GG:Infinity War #9

Merhabalar

Eğer ilk kez bu yazıyı görüyorsanız şuradan veya hemen alttaki alıntıdan serimizin ilk yazısına gidebilir ve bu seri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

GG:INFINITY WAR #1

 

Bu hafta sizlerle MCU’nun benim açımdan en yüksek beklentili hayal kırıklığını yani Avengers:Age Of Ultron’u inceleyeceğiz;baştan beklentileri çok fazla oranda düşürdüm çünkü ben büyük beklentilerle gidip üzülerek ayrılmıştım salondan;sizler de evde izlerken üzül istemedim.Çok da uzatmadan sizleri yazıya doğru alalım:

Avengers:Age Of Ultron

 

Filmimizin hemen başında Avengers üyelerini;Loki’nin asasını elinde tutan Hydra ajanı Strucker Sokovia’daki tesisini basarken görüyoruz.Strucker ise çok da rızası olmadan İkizleri Wanda ve Pietro Maximoff’u Avengers’a karşı kullanır.Hızlı koşabilen Pietro;Avengers üyelerine gerçekten zor anlar yaşatırken Wanda ise içeride bekliyordur.Hulk ortalığı dağıttıktan sonra Hulk’ı sakinleştirme görevi ise Natasha’ya verilmiştir;kısmen romantik bir biçimde Hulk’ı sakinleştiren Natashayı gördüğümüz an bazı ihtimaller kafamızda şekillenmeye başlar.

Wanda ise Loki’nin asasını almak üzere olan Tony’nin kafasına girer;Tony tüm Avengers üyelerinin onun yüzünden öldüğünü görür bundan etkilenir fakat kendine geldiğinde bunu aklından çıkarmaya çalışarak asayı alır.

Tony bu olaylardan sonra asanın içindeki taşı kullanarak bir yapay zeka oluşturup onun sayesinde dünyayı sonsuza kadar koruma fikrini kendince bilime aklı basan tek Avengers üyesi Bruce’a söyler.Ultron dediği bu robotu yapabilirse sonsuza kadar kahramanlara gerek olmayacaktır;ikili diğer Avengers üyelerinden gizlice Jarvis’in de yardımıyla Avengers Partisine kadar çabalar uğraşır ama bir türlü tam anlamıyla sorunları çözemezler.Jarvis onlar yerine uğraşmakta iken onlar da Partiye doğru geçerler.Partide Bruce ve Natasha arasındaki yakınlaşmanın altı bir kez daha çizilir.

Jarvis sonunda taşla uyumu sağlar fakat Ultron onun Tony’e ulaşmasını engeller ve Jarvis’i yok ederek kendini robotlara,online olarak internete aktarır.Partin sonunda Ultron;Tony’nin yarattığı Iron Legion’ları hackleyerek Avengers üyelerinin karşısına çıkar.Ekip asayı kaçıran hariç diğer tüm Legionları yok eder ama Ultron online olarak yaşamına devam ettiği için kurtulur;Ultron artık tüm internete sızmıştır dolayısıyla artık her yerdedir.

Ultron;Strucker’ı bulup öldürdükten hemen sonra Sokovya’daki tesisi kullanarak kendisine bir zırh yapar ve ikizleri de yanına çağırarak yoluna hızlıca devam eder.Avengers üyeleri ise dijital kayıtları silindiği için eski usul kağıt ve dosyalardan Ultron’un Strucker’a neden gittiğini anlamaya çalışır.Dosyalardan biri Tony’nin ilgisini çeker; Ulysses Klaue adındaki Afrika kara borsasındaki silah taciri.Ulysses’in dövmesi dikkatlerini çektiklerinde ise dövmenin Wakanda dilinde hırsız anlamına gelen bir damga olduğununu anlarlar.Wakanda’nın Vibranyum’a sahip olduğunu bilen Tony ve ekip de Ultron’un Vibranyum peşinde olduğunu anlarlar çünkü Vibranyum dünyanın en güçlü metalidir.

Ultron Vibranyum’a ulaşır fakat canını sıkan Ulysses’in bir kolunu parçalar ve vibranyum’u alacaktır ki Avengers üyeleri onu basar.Karşı-  lıklı mücadele devam ederken telepatik gücünü kullanan Wanda;Kaptanın ardından Thor’un zihnine girer ve bu ikisine de halisünasyon gördürür fakat son çözüm olarak Hulk’ın zihnine girerek onu sinirlendirir.

Tony;Bruce ile birlikte en kötü günler (Hulk’ı durdurmak) için oluşturdukları Veronica (Hulkbuster zırhı) ile Hulk’ı zor da olsa durdurur.   Hulk’ın hareketleri sonrasında Avengers merkezine gidemeyen ekibi Hawkeye çözüm olarak gizli bir güvenli eve götürür ve asıl süpriz orada başlar çünkü Hawkeye evli ve 2 çocuk babasıdır gizlice bu hayatını devam ettirebilmektedir.

Thor;Wanda aklına girdiğinde gördüğü şeylerin anlamını araştırmak için Görü Suyu’na gittikten sonra ortaya çıkan Nick Fury bildiği bilgileri ekiple paylaşır.Nükleer Füzelerin şifrelerine Ultron’un ulaşamadığını söyleyen Nick;Ultron’un bir düşmanın daha olduğunu onun şifreleri sürekli değiştirdiğini söyler.Ekip de bunun kimin tarafından yapıldığını öğrenmek üzereyken Bruce Ultron’un nerede olduğunu anlar.Ultron’un  yeni cihazı sayesinde doku üretimi yapabilen Dr.Helen Cho’nun yanına gittiğinden emin olan ekip ikiye ayrılır.Tony füze şifrelerinin peşinden giderken diğer ekip Ultron’un yanına gider.

Ultron yeni üretilen vücuda zihnini geçirirken asadaki taşı ve vibranyumu kullanır.Bu olaylar sırasında Ultron’un zihnine giren Wanda Ultron’un amacının dünyadaki tüm insanları yok etmek olduğunu anlar ve kardeşi ile birlikte oradan kaçarlar.

Ekip;ikizlerin de yardımıyla Ultron’un üretmekte olduğu vücudu/dokuyu  ele geçirir fakat Ultron da son anda Natasha’yı ele geçirir.

Dokuyu gördüğünde aklına bambaşka plan gelen Tony yine bunu Bruce’a açıklar;Nükleer şifreleri koruyanın Jarvis olduğunu öğrenen Tony;bu dokuyla Jarvis’le birleştirmek istemektedir.Çünkü Ultron bile Jarvis’in yapabildiklerinden çekinmiştir.

Bruce bu planı kabul eder tam uygulamaya geçtiklerinde odaya giren Kaptan ve ikizler bu işlemi engellerler ki olay yerine giren Thor çekicini ve yıldırımını kullanarak Jarvis ve doku birleştirmesini tamamlatır ve Vision oluşur.

Jarvis’in sesine sahip olan Vision ise Ultron’dan ne kadar farklı olduğunu gösterirken Thor ise rüyasında Vision’a benzer bir şey gördüğü için bu adımı yaptığını söyler.Artık Mind Stone’a sahip Thor’un çekicini kaldırabilen bir süper kahraman yani Vision da Ultron’ karşı ekibe katılmıştır.Gizli bir hat üzerinden yerini ekibe bildiren Natasha’yı almaya artık çok daha kalabalık bir ekip gitmektedir.

Ultron’un robotlarıyla karşı karşıya gelen Avengers üyeleri ellerinden geleni yaparken Ultron şehrin bir kısmını yer yüzünden koparır.Yeteri yüksekliğe getirip vibranyum çekirdiğinin etkinliğini kapatırsa yere düşen parça tüm yeryüzünü yok edebilecektir.Ekip neredeyse herkesi kurtarmak için ellerinden geleni yaparlar ama yukarıda onlarla birlikte kalan insanları kurtacak insan ise eski bir Helicarrier ile olay yerine gelen Nick Fury’dir.

Çoğu insanın hayatı kurtarılırken ekip ilk firesini verir ve Pietro Maximoff yani filmde adını hakları Fox’da olduğu için kullanamadıkları Quicksilver hayatını kaybeder.Son savaşta Ultron ve ordularını yok eden Avengers üyeleri dünyayı bir kez daha kurtarmış olur.Bir Quinnjet’le izini kaybettiren Hulk ise yaptıkları sonrasında dünyayı terk etmiştir.

*********After Credit Scene************

After Credit sahnesinde ise Thanos’u İnfinity Gaunlet’i kendisi alır ve bizi ileriye doğru gaza getirir..

 

Bir sonraki hafta Ant-man filmi incelemesinde görüşünceye dek kendinize iyi bakın…

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir