MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son zamanlarda güzel fakat ağızda buruk bir tat bırakan bir film izledim. Mistress. Kölelik ve sakat bırakmanın ayrıntılı sahneleri ve çok açık bir at öldürme sahnesinin yanı sıra bir adamın merdivenlerden aşağı fırlatılması veya bir barın sarhoşken mahvedilmesi gibi daha olağan küçük haydutluk eylemlerinin yer aldığı bir Fransız filmi. Belirtmekte fayda var ki, İngiltere filmi yasaklıyor. Sürüm mükemmel bir aktarıma sahip ve kesilmemiş. Bununla birlikte, ayrıntılı ekstralarına bakıldığında, 1980 sürümünden gerçekte neyin çıkarıldığını görmek ilginç. Elbette, bir adamın penisini gerçekten bir tahtaya çekiç ve iğnelerle çivilenmiş olduğu kötü şöhretli sahne (tabii ki zevk için).Ve her fransız filminde olduğu gibi filmde bolca seks, alkol, trip atan ince bilekli kadınlar var.

 Film, çok farklı iki karakter arasındaki ilişkinin bir karakter çalışması; küçük hırsız Olivier (Gerard Depardieu) ve gizli, profesyonel dominatrix Ariane (Bulle Ogier). Olivier, Ariane’nin altındaki daireye girdiğinde evin de kendisine ait olduğunu ve aslında müşterilerini para için eğlendirdiği “S&M” zindanı olduğunu keşfeder. Birbirlerinin dünyalarına karışarak birbirlerine aşık olurlar ve Ariane’nin çalışması ve Olivier’in onun üzerindeki ironik gücü aracılığıyla aralarındaki birçok zorluğun üstesinden gelirler.

 Filmi, daha önce bahsedilen Salò ve türünün filmlerinden çok daha eğlenceli bir deneyim haline getiren şey, sadomazoşist pratiğin gerçek, güçlü sahnelerinin ardında, tuhaflıkları ve ironileri arasında yer değiştirmiş mizah ve şefkatli anlarla nispeten normal bir aşk hikayesi yatıyor olmasıdır. Sadomazoşist terimi bile, Ariane’in sadece müşterilerinin istediğini yapması için uygunsuz görünürken, Olivier’in onun üzerindeki gücü (açıkça hoşlandığı ve salıvermesi) dürüst ve basit görünüyor.

  Hikaye, Olivier’in yardımına izin verilen zengin bir şatoyu ziyaret ederken Ariane’nin işine fazla dahil olmaya başlamasıyla ilerliyor. Bu, çeşitli kırbaçlama ve hükmetmeyi içeriyor ve bu yeraltı filminin etkisinin gösterilmeye başladığı yer. Maîtresse, yer altı sinemaları ve sanat filmleri için ayrılmış bir film olabilir, ancak çeşitli grafik sahneleri boyunca filmin etkisi çok büyük hale geliyor. Sahne, Kubrick’in Eyes Wide Shut (1999) ‘a kısa süreli bir benzerlikten daha fazlasını ortaya koyuyor; bu, Maîtresse’nin sadece karakterlerinin olumlu olmaktan çok kendilerini içinde buldukları cinsel durumlardan olumsuz etkilenmesi bakımından farklılık gösteren bir versiyonu gibi görünüyor. Ariane’nin iki aydınlık ve karanlık odası, iki iş ve kişisel telefonu (yine bir beyaz, bir siyah) ve rolüne ve ruh haline bağlı olarak siyah ve sarı saçların bir karışımına sahip olduğu bölünmüş dünya, anında karanlık yeraltı dünyasını anımsatıyor. Lynch’in Mavi Kadife (1986); en aşırı koşullarda karakterin cinsel dünyalarının çatıştığı başka bir diğer film gibi.

 Mutlu son, belki de filmdeki en tuhaf özelliklerden biri. Gautier’in pençesinden (Ariane’nin mükemmel maaşı sayesinde işin içinde sıkışıp kalmasından korktuğu gizemin merkezindeki adam) kaçan ikili, o sırada seks yaparken kırsalda araba kullanıyor. Ancak arabanın kaza yapmasıyla yaralanmalarına rağmen gülüp parçalanmış arabadan uzaklaşıyorlar, sadece aracın enkazını geride bırakmakla kalmayıp, çok daha basit ve keyifli bir şey için eski ve karmaşık hayatlarını da geride bıraktıklarının farkındalar.

  Barbet Schroeder’in Maîtresse filmi, bazı çok karmaşık insanları konu alan karmaşık olmayan bir film. Açıklanması veya açıklanılmamış bırakılması yönetmenin seçimi ve kasıtlı. Görünüşe göre bu çok akıllıca bir karar. Maîtresse bizi kıvranmamızı sağlayacak kadar derine çekiyor ama asla temiz bir hava solumamız gerekecek kadar da uzağa itmiyor. Böylece filmin sonunda hayal kırıklığı yaratacak psikolojik bir aleme kayılmasını da engelliyor. Diyebilirim ki, Schröder’in filmi yalnızca zamanın ışık yılı ötesine geçen yıkıcı bir aşk hikayesi değil, aslında bir tanımlayıcı. Bu yüzden sizi içine çektiği dünyayla karmakarışık hayatlarımızı düşündürecek zorlu bir yerde bırakmıyor. Sizi kendi aleminde gezdirip oturduğunuz koltuğa geri bırakıveriyor. 


Anketler

Joker filmini beğendiniz mi ?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Son Yazılar: Garip Bir Yer

The Courıer |Mini İnceleme|

The Courıer |Mini İnceleme|

Bu yılın filmleri içersinde merakla beklediğim 3-4 filminden biri olan The Courier ‘i ülkemizde vizyona…

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

İKİ DELİ Mİ BİR RÜYA MI ?

 Yine aynı tatsız melodi çaldı ve sabah olduğunu anladın.Pencerenden gördüğün kar yağışı ile yataktan kalkmak…

MaItresse (1975) Üzerine

MaItresse (1975) Üzerine

Bugün çok kıymetli bir blogger dostumun incelemesi ile karşınızdayım.Kendisinin bloguna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Son…

Kategoriler

Son Yazılar

Arşivler

Son Yorumlar

Yeni yazılardan haberdar olun

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir