Veysel Ve Satriani

Merhabalar;

Geleneksel Müzik Çarşambasının bu haftaki bölümünde;geçmişe bir saygı duruşunda bulunacağız;ölüm yıldönümünde Aşık Veysel’i anacağız..

Joe Satriani’nin “Professor Satchafunkilus and the Musterion of Rock” albümü  1 Nisan itibariyle 10.yaşını doldurmuş olacak. Genellikle kendisi daha önce hiç dinlenilmemiş olsa bile Kirk Hammett’ın hocası olarak farklı çevrelerde adının telaffuz edildiği duyulabilen bu gitar üstadının 2008 yılında albümü çıktığında, içerisinde özellikle de bizler için albümü daha da ilginç kılan iki şarkı barındırıyordu. Aşık Veysel’den alınan ilhamla yoğrulup yine ona ithaf edilen 9. ve 10. şarkılar. Aşık Veysel’in ölümünün bir başka yıldönümünde farklı bir şekilde onu anmak adına aşağıdan albümün ilgili şarkılarını dinlerken Satriani’nin kafasında bu fikirlerin nasıl belirdiğini de okuyabilirsiniz.

İstanbul’da bulunduğu sırada bir organizatörün kendisine vermiş olduğu Aşık Veysel kayıtlarını dinleyip etkilenmesi üzerine ortaya çıkan bu şarkıda, yeni tanışmış olduğu Veysel kayıtları ile içinde gelişen hissiyatı dışarı vurmuş ve kayıt sırasında da yeni tekniklere başvurmuştu.

Diğer bir kayıt ve albümünün kapanış parçası olan Andalusia’da ise Satriani, güney İspanya’da geçirdiği güzel vakitlerin ardından eve döndüğünde bu şarkı üzerine düşünürken turne sırasında yaşadığı başka hikayeleri de işin içine dahil etmek istemişti. Bu noktada kendine sorduğu ya Aşık Veysel de İspanya’da olsaydı nasıl hissederdi, müzikal tepkisi nasıl olurdu sorusu ve fikri üzerine kafa yorup kendi müzikal hissiyatını da işin içine katarak bu iki deneyimden güzel bir şarkı çıkarmayı başarmıştı.

 

Kaynakça olarak Satriani’nin kendi Podcastlerinden yararlandığımın altını çizerek son cümlemize geçelim:

Bir sonraki çarşamba başka bir yazımızda görüşmek üzere;müziksiz kalmayın,bizden kopmayın

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

DC FANDOME 2020

DC FANDOME 2020

Kısmen uzun kısmen kısmen kısa bir sürenin ardından tekrar karşınızdayım ve de bu sefer beklenenin…

Başlık Ekle

Başlık Ekle

Merhabalar eski dostlarım,hala takip eden kıymetli takipçilerim ve belki ilk kez okuyan sen, Açıkçası aylar…

3 Hafta Karantina Süresinde Izlenebilecek Film Ve Diziler

3 Hafta Karantina Süresinde Izlenebilecek Film Ve Diziler

Tahminimden çok daha kısa bir süreden -2 aylık bir aranın ardından- tekrar karşınızdayım.Haberler tahmin ettiğiniz…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir