League Of Legends (LoL) İnceleme

  Merhaba arkadaşlar,

Bugün; belki 1 yıldır üzerinde durduğum yazar alma konusu hakkında ilk büyük adımı attığım gün sayılmakta.Çünkü birazdan  hatta şu an başka bir yazarın yazısını okuyacaksınız.Yazının konusu başlıktan anladığınız gibi benim hiç bir bilgimin olmadığı bir konuda.Ondan dolayı herhangi bir bilgi veya yazım hatası varsa şimdiden özür diliyorum.Şimdi sözü Yazar Adayı gibi mi Yeni Yazar mı desem bilemedim sözü direk  Sarp’a Bırakıyorum:

Evet arkadaşlar ben size bugün League of Legends’ı ( LoL ) tanıtacağım.Bildiğiniz üzere LoL , şuan gençler arasında popüler bir oyun . LoL oyun türü açısından MOBA tarzı bir oyundur ve ayrıca strateji de önemlidir.Oyunda 3 farklı harita tarzı bulunup bunlar Sihirdar Vadisi,Uğursuz Koruluk ve Kristal Kayalıktır.

Oyunda 2 farklı ofansif anlamda seçenek vardır.Bunlar yetenek gücü ve saldırı gücüdür . Yetenek gücünü büyü direnci , saldırı gücünü ise zırh değerlerini yükselterek azaltabiliriz.

Sihirdar Vadisi : Oyunda en çok tercih edilen haritadır ve bana göre en güzelidir . Bu haritada rakibin inhibitörlerini ve ana kulesini (nexus) yok etmektir . Bu haritada 3 koridor vardır.Bunlar orta,alt,üst koridorlar ve orman bölgeleri olarak ayrılır . Her koridordan sizin tarafınızda olan minyonlar harekete geçer .

1472378_10201689422891226_403691244_n Oyundaki avantajınızı arttırmanız için ise Ejderha ve Baron Nashor’u katletmek size takım olarak altın ve deneyim puanı kazandırır ve oyunda daha baskılı bir şekilde oynarsınız . Ve evet koridorlara geri dönmek gerekir ise; Orta koridora takımın yetenek gücü taşıyıcısı , alt koridora takımın menzilli olan saldırı gücü taşıyıcısı ve destek şampiyonu , üst koridora tank,tankımsı saldırı gücü şampiyonlar veya yetenek gücü taşıyıcıları gidebilir . Üst koridora yetenek gücü taşıyıcısı gider ise genelde orta koridora saldırı gücü olan suikastçi şampiyonların gitmesi daha mantıklı olur . Orman rolündeki şampiyon ise diğer koridorlara baskın niteliğinde yardım etmesi gerektiği için hızlı olması ve oyunun ileriki zamanlarında ölmemesi ve de geldiği koridordaki adamı engelleyici özelliklerinin olması gerekir . Ve bu ormancı rolündeki şampiyonlar Mavi golemi Ve Kırmızı Kertenkeleyi öldürerek onların sağladığı etkilerden yararlanabilirler . Mavi golem yetenek süresi azaltma ve mana yenileme verir . Kırmızı Kertenkele ise düz vuruşlarda rakibin hareket hızını azaltır ve gerçek hasar ( dirençlerden etkilenmez ) uygular.

Uğursuz Koruluk : 3e3 olarak oynanan bu haritada ise asıl amaç Sihirdar Vadisindeki ile aynıdır . Genelde eğlence amaçlı oynanan bu haritada düello anında güçlü şampiyonlar ve dayanıklı şampiyonlar tercih edilir . Seçeneğe bağlı olarak orman rolü de yapılabilir fakat bu şu an çok kullanılmıyor .

Kristal Kayalık : Bu haritada ise 5e5 bir oyun sergilenip amaç karşı tarafın başlangıçta 500 olan can puanını 0 a indirmektir . Bunun için haritada bulunan kuleler takımların tarafına çekilir ve bu 5 kule farkında oluşan skorla saniye saniye can puanları azalır.Veya karşı tarafın şampiyonlarını öldürerek de bu avantajı sağlayabilirsiniz.

Oyunda 110’dan fazla şampiyon olup belirli aralıklarla yeni şampiyonlar oyuna sürülmeye başlar.Her şampiyonun kendine ait 5 farklı kullanabileceği ( 1 tanesi pasif ) kabiliyeti vardır . Pasif kabiliyeti kendi kendine gelişirken diğer kabiliyetler seviye atlandıkça 18.seviyeye kadar geliştirilir . Bu özelliklerden en etkilisi olan ve oyuncular içinde “ulti” ile tabir edilen yetenek çoğu şampiyonda ( 3-4 şampiyon haricinde ) 6-11-16.seviyelerde geliştirilebilir.

Evet arkadaşlar umarım memnun kalmışsınızdır . Bir dahaki yazılarımda görüşmez üzere…

Sarp

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir