GG:INFİNİTY WAR #7

Merhabalar

Eğer ilk kez bu yazıyı görüyorsanız şuradan veya hemen alttaki alıntıdan serimizin ilk yazısına gidebilir ve bu seri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

GG:INFINITY WAR #1

Bu hafta sizlerle bir çok kişiye göre Marvel Sinematik Evren’inin en iyi filmini yani Kaptan Amerika:Kış Askeri’ni inceleyeceğiz.Baştan belirtmekte fayda var tüm detayları anlatırsam çok çok uzunca olacağı için kısmen kırpılmış bir yazı diyebiliriz. Çok da uzatmadan sizi bu güzel filmle baş başa bırakayım:

Kaptan Amerika:Kış Askeri

 

Steve filmimizin başında sabah koşusunda emekli bir asker olan Sam Wilson ile tanışır.Paraşüt kurtarma timinde çalışmış,emekli olmuş Sam ile Steve arasında güzel bir dostluk olacağının altı daha filmin başında çiziliyor diyebiliriz.

    Steve,Natasha ve Shield’ın Strike ekibi korsanları ele geçirdiği bir SHIELD gemisini daha doğrusu içindeki mürettebatı kurtarma operasyonuna başlarlar.Her şey iyi gider fakat Natasha’yı Shield bilgilerini bir flash belleğe alırken gören Steve görevlerinin insanları kurtarmak olduğunu söylediğinde Natasha kendisine başka görev verildiğini söyler.

Görev sonrası Nick ile görüşen Steve durumu sorar.Nick Fury ona üzerinde çalıştıkları yeni proje olan Project Insight ile suçları olmadan engelleyebileceklerini sağlayan kameralarla donatılmış yeni Helicarrierleri gösterir.Steve bu duruma karşı durur çünkü ona göre insanları sürekli bir kamera ile izlemek ve de daha suçu işlemeden o insanın hayatını almak  özgürlüğü kısıtlamaktır.

Fikri değişen Nick ; Natasha’nın aldığı dosyaları açmaya çalışır fakat garip bir şekilde kendisinin verdiği izin listesinde kendisi yoktur yani bir gariplik olur ve eski arkadaşı,Shield’ın başındaki isim olan (ki Türkçe’ye bakan diye çevrilmiş) Alexander Pierce ‘nın yanına gider olayı anlatır;bu yeni projeyi erteletmek istediğini söyler;Pierce’den yardım alacağını öğrenip merkezden uzaklaşır.

Yolda polis arabalarına binmiş polisler tarafından önü kesilen Nick zor da olsa 5-6 araba dolusu insandan kurtulur fakat tam bu sırada maskeli metal kollu biri önüne çıkar arabasını yerle bir eder.Bir şekilde oradan da kurtulan Nick doğrudan Steve’in evine gider.

Komşusu olan genç hemşireyle sohbet edip eve giren (ki bu komşu filmde yine ara ara karşımıza çıkacak) Steve ;Nick’i görür.Nick SHIELD’in açığa çıktığını söyler ve kimseye güvenmemesini ister,Natasha’nın kendisine verdiği flash bellek’i Steve’e verir ve tam bu sırada 3 el ateş gelir Nick yere yığılır.

Steve’in Komşusu olarak bildiği kız bir anda elinde silahla SHIELD ajanı olarak içeri girerek Nick’i kurtarmaya çalışır bu sırada Steve ateş edenin peşinden koşar.Sonunda ona doğru kalkanını atar fakat maskeli ve metal kollu olan adam bu kalkanı tutup Steve’e hiç görmediği kadar hızlı bir şekilde geri atar;Steve olayı anlayamaz.

Hastanedeki tüm müdahalere rağmen Nick kurtarılamaz ve Ajanlar Steve’i SHIELD üssüne götürmek üzere yanına gelir; Steve de belleği bir otomat’a gizlice bırakıp ; Alexander Pierce’e doğru yola çıkar.

Spoiler ama yazının ilerisinde ortaya çıkacak o yüzden tıklama derim ben...

Tabi ki;Nick Fury ölmedi ama şu anlık daha spoiler..

[collapse]

Steve;konuşmaya gittiğinde;Alexander Pierce ona korsanları Fury’nin tuttuğunu istibahrat sattığını söyler.Steve tabi ki  ona güvenmez ve bu yüzden Steve; SHIELD ajanları tarafından ele geçirilmeye,tutuklanmaya çalışılır  zor da olsa kurtulur fakat SHIELD Fury’nin ölümü hakkında bilgisi olduğu halde söylemediği iddiasıyla Steve’i kaçak ilan eder.

Steve belleği geri almaya gittiğinde belleği Natasha’nın aldığını görür fakat yaptıkları konuşma sonrası ona güvenir.Natasha da o metal kollu adamın Kış Askeri diye bir ismi olduğunu söyleyince; Steve ve Natasha  belleği açmaya çalışırlar.İçeriğini göremeseler de bilgilerin kaynağına baktıklarında New Jersey’de bir yer görürler ve oraya giderler.

Shield’in ilk üssü ve de Steve’in askeri birlikteyken çalıştığı yere gittiklerinde ise tesiste gizli bir asansör bulurlar ve aşağıya indiklerinde;Hydra’nın kurucusu olan Red Skull’ın yardımcısı yani Armin Zola’nın beynini bilgisayarlara aktardığını görürler.Zola ölmüştür ama 60 km uzunluğundaki bilgisayarlarla hala beyni hala yaşıyordur.

Zola;Hydre’nın SHIELD’ın içinde parazitçe yıllardır yaşadığını,Insight projesinin kendi amaçları olduğunu söyler ve de Howard Stark,Nick Fury gibi isimleri de Hydra’nın öldürdüğünü belirtir.

Bu sırada Alexander Pierce evinde Kış askeri ile görüşür ve bizler onun da Hydra için çalıştığını öğrenmiş oluruz

Bulundukları bölgeye bomba atılan Steve ve Natasha zorla kurtulur ve Sam’in evine giderler.Sam’le birlikte iken korsanların ele geçirdiği gemideki SHIELD ajanlarından biri olan Jasper Sitwell’in HYDRA’da önemli mevkide biri olduğunu fark ederler ve çözüm olarak Jasper’ı kaçırırlar.

Bu sıralarda paraşütsüz kurtarma timinde çalıştığını söyleyen Sam’in  görev aldığı projesinin isminin Falcon olduğu ortaya çıkar ki daha sonraki sahnede o kostümü/silahı da kullanarak bizlere Falcon karakterini ilk kez göstermiş oldular.

Jasper onlara Insight projesi ile birlikte Hydra ‘nın kendilerine potansiyel zarar verebilecek herkesi yok edeceklerini söyler ki bu isimler arasında Kaptan Amerika,Bruce Banner,Natasha hatta daha önce adını bile duymadığımız Stephen Strange ismi bile vardır.

Ekip Jasper’i kullanarak Hydra’yı engellemeye giderken Kış Askeri ve Hydra ajanlarının saldırısına uğrarlar.Aralarında nefes kesen bir aksiyon sahnesi olurken ;Kış Askeri’nin maskesi düşer.Steve  Kış Askeri’nin çocukluk arkadaşı Bucky olduğunu görür.Bucky olay yerinden uzaklaşırken Hydra ajanları Kaptan,Sam ve Natasha’yı tutuklar.

Yolda giderken Fury’nin güvendiği ajanlardan biri olan Maria Hill onları gizlice kaçırır ve burada Nick Fury’nin ölmediğini öğreniriz.Beraber oturup Insight projesini engellemek için plan yaparlar fakat Steve SHIELD’ın açığa çıktığını artık böyle bir örgüt olmasını istemediğinin altını çizerek kendi planını oluşturur.

Natasha;Dünya Güvenlik Konseyi üyelerinden birinin kimliğinden Pierce’in yanına gider;Steve ise tüm SHIELD ajanlarına Hydra gerçeğini duyurur,Hydra’ya karşı yanında durmasını ister.Bazı ajanlar Kaptan ve ekibinin yanında durmaya çalışırken çoğunluğun Hydra ajanı olduğu anlaşılır.Natasha ise bu üst düzey toplantıya Nick  Fury ‘i de getirir;Pierce ve Fury’nin onayları ile birlikte tüm SHIELD dosyalarını online olarak sızdırır ve Shield’ın her şeyi ortaya dökülür.

Kaptan ve ekibi 3 helicarrier’i de etkisiz hale getirir fakat bu mücadelede önemli olan Kış Askeri ile savaşan Steve’in bir anda savaşmayı bırakıp dostuma vuramayacağım demesi sonrası Kış Askeri’nin de bazı şeyler hatırlaması ve bir şekilde Steve’in hayatını kurtarması diyebiliriz.

 

********After Credit Scene********

2 after credit sahnesi var diyebiliriz;

1.sinde Strucker’ın yönettiği gizli Hydra tesisinde Loki’nin asasını görürüz.Hydra hala yok olmamıştır ve de en sonunda ikizleri yani Wanda and Pietro Maximoff’u görürüz.

2.sinde ise Bucky’i Kaptan Amerika müzesini gezerken yani bazı şeyleri hatırlarken görürüz.

 

 

Bir sonraki hafta Marvel Sinematik Evreni için farklı bir deneme  ve tat niteliği taşıyan Guardians Of The Galaxy incelemesinde görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

 

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir