GG:Infinity War #5

GG:Infinity War serimizin 5.bölümünden merhabalar;

Eğer ilk kez bu yazıyı görüyorsanız şuradan  veya hemen alttaki alıntıdan serimizin ilk yazısına gidebilir ve bu seri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

GG:INFINITY WAR #1

Şimdiden okuyan herkese iyi okumalar diliyorum ve de filme doğru geçiyorum:

 IRON MAN 3

 

Film 1999 yılındaki yeni yıl partisini bize gösterek başlar;ayrıca parti sırasında ilk filmde gördüğümüz Yinsen’i de göstererek biz seyircilere daha doğrusu ilk filmi dikkatli izleyenlere selam çakarlar.Tony’nin çapkınlığının üst düzey olduğu o gece Maya Hansen ile takılmaktadır.Maya aynı zamanda;sakat bırakan yaralanmaları iyileştirmek için tasarlanan bir deneysel canlandırıcı tedavisi olan Extremis’i yapan insandır ki Tony bu konu hakkında da bilgiler sorar ilgilenir.Yine aynı gece Tony’nin yanına konuşmak ve şirketi olan AIM’e çağırmak üzere sakat bilim adamı Aldrich Killianda gelir fakat Tony;Aldrich’e çatıya çıkıp onu beklemesini söyler bizi şaşırtmaz tabi ki çatıya gitmez ve tek başına çatıda bekleyen Aldrich’i görerek bu geçmişten sahneyi geçeriz.

Günümüze döndüğümüzde ise New York’ta olanlardan sonra Tony eskisi gibi değildir;uyuyamamakta bu yüzden de kendini sürekli yeni zırhlar yani kostümler,suitler, yapmakla oyalamaya çalıştırmaktadır.

Tony’nin şirketin başına geçirdiği Pepper ise eskiden bir arkadaşı olan ve bizim de filmin başında gördüğümüz Aldrich Killian ‘ı şirkette gördüğünde şaşırıp kalmıştı;engelini yani topallığını yenen Killian gayet düzgün ve fit vücuda sahiptir.Yaptıkları görüşmede insanın nörolojik yapısıyla ilgili geliştirdikleri projeyi ( ki bu Extremis’ten başka bir şey değildir )anlatan ve destek isteyen Killian’ı Pepper;bu projenin bir silah gibi görüleceğini ve tehlikeli olduğunu söyleyerek reddeder.Tüm bu olanlar olurken şirkette güvenlik şefi olan Happy’nin dikkatini Killian ve onun şoförü çekmiştir.Bunu Tony’e söyleyen ve takip etmesi gerektiğine karar veren Happy; Killian başarısız görüşmenin ardından şirketten giderken arabanın sonra takip etmek üzere plakasının fotoğrafını çeker.

Mandarin adlı terorist ve örgütü TV yayınlarını keserek açık açık ABD’yi tehdit etmektedir.ABD’nin bulduğu ilk çözümse War Machine’i kırmızı,beyaz,maviye boyayarak elde ettikleri “Iron Patriot”tır.Dolayısıyla James Rhodes ABD’nin elindeki en büyük kozdur.

Plakayı takip eden Happy;Killian’ın şoförünü bir başkasına bir çanta teslim ederken görür;çarpışıyormuş gibi yaparak çantadan bir örnek alır.Fakat şoföre yakalanan Happy ve şoför arasındaki mücahadele sırasında  çantayı almış olan adam bir anda kırmızıya döner,ısınmaya başlar ve garip bir şekilde  patlar.Happy bu patlamada yaralanır.

Tony Happy’i ettiği ziyaret sonrası gazetecilerin karşısında açık açık Mandarin’i tehdit ederken aynı zamanda Happy’in yaralandığı patlama analizlerini kullanarak Mandarin hakkında bilgiler elde eder ve birebir aynı sıcaklık derecesine sahip patlamanın olduğu Tennessee’ye gitmek üzere rota oluşturur.

Mandarin’i tehdit eden Tony’nin evine Maya Yansen gelir.Onları uyarmak istediğini söylerken Mandarin eve saldırır.Tony Maya ve Pepper’ı kurtarırken kendisi enkazın altında denize düşer;kostümü sayesinde oradan kurtularak kasıtlı olmasa da önceden çizdiği yer olan Tennessee ‘ye doğru uçar.

Uyanan ve şaşkınlıkla yere düşen Tony;Tenessa’de olduğunu farkettikten hemen sonra kostümünün enerjisinin de bitmesiyle dışarıda kalır.Bulduğu ilk kapalı alana yani bir garaja sığınır.Garajın sahibi 10 yaşındaki Harley ile tanışarak ondan yardım alır.Harley sayesinde Tennessee’deki patlamada yani bilinen şeklindeki intihar’daki askerin annesinin yerini öğrenir ve oraya gider.Kurbanın Annesi onu polislerden birisi ile görüştüğü için polis zanneder ve önceden hazırladığı dosyaları verir fakat annesinin görüştüğü insanın polis olmadığı ve bir şekilde patlama ile alakası olduğu anlaşılır zor da olsa  Tony  polis diye kendini tanıtan kadından ve yine karşımıza çıkan Killianın şoföründen kurtulur.Dosyalara baktığında ise bu insanların AIM projesinde çalıştığını anlayınca direkt Killian’ile bağlantıyı kurar.Jarvis ve Harley’nin de yardımıyla tespit ettiği Mandarinin yayınının merkezine yani Miami’deki bir eve doğru kostümünün enerjisi olmadığı için kendi geliştirdiği silahlar(?) ile yola çıkar.Enerjisi Fullenince de kostümünün gelmesi için ayarlar. Film tam olarak  burada Tony’nin Mechanic yani tamirci kavramının altını çizer.

Bu sıralarda Killian;Maya ve Pepper’ı bulur.Pepper’ı Tony’i ikna etmek için kullanacaklarına karar verirler yani Maya da Killian ile birliktedir.

Tony; Miami’de Mandarin’i bulduğunda ise gerçekler ortaya çıkar.Mandarin diye gördüğümüz şahıs Trevor Slattery ismindeki bir aktördür.Tüm bu işin arkasında Killian vardır.Kullandıkları Extremis stabil değildir ve stabil halde olmadığı için deneklerde fazla ısınıp patlamalara sebep olmaktadır.Killian Tony’nin ona yardım etmesini zorunlu kılmak için Tonny’i etkisiz hale getirir Pepper’ı da Extremis denek’i yapar ve Tony’i tehdit eder.Bu sırada Maya biraz da olsa olayların farkına varır ve Killian’a Tony’i bırakmasını aksi taktirde kendini öldüreceğini böylece  o ölürse tedaviye devam edilemeyeceğini söyler;Killian ise hiç düşünmeden Maya’yı öldürür.

Kostümünün enerjisi fullenip onun yanına gelmesiyle oradan kurtulan Tony;Iron Patriot’u da James Rhodes’tan aldıklarını görür.Rhodes’tan hedeflerinin başkan olduğunu öğrenip beraber Başkanı kurtarmak üzere yola çıkarlar.

Iron Patriot kostümünün içine girip başkanla aynı uçağa binen denek (ki kendisi Killian’ın şoförü) Başkanı kostümün içerisine koyarak  ana planın olduğu tersaneye doğru yollar.Tony Uçaktaki deneği öldürür fakat başkanı kurtaramaz ve Rhodes ile birlikte tersaneye giderler.

Tersanede çok fazla kişi karşısında Tony’nin filmin başında bahsettiği hobisi olan kostümlerinin yardımıyla Killlian ve ekibi etkisiz hale getirilir.(Pepper’ın da harika bir aksiyon sahnesi var ondan da bahsetmiş olayım)

Olayların sonunda zırhının bir koza olduğunu fark eden Tony;kalbine yakın olan şarapnel’den ve dolayısıyla arc-reactor’ü ile yaşamaktan bir ameliyat ile kurtulur fakat Iron Man olduğunun asla değişmeyeceğinin altını çizer.

 

******* After Credit Scene *******

After Credit sahnemizde ise filmin başında ve sonunda olayları anlatan Tony’nin tüm bunları Bruce Banner’a anlattığını görüyoruz.

(Video türlerinden dolayı sadece dublaj versiyonunu koyabildim kusura bakmayın…)

 

Bir sonraki hafta benim en sevmediğim MCU filmi olan Thor:The Dark World filminin incelemesinde görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir