Yakın Zamanda Çıkan 5 Albüme Kısa Bir Bakış

Herkese merhabalar,

Yazıya geçmeden önce belki de yeni bir yazar olarak -aslında yeni sayılmam- kendimi tanıtmalıyım. Ben Alp. Sizlerle daha önce müzik bölümünde yayımlanan yazılarda zaten tanışmıştık. O sıralar meşguliyetim nedeniyle yazıları Talha düzenliyordu. Aynı zamanda Spotify listeleri de ekleyerek sizlerin müziklere kolay ulaşımını sağlıyordu. Buradan ayrıca tekrardan ona teşekkür etmek istiyorum.

Fazla uzatmadan toparlamam gerekirse, bundan sonra ondaki iş yükünü de hafifletmek adına yazdıklarımı direkt ben sizlerle buluşturacağım.Yazıların zaman aralığı üzerine ise şu an bir şey söylemem zor. O yüzden kesin bir aralık belirtmemekle birlikte elimden geldiğince sitenin içeriğine katkıda bulunacağımı belirtmek isterim.

 

Farklı müzik yelpazelerinde yer alan 5 albüm:

 

Isaac Gracie – Isaac Gracie (13 Nisan 2018)

Yoluna, odasında kaydettiği şarkılarını Soundcloud hesabına yüklemesiyle başlayan duru bir sese sahip bu yetenek, öncelikle bir kısaçalara imzasını atmıştı. Bu kısaçaların ardından kendine küçük de olsa bir kitle yakalamaya başladığındaysa albümünün sinyallerini almaya başlamıştık.

Hak ettiği değeri gördüğü taktirde yıldızının çabucak parlayabileceği şüphe götürmeyen İngiliz müzisyen Gracie, yıllardır Jeff Buckley gibi müzisyenlere de hasret kalan dinleyiciler için iyi bir keşif gibi görünüyor.

 

Bad Witch – Nine Inch Nails (22 Haziran 2018)

Nine Inch Nails, dinleyicilerine yeniden karanlık evrenlerinin kapılarını açtıkları 9. stüdyo albümleri ile karşımızda. Geçtiğimiz yıllarda çıkan “Not the Actual Events”, “Add Violence” kısaçalarlarının da dahil olduğu üçlemenin son halkası olan albüm, işe koyulmadan önce bir kısaçalar olarak düşünülmüş ancak bittikten sonra süresi nedeniyle kafa karışıklığına sebebiyet verince kısaçalar yerine bir albüm olmasında karar kılınmış.

İlk iki şarkının ardından gelen deneysel ses efektleri ile bezenip, saksafonun duyurulduğu, enstrümantal parça “Play the Goddamned Part” ile birlikte, Reznor ve Ross’un risk alarak farklı şeyler deneme arzuları su yüzüne çıkmış oluyor. Ayrıca Reznor’ın albümde kimi zaman kendi stiliyle bağdaşmayacak şekilde yeni vokallerle kulağımıza gelmesi de Bowie’nin stili ile karşılaştırılmasına yol açmış durumda. Bu Bowie etkisi özellikle albümün kapanış parçası olan “Over and Out” da hissediliyor.

 

Heaven and Earth – Kamasi Washington (22 Haziran 2018)

2000’lerin başında sahnelere adım atmasıyla beraber pek çok ünlü müzisyenin yanında görmeye başladığımız bu isim, aslında müzik dünyasını takip edenler için çok da yabancı değildi. Nitekim son yıllarda çıkardığı başarılı albümler ve son kısaçalarının ardından adından daha çok söz ettirmeye başlayan saksafoncu Kamasi Washington, İngiliz Young Turks şirketinden çıkan yeni albümü ile yeniden karşımızda. Listenin 4 numarası ile de bağlantılı olarak Washington’ın 1999 yılında John Coltrane Müzik Yarışması ödülüne de layık görüldüğünü belirtmeden geçmeyelim.

 

Both Directions at Once: The Lost Album – John Coltrane (29 Haziran 2018)

Kendine özgü saksafon çalış stiliyle kendinden sonra gelen Joshua Redman, Archie Shepp gibi birçok ismi etkileyen ve kariyeri sırasında çıkardığı pek çok albümün yanı sıra Miles Davis,  Thelonious Monk gibi dev isimlerle de birlikte çalmış Coltrane’in, 1960’ların ortalarında kontrbasta Jimmy Garrison, davulda Elvin Jones ve piyanoda McCoy Tyner’dan oluşan ekibiyle beraber kaydettiği, sonrasında ise kayıplara karışan kayıtlarının, gün yüzüne çıkarıldığı bir albüm “Both Directions at Once: The Lost Album”.  Yaşayan caz efsanesi Sonny Rollins’in ifade ettiği şekliyle bu deneyim, Büyük Piramit’in içinde yeni bir oda bulmak gibi.

(Alıntı: Adam Neely) : “Aynı parçalar ya da melodiler için birden fazla kayıt alması ile ünlenmiş Coltrane’in bu albümünde, aynı parçalar için aldığı bu kayıtları da dinlemek mümkün. – Mesela piyanist McCoy Tyner ile alınan“Impressions (take 1)” kaydı ve yine aynı parçanın piyano olmadan sadece bas, davul ve saksafon üçlüsü ile ilerlediği versiyonu “Impressions(take 3)” ya da Coltrane’in hem tenor saksafon hem de soprano saksafon çaldığı “Vilia” parçası için alınan iki farklı kayıt gibi. –“

 

The Now Now – Gorillaz (29 Haziran 2018)

Çoğunluğu 2018 Şubat ayında Londra’da, gelecek turnelerde çalınabilecek daha fazla şarkı olması açısından kısa bir zaman aralığında kaydedilip hazırlanan yeni albümde, bizleri geçmiş albümlere kıyasla daha az misafir sanatçı bekliyor ve bu da genel kanıya göre aşırı sanatçı zehirlenmesi nedeniyle fazlalıkta boğulup kimi hayranlarını hayal kırıklığına uğratan “Humanz” albümündense, 2010’daki eski Gorillaz’a dönüşün sinyallerini veren bir albüm olduğu anlamına geliyor.

 

Teşekkürler, keyifli dinlemeler.

Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir