GG:Yönetmenler #2

Merhabalar;

GG:Yönetmenler serimizin 2. bölümünde sizlerle bambaşka bir yönetmen ile birlikteyiz ama yazıya geçmeden önce bu yönetmenleri kendi kişisel sevgime göre seçtiğimi ve sizlerin de isteklerine göre başka yönetmenlerin de hayatlarından bahsedebileceğimi belirtmek istedim.Bu haftaki yönetmenimiz kişisel hayatındaki kararları ile kariyeri çok farklı noktalara taşıyan birisi ve benim komedi dalında en sevdiğim yönetmenlerden biri olduğunu belirteyim.

Bu yönetmenimiz bir disleksi hastası fakat buna rağmen eğitim hayatına devam ederken; o dönemin en iyi okullarından biri olan Stanbridge Earls’ten 15 yaşındayken atılmış ki bunun sebebinin uyuşturucu kullanıp sınıf düzenini bozmak ve odasında bir kızı eğlendirmek olması; ne kadar farklı bir yönetmen ile karşı karşıya olduğumuzun en büyük sembollerinden biri.

Eğitim hayatı sona eren yönetmenimiz  The Hard Case adlı ilk kısa filmini 1995 yılında çekmiş ki bu film ile yapımcıları etkileyince 3 yıl sonra ilk uzun metrajlı filmi  Lock, Stock and Two Smoking Barrels  1998 yılında biz seyirciler ile buluşmuş.

Aldığı pozitif tepkilerin ardından 2 yıl sonra çektiği Snatch ile yine başarılı bir film ortaya çıkaran yönetmenimiz;bu iki film ile suç filmleri ile tanınmaya başlayan biri olmuştur diyebiliriz.Ama sadece suç filmi demek haksızlık olur farklı insanları ve hayatları bir suç çevresinde komedi unsuru ile inanılmaz toparlayan yönetmenimiz kendi düşünceme göre hala bu konuda rakibi olmayan biridir.

Burada eklemem gereken bir not var ki bu iki filmle beraber yönetmenimiz küçük de olsa kendi ekibini kurdu diyebiliriz özellikle Vinnie Jones ve Jason Statham  yönetmenimizin sonraki filmlerinde oynayan aktörler olmuşken;Snatch‘te Brad Pitt, Benicio Del Toro ve Dennis Farina gibi ünlü isimleri ve oynattığı rolleri ile de baya beğeni almıştır.

    22 Aralık 2000 tarihinde ise yönetmenimizin hayatını değiştiren bambaşka bir olay olmuştur,evlenmiştir hem de bir süperstar ile yani Madonna ile.Bu tarihten sonra Madonna’nın “What It Feels Like for a Girl” şarkısı için video klibi çeken yönetmenimiz sonrasında Madonna’nın oynadığı BMW filmlerinden biri olan Star‘ı yönetmiştir ki bu 8 kısa filmlik BMW filmleri serisinde her filmi biri çekecek olan 8 farklı büyük yönetmenden biri olarak seçilmesi da kendi kariyeri açısından büyük bir ilerleme diyebiliriz.Star filmini şuradan izleyebilirsiniz:

2002 yılında Eşi Madonna’nın başrolünde oynadığı  Swept Away ile kariyerine devam eden yönetmenimiz ne yazık ki eleştirmenler tarafından yerle bir edildi.

2005 yılında ise Vegas temalı soygun filmi olarak gösterilen Revolver filmini çeken yönetmenimizin bu filmi de beğenilmemiştir.

(Fakat belirteyim benim sevdiğim filmlerinden biridir eleştirmenlere,beğenmeyenlere hala karşı çıkıyorum.(

Bu iki filminden sonra Swag adı verilen bir gizli kamera şovu ile seyirci karşısına çıkan yönetmenimiz;yeterli güveni aldı ki  2008 yılında hepimizin bildiği Nike firmasının Take it to the Next Level adlı reklam filmini çekti,bilmeyenler ve unutanlar için şöyle şuraya koyayım:

Bu reklam filmi sonrası eski tarzına benzer bir film olan Rocknrolla ile karşımıza çıkan yönetmenimiz seyirciden hem reklam filmine hem de Rocknrolla‘ya övgüler aldı ve  yeni bir  yola çıktı;1 yıl sonra aksiyon gizem filmi çekerek karşımıza çıkan yönetmenimiz çok da beğenildi fakat bu filmin güzelliği bir yana hepimizin bildiği bir kahramanın bir karakterin filmini bu kadar güzel çektiği için  film yayınlandıktan kısa bir süre sonra devam filmine de onay alındı.Filmin adını merak edenler olmuştur -ki benim hayranı olduğum bir kitap karakteri- daha da uzatmayayım 2009 yılında yönetmenimizin çektiği film Sherlock Holmes ‘ den başkası değildi…

Burada eklemek gerek ki 2008 yılında yönetmenimizin Madonna ile evliliği sona erdi.

Aldığı onay ile 2011 yılına kadar serinin ikinci filmini yani Sherlock Holmes: A Game Of Shadows çeken yönetmenimiz bu tarzda da baya beğeni topladı ve kariyeri de başarıları da eskisi gibi hızla büyümeye devam etti.

2012 yılında farklı bir eserle bir oyunun fragmanı ile karşımıza çıkan yönetmenimiz gerçekten bir oyunun fragmanını ne kadar iyi yapabilirse o kadar iyi yaptı diyebiliriz ki fragmanı da şöyle koyayım:

Bu fragmandan hemen sonra 2013 yılında çekmeye başladığı The Man from U.N.C.L.E. filmi 2015 yılında vizyona girerken yönetmenimizin ünü bu film ile daha da arttı.

2014 yılında King Arthur: Legend of the Sword  filminin başına geçirilen ve 2015 yılında çekimlere başlanan film 2017 yılında vizyona girmiştir.Bir önceki filmi kadar beğenilmese de farklı tarzı ile seyirciler tarafından kötü karşılanmayan film yönetmenimizin kariyerinin devamı için büyük adımlara ön ayaklık etmiştir.

Başarıları sonrası 2019’da vizyona girecek olan ve başrolünde Will Smith’in oynayacağı Aladdin filminin başına geçirilen yönetmenimizin aynı zamanda Sherlock Holmes 3 filmini de çekeceği duyurulmuştur.Bütün bunlar olurken Toff Guys isimli bir başka filmin de yönetmen koltuğunda oturacağı kesinleşmiştir.

Bu haftaki yönetmenimizi sanıyorum ki çoğunuz bilemediniz hatta bu cümle sonunda öğrenseniz de 1-2 güne unutacaksınız ama benim en sevdiğim yönetmenlerden biri olan Guy Ritchie bu hafta yazımızın konuğuydu,kendisine başarılar diler;bir sonraki filmlerini merakla beklemekteyim…

 

Bonus Fotoğraf:

 

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir