüm bu sırada olay yerine varan Nick Fury Steve’e yaklaşık 70 yıldır uykuda olduğunu söyler ve burada biz Steve’ e ve de bu filme veda ederiz.

*****After Credit Scene*****

 

 Bu Sahnede ise Antrenman yapan Steve’in yanına gelen Nick Fury ona dünyayı kurtarması için ihtiyacı olduğunu söyler.Ve hemen ardından bir sonraki yıl vizyona girecek Avengers’ın küçük bir teaser’ı yayınlanır…

 

Bir sonraki hafta Avengers filmi ile karşınızda olacağımın altını çiziyor sizlere iyi tatiller diliyorum…

29

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir