Veysel Ve Satriani

Merhabalar;

Geleneksel Müzik Çarşambasının bu haftaki bölümünde;geçmişe bir saygı duruşunda bulunacağız;ölüm yıldönümünde Aşık Veysel’i anacağız..

Joe Satriani’nin “Professor Satchafunkilus and the Musterion of Rock” albümü  1 Nisan itibariyle 10.yaşını doldurmuş olacak. Genellikle kendisi daha önce hiç dinlenilmemiş olsa bile Kirk Hammett’ın hocası olarak farklı çevrelerde adının telaffuz edildiği duyulabilen bu gitar üstadının 2008 yılında albümü çıktığında, içerisinde özellikle de bizler için albümü daha da ilginç kılan iki şarkı barındırıyordu. Aşık Veysel’den alınan ilhamla yoğrulup yine ona ithaf edilen 9. ve 10. şarkılar. Aşık Veysel’in ölümünün bir başka yıldönümünde farklı bir şekilde onu anmak adına aşağıdan albümün ilgili şarkılarını dinlerken Satriani’nin kafasında bu fikirlerin nasıl belirdiğini de okuyabilirsiniz.

İstanbul’da bulunduğu sırada bir organizatörün kendisine vermiş olduğu Aşık Veysel kayıtlarını dinleyip etkilenmesi üzerine ortaya çıkan bu şarkıda, yeni tanışmış olduğu Veysel kayıtları ile içinde gelişen hissiyatı dışarı vurmuş ve kayıt sırasında da yeni tekniklere başvurmuştu.

Diğer bir kayıt ve albümünün kapanış parçası olan Andalusia’da ise Satriani, güney İspanya’da geçirdiği güzel vakitlerin ardından eve döndüğünde bu şarkı üzerine düşünürken turne sırasında yaşadığı başka hikayeleri de işin içine dahil etmek istemişti. Bu noktada kendine sorduğu ya Aşık Veysel de İspanya’da olsaydı nasıl hissederdi, müzikal tepkisi nasıl olurdu sorusu ve fikri üzerine kafa yorup kendi müzikal hissiyatını da işin içine katarak bu iki deneyimden güzel bir şarkı çıkarmayı başarmıştı.

 

Kaynakça olarak Satriani’nin kendi Podcastlerinden yararlandığımın altını çizerek son cümlemize geçelim:

Bir sonraki çarşamba başka bir yazımızda görüşmek üzere;müziksiz kalmayın,bizden kopmayın

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir